سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران-ایرنا- رییس سازمان امور دانشجویان، با تاکید بر اهتمام ویژه وزارت علوم برای افزایش ارائه تسهیلات دانشجویی و کاهش مشکلات آنان گفت: سازمان صدا و سیما دستاوردهای وزارت علوم را یا نمی بیند و یا ناچیز می پندارد.

پی اچ دی آزمون : به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا، مجتبی صدیقی روز شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با تمام توان سعی در کاستن از مشکلات و نارسایی ها دارد.
وی گفت: یکی از اقدامات مطلوبی که اخیرا صورت گرفته؛ افزایش وام دانشجویان متاهل از ۷۵میلیون به ۱۵۰ میلیون ریال است.
معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: هر چند که شاید همین میزان افزایش دو برابری نیز در تهران رقم اندکی باشد؛ اما نشان از عزم جدی مسئولان وزارت علوم برای افزایش خدمات رفاهی به دانشجویان است.
رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم خاطرنشان کرد: امیدوارم سازمان صدا و سیما به دور هر چیز و با رعایت عدل و انصاف با چنین موضوعاتی برخورد کند.
وی در ادامه درمورد وضعیت کنونی خوابگاه های کشور اظهار داشت: هم اکنون ۲۸۰ هزار خوابگاه مجردی در خدمت دانشجویان در حوزه دانشگاه های دولتی هستند.
صدیقی گفت: از تعداد این مجموع، ۱۷۰ هزار مورد آن به دانشگاه های دولتی و ۸۰ هزار ظرفیت در دانشگاه های فنی و حرفه ای و فرهنگیان و ۳۰ هزار ظرفیت در موسسات غیر انتفاعی و خودگران ارائه سرویس می کنند.
وی افزود: در امر احداث خوابگاه های جدید نیز نسبت به سال گذشته با افزایش ظرفیت مواجه بوده ایم و امیدواریم این روند با حضور و مشارکت خیرین و نهادهای عمومی غیر دولتی روز بروز افزایش یابد.
معاون وزیر علوم ادامه داد: در سال گذشته دستورالعملی در حوزه خوابگاه های غیر دولتی یا همان خودگردان با هدف ساماندهی و نظارت بیشتر توسط وزارت علوم ابلاغ شد.
وی یادآور شد: وزارت علوم از سال گذشته مسئولیت اصلی خوابگاه ها را به دانشگاه های مادر هر استان واگذار کرد تا در نظارت و توزیع ظرفیت ها اقدامات عادلانه تری صورت گیرد.
وی با بیان اینکه بر اساس گزارش‌های به دست آمده میزان تخلفات در خوابگاه‌های خودگردان کاهش پیدا کرده، اظهار داشت: اقدامی که در راستای افزایش ظرفیت خوابگاه‌ها انجام شده این است که پرداخت کمک ‌رهن و اجاره ساختمان‌ها توسط صندوق رفاه دانشجویان پیگیری می‌شود.
صدیقی ادامه داد: به عبارت دیگر دانشگاه‌ها برای جبران کمبود ظرفیت‌های خوابگاهی باید ساختمان اجاره کنند و صندوق رفاه دانشجویان اعلام کرده که از دانشگاه‌هایی که برای این منظور نیاز به کمک دارند، حمایت خواهد کرد.
وی در ادامه از افزایش ظرفیت ۳ هزار و ۷۰۰ نفری ۱۲ دستگاه خوابگاه خبر داد و گفت: سال گذشته سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اعتبار تامین و تجهیز خوابگاه‌های دانشگاهی را صد درصد تخفیف داد که امیدواریم این امر امسال نیز تکرار شود و این سازمان اعتبار تجهیز و تعمیر خوابگاه‌ها را در ابتدای تابستان صد درصد تخفیف دهد.
معاون وزیر علوم با اشاره به کمک خیرین در حوزه خوابگاه‌سازی اظهار کرد: در سال گذشته ساخت ۸ خوابگاه توسط خیرین خوابگاه ‌ساز آغاز شد و احتمالا چند دستگاه از این ساختمان‌ها در تابستان امسال تحویل داده می‌شود.
رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت: امسال بنیاد ۱۵ خرداد نیز برای ساخت خوابگاه‌های خواهران به کمک دانشگاه‌ها آمد و امیدواریم ۱۳ خوابگاه به این وسیله ساخته شود.
وی در ادامه افزود: یکی از اقدامات مناسب وزرات علوم در سال گذشته، رتبه‌بندی خوابگاه ‌های کشور بود و بر اساس این رتبه بندی، خوابگاه های دانشجویی از وضعیت عالی یا همان رتبه یک تا ضعیف یعنی رتبه ۵ را می گیرند.
صدیقی یادآور شد: بر این اساس خوابگاه‌ها به پنج رتبه تقسیم‌بندی شدند که ۴ درصد خوابگاه‌ها در رتبه یک (عالی) ، ۲۶ درصد خوابگاه‌ها در رتبه دو (خوب) ، ۳۳ درصد خوابگاه‌ها در رتبه سه (متوسط) ، ۳۰ درصد خوابگاه‌ها در رتبه چهار (ضعیف) و هفت درصد خوابگاه‌ها در رتبه پنج (بسیار ضعیف) قرار گرفتند.
وی تصریح کرد: به طور کلی یکهزار و ۱۶ خوابگاه در سطح دانشگاه‌های دولتی وجود دارد که از این تعداد ۷۰۰ دستگاه با بازرسی مستمر و مستقیم توسط صندوق رفاه برای رتبه‌بندی مورد بررسی قرار گرفت.
معاون وزیر علوم درمورد شاخص‌های مورد نظر برای رتبه‌بندی خوابگاه‌ها توضیح داد: در دسترس بودن و نزدیک بودن خوابگاه به دانشگاه و سلف، وضعیت کیفی ساختمان خوابگاه، وضعیت اتاق‌های خوابگاه‌، سرانه فضای اتاق‌های خوابگاه، امکانات رفاهی درمانی، امکانات عمومی و تجهیزات داخل اتاق‌ها شاخص‌های اصلی مورد نظر برای رتبه‌بندی خوابگاه‌ها بودند.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه ظرفیت‌های خوابگاه‌های دانشگاه‌ها پاسخگوی تقاضای دانشجویان نیست، افزود: از آنجایی که ظرفیت‌های خوابگاه دانشگاه‌ها پاسخگوی تقاضای همه دانشجویان نیست، صندوق رفاه به دانشگاه‌ها وام مسکن و ودیعه مسکن اعطا می‌کند.
وی اظهار داشت: بر همین اساس صندوق رفاه دانشجویان طی سال گذشته چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان وام مسکن مجردی و ۲۰ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان وام ودیعه مسکن متاهلی اعطا کرد که حدود یکهزار و ۵۰۰ دانشجوی متاهل را تحت پوشش قرار داد.
رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم افزود: وام ودیعه مسکن متاهلی برای دانشجویان نخبه با همکاری بنیان نخبگان به مبلغ یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اعطا شد.
وی در ادامه از اجرای یک برنامه کوتاه‌مدت برای افزایش ظرفیت ۷۵ هزار نفری خوابگاه‌ها طی سه سال خبر داد و گفت: کار کارشناسی این مساله انجام شده است و احتمالا ۷۵۰ هزار متر مربع به مساحت خوابگاه‌ها افزوده خواهد شد.
صدیقی افزود: هزینه این اقدام نیز برآورد شده است و باید گفت نمی‌توان همه اعتبارات این اقدام را توسط بودجه دولتی تامین کرد و باید از بخش خصوصی و سیستم بانکی کمک بگیریم.
وی یادآور شد: بر همین اساس دلیل فراخوانی برای استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در سال ۹۵ اعلام خواهد شد و چنانچه ۷۵ هزار ظرفیت به خوابگاه‌ها کشور اضافه شود، ظرفیت‌های خوابگاهی از سطحی معقول برخوردار می‌شود.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: همچنین تا مهرماه امسال سه خوابگاه دیگر راه‌اندازی خواهد شد که ظرفیت هر کدام از این مراکز ، ۲۵۰ دانشجو خواهد بود.