سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  کیش -ایرنا- همایش بین المللی خلیج فارس ۲۵ اردیبهشت ماه با هدف پاسداشت نام و معرفی عالمانه مزیت های مختلف منطقه خلیج فارس در کیش برگزار می شود.

پی اچ دی آزمون : رئیس مرکز گردشگری علمی – فرهنگی دانشجویان ایران روز جمعه د رگفت و گو با خبرنگار ایرنا در باره این همایش گفت : همایش بین الملی خلیج فارس با هدف پاسداشت نام و معرفی عالمانه مزیت­های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و گردشگری منطقه خلیج فارس با رویکردی کاربردی در کیش برگزار می شود.
رحیم یعقوب زاده اظهار داشت : نظر به اهمیت این موضوع و موقعیت ژئوپلیتیکی خلیج فارس این همایش برای نخستین بار در سطح بین المللی برگزار می شود .
وی افزود : برپایی این همایش بین المللی ظرفیتی برای ارایه دستاوردهای محققان و دانشجویان درحوزه مرتبط با خلیج فارس و بررسی آخرین یافته های علمی در این زمینه است .
یعقوب زاده در مورد تعداد مقالات رسیده به دبیرخانه این همایش نیز گفت : ۲۰۸ مقاله از ۳۲۰ محقق و دانشجو به دست ما رسید که از این تعداد ۱۵۵ مقاله پذیرفته شده است که ۳۰ مقاله به عنوان برگزیده به چاپ می رسد.
وی اظهار داشت : از بین این مقاله ها ۱۱۳ مورد در قالب پوستر خواهند بود و تعدادی هم در فصل نامه به چاپ می رسند و به سه مقاله برگزیده در همایش نیز لوح تقدیر و جایزه اهدا می شود .
یعقوب زاده محوریت مقالات را به ترتیب سیاسی ، ژئوپولتیک ، گردشگری ، تاریخ و فرهنگ ، محیط زیست و حقوقی عنوان کرد و گفت : تعداد محدودی هم به هنر و معماری خلیج فارس مرتبط است .
وی در مورد محورهای این همایش گفت : خلیج فارس فرهنگ، هنر و معماری خلیج فارس ، گردشگری خلیج فارس ،ابعاد سیاسی، راهبردی و ژئوپلتیک خلیج فارس ، تاریخ و باستان شناسی خلیج فارس،جغرافیا و محیط زیست خلیج فارس ، خلیج فارس در اسناد، مکاتبات، قراردادها، نقشه ها و سایر مدارک سازمان ملل متحد و سایر سازمان های بین المللی از جمله محورهای این همایش به شمار می رود.
گردشگری دریایی منطقه خلیج فارس و نتایج فرهنگی و سیاسی حاصل از آن ، بررسی و معرفی اسناد سیاسی و حقوقی با موضوع نام خلیج فارس در معاهدات و مکاتبات بین المللی ، بررسی سیر تحولات سیاسی و اجتماعی در کشورهای حاشیه خلیج فارس ، سیر تاریخی مداخلات کشورهای بیگانه در خلیج فارس ، نقد و بررسی دیدگاه های شرق شناسان و پژوهشگران جهانی درباره نام تاریخی خلیج فارس از دیگر محورهای این همایش است که یعقوب زاده بدان اشاره کرد.
رئیس مرکز گردشگری علمی – فرهنگی دانشجویان ایران به برگزاری دو پنل تخصصی در طول برگزاری همایش اشاره کرد و گفت : این پنل ها در دو بخش خلیج فارس با محوریت گردشگری و ابعاد فرهنگی اجتماعی و خلیج فارس با محوریت بررسی ابعاد سیاسی ، امنیتی ، راهبردی و اقتصادی با حضور متخصصان و کارشناسان برگزار می شود.
وی اضافه کرد : در هر پنل سه مقاله ارائه می شود و چهار نفر از استادان به عنوان سخنران کلیدی مرتبط با موضوع همایش و مقالات سخنرانی می کنند .
این مسئول در مرکز گردشگری دانشجویان ایران در مورد برگزاری برنامه های جنبی به ایرنا گفت : کتاب هایی که با موضوع خلیج فارس منتشر شده در معرض نمایش گذاشته می شود ، همچنین قرار است از مجموعه مقالات چاپ شده مرتبط رونمایی شود.
وی با بیان اینکه این همایش به همت مرکزگردشگری علمی – فرهنگی دانشجویان ایران وابسته به جهاد دانشگاهی برگزار می شود افزود : وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان های فرهنگ و ارتباطات اسلامی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ، وزارت امور خارجه، مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ، شورای عالی انقلاب فرهنگی ، وزارت کشور کمیسیون ملی یونسکو در ایران شورای عالی مناطق آزاد و تجاری ، بنیاد ایرانشناسی و سازمان منطقه آزاد کیش از جمله مشارکت کنندگان در برگزاری این همایش هستند.
وی زمان برگزاری این همایش یک روزه اعلام کرد و گفت : علاوه‌ بر سخنرانی رئیس جهاد دانشگاهی ، تعدادی از مسئولان کشوری و محلی ، پرفسور پرویز کردوانی چهره ماندگار علمی کشور، مجید تفرشی تاریخ‌نگار، سند پژوه و محقق مطالعات معاصر ایران ، غلام حیدر ابراهیم بای سلامی استاد دانشگاه و عضو شورای عالی – میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان سخنرانان علمی در این همایش حضور دارند .
جوات توسان، استاد گروه مدیریت جهانگردی دانشگاه غازی ترکیه سخنران میهمان این همایش است .
۱۶۳۰*۱۶۴۱/ ۶۰۷۵