سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران-ایرنا-معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: نقدها و نظرات باید آزادانه در دانشگاه مطرح شود؛ اما نباید فراموش کنیم که حرف آخر را قانون می زند.

پی اچ دی آزمون : به گزارش روز شنبه ایرنا، سیدضیا هاشمی در دیدار با اعضای شورای فرهنگی و اتاق فکر دانشگاه رازی و دبیران انجمن ها، تشکل ها و کانون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه اظهارکرد: نقد، انتقاد و بیان نظرهای مختلف از نیازهای اساسی دانشگاه است.
وی در ادامه با تاکید بر این که فرهنگ باید ما را به هم وصل کند نه این که ما را از هم جدا کند، اظهارکرد: بی شک برهم زدن جلسات و جنجال، کار ضد فرهنگی است؛ اما گفت و گو و بحث، از راه های توسعه فرهنگ است.
هاشمی تصریح کرد: علم نیز زیر مجموعه فرهنگ است و نباید فراموش کنیم که حتی بودجه ای که برای ساختمان دانشگاه صرف می شود بودجه فرهنگی محسوب می شود چرا که دانشگاه در حالت کلی یک مکان فرهنگی است.
معاون وزیر علوم با بیان اینکه اگر دانشگاه با جامعه پیوند نداشته باشد دچار مرگ تدریجی می شود، افزود: بخشی از رسالت دانشگاه آماده سازی دانشجویان برای زندگی اجتماعی و دادن الگوهای مناسب به جامعه است.
وی اتاق های فکر را ظرفیتی کم نظیر برای دانشگاه دانست و گفت: دانشگاه باید به طور مداوم جامعه را رصد کند؛ اتاق های فکر باید مشکلات جامعه را مشاهده کرده و برای آنها در دانشگاه چاره اندیشی کنند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در ادامه به موضوع عفاف و حجاب اشاره کرد و گفت: حجاب جزو آموزه های دینی ما است و ما باید برای ترویج هرچه بیشتر آن تلاش کنیم.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، هاشمی افزود: حجاب با روش های کنترل محسوس و نامحسوس ترویج نمی شود و این کار نیازمند طرح های فرهنگی است.
معاون وزیر علوم اظهارکرد: براساس آیین نامه برگزاری کنسرت ها در دانشگاه ها تخلف است اما برگزاری موسیقی فاخر هیچ ایرادی ندارد.
وی درباره آموزش زبان انگلیسی هم گفت: آموزش انگلیسی را متوقف نمی کنیم اما آموزش انگلیسی نباید جلوی آموزش زبان غنی فارسی را بگیرد.
معاون وزیرعلوم گفت: با ایجاد امید می توان جلوی آسیب های اجتماعی همچون افسردگی و خودکشی را گرفت.
وی در بخش دیگری از سخنانش به برگزاری اردوهای راهیان نور اشاره کرد و گفت: اردوهای راهیان نور از ابزارهای ما برای آشنایی دانشجویان با آرمان های مقاومت و ایستادگی است.
معاون وزیر علوم تاکیدکرد: باید بستری ایجاد شود تا دانشجو دچار روزمرگی نشود و به آینده امیدوار باشد.
هاشمی تاکید کرد: هیچ تشکل دانشجویی حق ندارد شاخه ای از یک جریان سیاسی باشد اما ابراز نظرات در دانشگاه ها هیچ ایرادی ندارد؛ ما باید زمینه مشارکت حداکثری را در جامعه و بویژه دانشگاه فراهم کنیم.
فراهنگ**۹۱۸۷**۱۵۶۹