1463405611882_satarijahad_52845.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با بیان این‌که اقتصاد مقاومتی و دانش‌بنیان، اقتصاد جوانان با سن کمتر از ۳۰ سال است، گفت: توسعه اقتصاد دانش بنیان باید از دانشگاه‌ها آغاز شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، دکتر سورنا ستاری در دومین همایش سراسری مدیریت جهادی با موضوع «اقتصاد مقاومتی-اقتصاد دانش بنیان» که در دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد، با اشاره به اینکه ایران، کشوری با تاریخ بیش از ۵ هزار ساله است، اظهار کرد: چه بر سر کشوری همانند ایران آمده و کجای مسیر اشتباه طی شده است که با این سابقه در تمدن، فرهنگ، تجارت و کارآفرینی هم اکنون چشم امید به نفت و روند رشد یا نزول قیمت آن دارد؟ کشوری که سرمایه‌های انسانی همچون فارابی و ابن سینا را در تاریخ خود داشته است که هریک افرادی خلاق، دارای فکر و اندیشه نو بوده‌اند.

وی ادامه داد: سرمایه‌های ایران فقط منابع زمینی آن همچون نفت نیست، بلکه نیروی انسانی و فکر و اندیشه آنها سرمایه اصلی این کشور هستند. در واقع اصول اصلی اقتصاد دانش بنیان نیز موضوع نیروی انسانی خلاق و متخصص است. با توجه به اینکه نیروی انسانی کارآفرین در کشور به صورت چشمگیر وجود دارد، پس در بهره مندی از سرمایه‌های فکری کشور، مشکلی وجود نخواهد داشت.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با بیان اینکه ایران، کشوری با ۳۲ میلیون نیروی جوان و ۵ میلیون دانشجو است که در هیچ کشور اروپایی نمی‌توان این میزان نیروی جوان را پیدا کرد، اظهار کرد: ما بعد از هند، چین و روسیه همتراز با امریکا چهارمین کشور در تربیت نیروی مهندس در جهان هستیم.

اقتصاد نفتی، اقتصادی ناپایدار است

نایب رئیس هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به مضرات اقتصاد زیرزمینی تصریح کرد: زمانی که از نفرین منابع صحبت می‌کنیم و رهایی از آن را خواستار هستیم، باید از اقتصاد متکی بر منابع زیرزمینی و معادن همچون نفت دست برداریم، زیرا این اقتصاد به علت رانتی که در داخل خود دارد، نمی‌تواند پایدار بماند و تولید و تلاش در آن جواب نمی‌دهد.

رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به این که باید به سمتی حرکت کنیم که اقتصاد دانش بنیان متکی به نیروی انسانی و ابتکار و خلاقیت باشد، گفت: آغاز این حرکت و شکل‌گیری اکوسیستم کارآفرینی آن از دانشگاه‌ها شروع می شود و در واقع توسعه اقتصاد دانش بنیان باید از این مراکز آغاز شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شکل‌گیری شرکت‌هایی همچون گوگل و مایکروسافت در شرایط سخت، تصریح کرد: در کشور خودمان نیز هستند شرکت‌های موفقی که با شرایط سخت شروع به فعالیت کردند، بنابراین باید هرچه بیشتر این زیست بوم را در کشور ایجاد و تقویت کنیم تا اعتماد به نفس کارآفرینانه در جوانان شکل گیرد که از هر شکستی درس بگیرند و بعد از هر شکست با تلاش بیشتر از قبل از فرصت‌ها استفاده کنند.

اقتصاد مقاومتی، اقتصاد جوانان زیر ۳۰ سال است

ستاری همچنین اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان، اقتصاد جوانان با سن کمتر از ۳۰ سال است، زیرا این افراد قابلیت ریسک پذیری بیشتری دارند، پس باید از ریسک‌پذیری آنان با هدایت درست در جهت کارآفرینی و بهره مندی از سرمایه‌های فکری استفاده بهینه کنیم.

وی با اشاره به ارتقای جایگاه علم نانو ایران در جهان، اظهار کرد: ایران در برخی از حوزه‌های علمی در جهان سرآمد است، همچون امسال که شاهد بودیم با یک پله صعود نسبت به سال گذشته در حوزه نانو در جایگاه ششم قرار گرفتیم. در این حوزه ۹۶ پژوهشکده و بیش از ۳۰۰ شرکت دانش بنیان فعال در کشور وجود دارد که همه حوزه‌هایی خارج از مباحث نفتی هستند.

ستاری همچنین توضیح داد: یک ویال (پنج گرم) داروی بیوتک معادل ۲۰۰ بشکه نفت برای کشور محسوب می‌شود. این همان هنر دانش و اقتصاد دانش بنیان است که باید روی آن سرمایه‌گذاری شود تا شاهد اتفاقات جدید و دوری از خام فروشی در کشور باشیم.

حوزه IT نیازمند انقلاب فرهنگی است

معاون علمی و فناوری رییس جمهور حوزه IT را نیازمند انقلاب فرهنگی در تولید محتوا دانست و تصریح کرد: تا دو سال آینده بازار تجارت الکترونیک ۸۰ میلیارد دلار خواهد شد؛ پس در این حوزه باید از شرکت‌های دانش بنیان آن حمایت کنیم. بخش خصوصی نیز باید برای سرمایه‌گذاری در این عرصه پرسود اقدام کند و نباید منتظر دولت ماند.

بر اساس اعلام سایت اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاری در ادامه گفت: سیاست جدیدی در دولت آغاز شده و به دنبال این هستیم تا تفکر جدیدی را که در اقتصاد دانش بنیان مد نظر داریم که به معنی دوری از خام فروشی به هر شکل آن، چه نفت و چه زعفران دوری کنیم و تکیه بر سرمایه‌های انسانی و فکری را پیاده سازی کنیم که این مساله جز با درک دانش و گرفتن ارزش افزوده از آن امکان پذیر نیست.

وی در ادامه، خاطره‌ای از شهید ستاری بیان کرد و گفت: ۲۲ ساله بودم و شاگرد اول دانشگاه صنعتی شریف. پدرم درباره مبحث کولینگ موشک و اس ۲۰۰ که از روسیه وارد شده بود کار می کرد که با آب و هوای بوشهر همخوانی نداشت، با توجه به رشته من که مکانیک بود، پدر سوالی کرد؛ در پاسخ گفتم کتابهایم همراهم نیست باید فرمول دربیاورم و مطالعه کنم. پدر در جواب گفت با علم مطالعه‌ای کاری پیش نمی‌بریم و ایشان خود شروع به تحلیل مساله کرد. پس باید مساله را درک کنیم تا توانایی پیاده سازی آن را داشته باشیم. در تعاریف از پدرم بیان می‌کنند که شخصی همانند وی را سراغ نداریم که با اعتماد به نفس کامل هر آن چه در ذهن داشت را پیاده کند.

ستاری خاطرنشان کرد: پدرم معتقد بودند که آینده بچه‌های ما، در جیب‌هایشان نیست، بلکه در مغزشان است.