kjh.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی‌سینا اعلام آمادگی کرد: دانشکده کشاورزی همکاری و تعامل لازم برای ارائه برنامه‌های موثر در مدیریت منابع آب داشته باشد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه همدان، دکتر حشمت‌الله سعدی در نشست چالش‌های آب در همدان که در دانشکده کشاروزی دانشگاه بوعلی‌سینا برگزار شد، افزود: به دنبال این هستیم تا با سازمان‌های دولتی و مردم نهاد همکاری بیشتری در راستای مدیریت منابع آب داشته باشیم.

وی با بیان اینکه موضوع بحران آب بسیار وسیع است که باید به صورت تخصصی در همایش‌های متعددی مورد بررسی قرار گیرد، به ورود اتاق بازرگانی استان همدان در راستای حفاظت از منابع آبی اشاره کرد و گفت: یکی از سیاست‌ها و اولویت‌های دانشکده کشاورزی حمایت از کسانی است که در راستای حفاظت از منابع آبی گام برداشته‌اند.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌ها نقش اساسی در حوزه برنامه‌ریزی برای منابع آبی دارند، عنوان کرد: ۹۰ درصد آب برای آبیاری صرف می‌شود و نیاز است تا برنامه‌ریزی اساسی برای مدیریت آن انجام شود.

کمربند شمالی کشور دچار شوری آب و خشکسالی می‌شود

سعدی با اشاره به اینکه بسیاری از استانداردهای جهانی نشان از بحران شدید آب دارد، تصریح کرد: ایران در ۷۰ سال آینده با بحران شدید آب مواجه می‌شود به طوریکه داده‌های هواشناسی نشان می‌دهد که کمربند شمالی کشور دچار شوری آب و خشکسالی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه مدیریت آب باید براساس پیشگیری باشد تا بتوان از بحران‌ها جلوگیری کرد، بیان کرد: بیشترین مسائل موثر در بحران آب مربوط به عوامل انسانی است و سوءمدیریت و حکمرانی آب را در بخش کشاورزی شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کشاورزی ناکارآمد بوده و مصرف آب بسیار بالاست، افزود: متاسفانه کشاورزی الگوی کشت مناسبی ندارد و آب مجازی بسیاری از کشور خارج می‌شود که این روند باید با برنامه‌ریزی مناسب اصلاح شود.

رئیس دانشکده کشاورزی با گلایه از کشت محصولات پرآب‌بر همچون هندوانه در سطح استان اظهار کرد: در کشورهای توسعه یافته این‌گونه نیست که کشاورز چاه عمیقی را حفر کرده و برداشت نامحدودی داشته باشد اما متاسفانه این اتفاق در کشور و استان ما می‌افتد.

وی با اشاره به اینکه باید قیمت حامل‌های انرژی را منصفانه کرده و قیمت آب را به عنوان یک نهاده افزایش دهیم، یادآور شد: نهادهای مدنی و سازمان‌های غیردولتی در این زمینه نقشی ندارند و در حوزه پیشگیری کارهای موثری نشده است.