1423907910409_abdolvahed mirzazadeh-18.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر این که از دو هزار و ۳۲۱ شرکت دانش بنیان، ۴۵۹ شرکت آن مستقر در پارک‌های علم و فناوری هستند، گفت: در حال حاضر ۱۴۹ شرکت دانش بنیان مستقر در پارک‌ها به صندوق نوآوری و شکوفایی طرحی ارائه نکرده‌اند. ‌

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار علمی ایسنا، دکتر بهزاد سلطانی در نشست با پارک‌های علم و فناوری و رؤسای مراکز رشد هدف از تشکیل صندوق نوآوری و شکوفایی را کمک به تحقیق و توسعه اقتصاد دانش بنیان و تکمیل زنجیره ایده تا بازار دانست و افزود: این صندوق در تلاش است تا علاوه بر تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی و اختراعات، زمینه برای کاربردی کردن دانش از طریق حمایت از شرکتهای دانش بنیان را فراهم کند.

وی با اشاره به تسهیلات اعطا شده از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکتهای دانش بنیان خاطرنشان کرد: با تلاش‌های صورت گرفته نرخ ترجیحی تسهیلات اعطا شده به شرکتهای دانش بنیان کاهش یافته است، به گونه‌ای که بهره تسهیلات این صندوق از ۲۰ درصد به ۱۷ درصد و از ۱۷ درصد به ۱۴ درصد و در نهایت به ۱۲ درصد کاهش یافته است.

سلطانی با اشاره به کاهش نرخ بهره تسهیلات لیزینگ از ۱۲ درصد به ۹ درصد ادامه داد: این صندوق همزمان با ارائه تسهیلات به شرکتها در جهت توانمندسازی آنها در اجرای پروژه‌ها نیز نظارت خواهد داشت.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به نقش صندوق حمایت از پژوهشگران در توسعه فناوری یادآور شد: بر این اساس در برنامه ششم توسعه پیشنهاد شد که مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از صندوق توسعه ملی به صندوق حمایت از پژوهشگران اعطا شود چرا که نبودن این صندوق باعث می‌شود شرکتهای دانش بنیان بدون انجام کارهای تحقیقاتی به سراغ صندوق شکوفایی و نوآوری بیایند.

وی رویکرد صندوق نوآوری و شکوفایی را حمایت از نمونه‌های صنعتی ذکر و اضافه کرد:‌ شرکتهایی که نام آنها در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسیده باشد، دارای ساختار خصوصی یا تعاونی باشند، طرح آنها دارای ارزش افزوده فراوان باشد و شرکت آنها دارای ساختار دانش بنیان باشد، مشمول تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی هستند.

وی با اشاره به حمایت‌های این صندوق از شرکتهای دانش بنیان دانشگاهی توضیح داد: موضوع شرکتهای دانش بنیان دانشگاهی از ۱۰ سال قبل مطرح شده است و در حال حاضر این صندوق آمادگی دارد تا از این شرکتها در صورتی که بخواهند تزهای دوره دکتری یا کارشناسی ارشد را تجاری‌سازی کنند، در قالب مشارکت VC از آنها حمایت کند.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای حل مشکل ضمانتنامه‌های بانکی برای شرکتهای دانش بنیان گفت: برای این منظور ۱۰۰ میلیارد تومان در نزد یکی از بانک‌ها بلوکه شده تا هزار میلیارد تومان ضمانت‌نامه برای شرکتهای دانش بنیان صادر کند.

به گفته وی، تا کنون ۴۰ تا ۵۰ شرکت دانش بنیان از این ضمانت‌نامه‌ها بهره‌مند شده‌اند.

سلطانی با اشاره به تسهیلات مختلف و متنوع این صندوق اضافه کرد: تسهیلات این صندوق در قالب وام‌های قرض‌الحسنه نمونه‌سازی، ثبت پتنت، ضمانت‌نامه، سرمایه‌گذاری خطرپذیر (VC)، سرمایه در گردش، تسهیلات به صندوق‌های پژوهش و فناوری و اعطای تسهیلات لیزینگ و تسهیلات شرکتهای دانش بنیان ارائه می‌شود.

سلطانی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آمار شرکتهای دانش بنیان خاطرنشان کرد: تا ۲۰ فروردین ماه امسال تعداد کل شرکتهای دانش بنیان دو هزار و ۳۲۱ شرکت به ثبت رسیده که از این تعداد هزار و ۴۱۳ شرکت نوپا، ۷۵۵ شرکت تولیدی و ۱۵۳ شرکت صنعتی دارای فعالیت‌های دانش بنیان هستند.

وی بیشترین رقم تسهیلات اعطا شده از سوی این صندوق را مربوط به شرکتهای صنعتی دانست و ادامه داد: علاوه بر آن، ۱۲۳ میلیارد تومان تسهیلات این صندوق به عنوان سرمایه در گردش، ۴۳٫۵ میلیارد تومان تسهیلات این صندوق به حمایت از تولید صنعتی و ۳۹٫۸ میلیارد تومان در قالب قرض‌الحسنه و بیش از ۱۰۰ میلیون تومان به شرکتهای دانش‌بنیان اختصاص داده شده است.

وی میزان تسهیلات لیزینگ این صندوق را ۳۹٫۲ میلیارد تومان و وام قرض‌الحسنه کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان را ۲۸٫۸ میلیارد تومان ذکر کرد و یادآور شد: بیشترین تسهیلات اعطا شده این صندوق مربوط به حوزه فناوری‌های زیستی است که در طول دو سال برای ۱۴۳ شرکت، ۱۷۸ میلیارد تومان اختصاص داده شده است.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلات اعطا شده در حوزه محصولات پیشرفته را ۷۸ میلیارد تومان برای ۱۳۷ شرکت ذکر کرد و گفت: تسهیلات این صندوق برای ۱۷۰ شرکت حوزه الکترونیک ۷۵ میلیارد تومان، حوزه تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی ۶۷٫۲ میلیارد تومان، حوزه فناوری اطلاعات ۶۲٫۴ میلیارد تومان و برای داروهای پیشرفته ۴۶٫۵ میلیارد تومان بوده است.

سلطانی تامین دفاتر کار برای شرکتهای دانش بنیان را از دیگر خدمات این صندوق نام برد و گفت: تا کنون مجتمع‌های فناوری برای دانشگاه‌های شریف و تربیت مدرس راه‌اندازی شده است.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی از راه‌اندازی ساختمانی برای خدمات‌دهی به شرکتهای دانش بنیان خبر داد و گفت: به منظور ارائه خدماتی چون تهیه سالن‌هایی برای برگزاری نشست شرکتهای دانش بنیان، مرکزی برای ارائه خدمات به شرکتهای دانش بنیان ایجاد می‌شود.

سلطانی در ادامه با اشاره به حمایتهای صندوق نوآوری و شکوفایی از پارک‌های علم و فناوری افزود: در حال حاضر ۳۸ پارک علم و فناوری و ۱۶۷ مرکز رشد در کشور راه‌اندازی شده است و بر اساس آمارها از تعداد ۲ هزار و ۳۲۱ شرکت دانش بنیان، تعداد ۴۵۹ شرکت در پارک‌های علم و فناوری مستقر هستند.

سلطانی تعداد طرح‌های وارد شده به صندوق نوآوری را هزار و ۹۳۸ طرح ذکر کرد که ۴۳۰ طرح آن از سوی شرکتهای مستقر در پارک‌های علم و فناوری ارائه شده است و کل طرح‌های مصوب این صندوق ۹۶۷ طرح است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۴۹ شرکت دانش بنیان مستقر در پارک‌ها به صندوق طرحی ارائه نکرده‌اند، ضمن آن که ۵۱ طرح از سوی این شرکتها در صندوق در حال بررسی است و ۳۱ طرح نیز رد شده است.