سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران-ایرنا- مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: تاکنون بیش از ۱۳ هزار نفر در آزمون ورودی دوره های کاردانی نظام جدید ثبت نام کرده اند.

پی اچ دی آزمون : حسین توکلی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار کرد: ثبت نام برای آزمون ورودی دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی – غیرانتفاعی سال ۹۵ از روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه آغاز شده و تاکنون ۱۳ هزار و ۲۰۸ نفر در این دوره ها ثبت نام کردند.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: ثبت نام برای این دوره ها تا روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه ادامه دارد.
وی افزود: استقرار اطلاعات ثبت نامی داوطلبان به صورت اینترنتی روی سایت سازمان سنجش برای مشاهده یا ویرایش اطلاعات در روزهای ۲۲ تا ۳۱ اردیبهشت ماه صورت می گیرد.
توکلی ادامه داد: کارت شرکت در آزمون و برگ راهنمای آزمون از طریق سایت سازمان سنجش در روزهای ۱۹ تا ۲۱ مرداد ماه منتشر می شود و آزمون ورودی دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی برای رشته های با آزمون در روز ۲۲ مرداد ۹۵ برگزار می شود.
مشاور عالی سازمان سنجش خاطرنشان کرد: نتایج نهایی در دهه آخر شهریورماه منتشر می شود و کارنامه نهایی آزمون نیز در هفته آخر مهرماه در سایت سازمان سنجش قرار می گیرد.
وی یادآور شد: از تعداد ۴۲ رشته امتحانی در آزمون دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای و موسسات آموزش عالی غیردولتی- غیرانتفاعی سال ۱۳۹۴ پذیرش ۱۱ رشته امتحانی از طریق آزمون و پذیرش در ۳۱ رشته امتحانی صرفاً با سوابق تحصیلی (معدل کل دیپلم) است.

** طرح یادگیری زبان فارسی برای دانشجویان خارجی بررسی شد
پانزدهمین نشست شورای همکاری های علمی بین المللی دانشگاه تربیت مدرس با موضوع طرح یادگیری زبان فارسی برای دانشجویان خارجی برگزار شد.
در این نشست موضوع شیوه نامه پذیرش دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در دانشگاه مطرح شد.
اعضای شورا بر فراهم کردن ملزومات اجرایی این دوره ها از جمله آماده بودن پورتال انگلیسی دانشکده ها، در دسترس بودن اطلاعات لازم، ارزیابی گروه هایی که آمادگی برگزاری دوره را دارند، ارائه برنامه درسی توسط دانشکده ها، تعیین و تأیید اساتید برگزار کننده دوره توسط رؤسای دانشکده ها اتفاق نظر داشتند.
در نشست شورای همکاری های علمی بین المللی دانشگاه، توسعه تعاملات علمی با دانشگاه های کشور چین نیز مطرح شد.
در این نشست همچنین مشکلات حضور و اقامت دانشجویان بین المللی در دانشگاه برای گذراندن دوره های کوتاه مدت و تسهیل شرایط اقامت این دانشجویان در خوابگاه های مناسب در دانشگاه مطرح شد.
از آنجا که مهم ترین هدف راه اندازی این دوره، ایجاد توانایی برقراری ارتباط با محیط در دانشجویان خارجی است، اعضاء شورا پیشنهاد کردند یادگیری زبان فارسی دو مرحله ای باشد.
در نهایت مقرر شد در مرحله اول، دوره فشرده یک ماهه بدون بحث نگارش فارسی اجرا و در مرحله دوم، دوره پیشرفته به مدت یک ماه برگزار شود.
اصلاحات پیشنهادی برگزاری دوره یادگیری زبان فارسی برای اجرا به مرکز زبان و ادبیات فارسی ابلاغ شد.

** استفاده از ظرفیت کرسی‌های آزاد اندیشی در حوزه محیط زیست
معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: باید تمامی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاهی مانند نشریات، کرسی‌های آزاداندیشی ومناظرات دانشجویی به مقوله محیط زیست بپردازند تا در این حوزه میان مردم دغدغه ایجاد شود.
سیدضیاء هاشمی در سومین گردهمایی دانشجویان حامی محیط زیست در دانشگاه لرستان گفت: موضوع محیط زیست باید تبدیل به فرهنگ شود و دانشجویان نقش تاثیرگذاری در این حوزه دارند.
وی افزود: انسان به عنوان موجود غالب بر طبیعت تاخت و تاز کرده و آن را استخدام کرده است؛ که این استخدام بی‌رحمانه به گونه ای تداوم یافته که طبیعت در بحران و جامعه در معرض تهدید قرار گرفته است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم خاطرنشان کرد: زمانی که امر طبیعی و اجتماعی را از هم تفکیک کنیم و آنها رقیب یکدیگر تلقی خواهند شد و قطعا نگاه استعماری طبیعت داریم که استعمار در هر شکل غلط، مخرب و خطرناک است.
هاشمی اظهار داشت: هنگامی‌ که پیوستگی جامعه و طبیعت را از بین ببریم قطعا شاهد بحران‌هایی خواهیم بود که هم اکنون وجود ریزگردها، خشکسالی‌های متوالی و سیلاب از این آثار مخرب به حساب می‌آیند.
وی با بیان اینکه طبیعت بدون جامعه و جامعه جدای از طبیعت منجر به تخریب می‌شود، تصریح کرد: باید رویکرد تدریجی برای نهاده‌ سازی الگوی اخلاقی ومهربانی با طبیعت را ترویج دهیم و این مهم را شعار دانشجویی قرار دهیم چراکه این امر در تدوام زنجیره مهربانی انسان‌ها باهم تلقی می‌شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اضافه کرد: حرکت های دانشجویی در حوزه محیط زیست در دانشگاه‌ها ضروری است و این کنش‌ها حاشیه‌ای نیستند بلکه به معنای واقعی کلمه یک امر فرهنگی ضروری و علمی بشمار می روند.
هاشمی گفت: جشنواره‌های فرهنگی و هنری ظرفیت خوبی در راستای حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست هستند که باید در این راستا به کار گرفته شوند و قطعا حرکت به‌جا، منطقی و اکادمیک تشکل‌های دانشجویی حامی محیط زیست باعث تربیت شهروندانی عملگرا حساس و مسئولیت‌پذیر می‌شود.
وی با بیان اینکه به جای حامیان تئوریک محیط زیست به جریان‌ها و گروه‌های عمل گرا نیاز داریم، افزود: نیاز است دروس عمومی و تخصصی محیط زیست تقویت شوند و آموزش‌های رسمی و غیررسمی ما به آموزه‌های زیست محیطی اعتنا و توجه خاصی داشته باشند.
معاون وزارت علوم گفت: در عرصه اجتماعی و فرهنگی نیازمند پرورش نسلی عملگرا، هوشمند و فعال هستیم و نیاز داریم به سمت جامعه‌ای محیط زیست گرا و شهروندانی که محیط زیست را به عنوان دغدغه جدی برای خود تلقی می‌کنند، ‌حرکت کرده و دانشجویان خلاق خود را متوجه صیانت از محیط زیست کنیم و این یک رسالت فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی است.
هاشمی تصریح کرد: ضرورت دارد دفاع از محیط زیست به عنوان یک کنش فرهنگی در میان دانشجویان نهادینه شود و دانشگاه‌ها در قالب‌های فرهنگی و اجتماعی به صورت گسترده و فراگیر به این مسئله بپردازند.
وی اظهار داشت: امر صیانت و حمایت از محیط زیست در شرایط کنونی یک امر به معروف است و ترویج این حرکت از مصادیق آن به شمار می رود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه بی‌توجهی به محیط زیست منکر آشکار است که منجر به سلب حق‌الناس می‌شود، خاطرنشان کرد: همه دانشگاه‌ها و فعالیت‌های اجتماعی و دینی باید دردمندانه قدر این فعالیت‌ها را بدانند و به محیط زیست توجه کنند.

** راه اندازی آموزش الکترونیکی رشته های ارشد پیام نور از مهر ماه
رییس دانشگاه پیام‌نور گفت: این دانشگاه از مهر ماه امسال می تواند در تمامی رشته های مقطع کارشناسی ارشد به صورت الکترونیکی دانشجو پذیرش کند.
علی‌اصغر رستمی‌ابوسعیدی در جمع خبرنگاران با اشاره به توسعه رشته های مبتنی بر آی تی (آموزش الکترونیکی) در دانشگاه پیام نور، اظهار کرد: مجوز این طرح از سوی شورای گسترش دانشگاه صادر شده و از مهر ماه امسال در تمامی رشته های مقطع کارشناسی ارشد می توانیم به صورت الکترونیکی پذیرش دانشجو داشته باشیم.
وی ادامه داد: دانشگاه پیام نور دارای ۶۸ واحد و دفتر نمایندگی در خارج از کشور است که این موضوع یعنی پذیرش دانشجو مبتنی بر آی تی در رشته های کارشناسی ارشد شامل حال آنها نیز خواهد شد.
وی توضیح داد: در این رشته ها محتوا آماده می شود و دانشجو از طریق تلفن همراه خود و اینترنت می تواند به محتوای دروس دست پیدا کند.
رییس دانشگاه پیام نور با بیان اینکه این دانشگاه دارای هیأت ممیزه قوی است، گفت: هیأت ممیزه دانشگاه های علمی کاربردی و فنی و حرفه ای به پیام نور واگذار شده و کارهای ارتقای آنها را دانشگاه پیام نور انجام می دهد.