0-1.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون دانشجویی دانشگاه اراک از بدهی ۷۰۰ میلیون تومانی دانشگاه اراک در حوزه تغذیه به کسبه این شهر خبر داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه مرکزی- دکتر علیرضا بهرامی معاون دانشجویی دانشگاه اراک در نشست خبری به مناسبت هفته خوابگاه‌ها در جمع خبرنگاران افزود: دانشجویی موفق است که بعد از طی چهار سال دوره دانشجویی براساس مطالعات علمی و تجربیات خود کارآفرین و نوآور شود.

وی تصریح کرد: دانشگاه اراک با ۲۳۰ عضو هیات علمی تمام وقت دارای ۷۳۰۰ دانشجوست که از این تعداد ۱۶۰۰ نفر در مقاطع تحصیلات تکمیلی در پنج دانشکده علوم انسانی، علوم پایه، دانشکده فنی مهندسی، کشاورزی و علوم ورزشی مشغول به تحصیل هستند.

بهرامی در ادامه شعار هفته خوابگاه‌ها در سال ۹۵ را که از ۲۵اردیبهشت‌ماه آغاز و تا ۳۱ اردیبهشت‌ ادامه دارد، “ارتقای کیفیت خوابگاه، اصلاح الگوی مصرف، اقدام و عمل” ذکر کرد و افزود:این شعار از سوی وزارت علوم ابلاغ شده است.اولین روز هفته مذکور تحت عنوان ” زندگی جمعی، تعامل فرهنگی، انسجام و وحدت ملی” نامگذاری شده است.

وی با بیان اینکه زندگی در خوابگاه یک زندگی جمعی است، افزود: تمرین زندگی جمعی در آینده افراد موثر است. تحقیقات نشان داده است افرادی که در خوابگاه دانشجویی زندگی کرده‌اند در آینده زندگی موفق‌تری داشتند چراکه تمرین زندگی خوابگاهی آستانه مقاومت و صبر و همکاری را افزایش می‌دهد.

معاون دانشجویی دانشگاه اراک شعار روز ۲۶ اردیبهشت که همزمان با دومین روز از این هفته است را ” زندگی خوابگاهی، مدیریت مشارکتی و حقوق شهروندی ذکر کرد و گفت:‌ اگر برای انجام امور مختلف خوابگاه از دانشجویان استفاده کنیم، قطعا در مدیریت دانشگاهی موفق خواهیم بود. این مدیریت مرتبط با نظم و ارتباط خوابگاه ضمن رعایت حقوق سایر افراد است.زندگی خوابگاهی اصول و قواعد خاص خود را می‌طلبد و زندگی در یک اتاق با فرهنگ‌های مختلف نیاز به همکاری همه جانبه جهت تعامل اثربخش دارد.

بهرامی شعار سومین روز خوابگاه‌ها را “زندگی خوابگاهی، کارآفرینی و نوآوری” عنوان و بیان کرد: دانشجویان باید به سمتی بروند که در آینده خود تولید اشتغال کرده و چشم انتظار دیگران برای اشتغال نباشد. دانشجویی موفق خواهد بود که بعد از چهار سال تحصیل در دانشگاه و براساس تجربیات به دست آمده نوآوری و خلاقیت را سرلوحه کار خود قرار دهد.

وی چهارمین روز هفته خوابگاه‌ها را “خیرین و خوابگاه‌سازی” عنوان و بیان کرد: امروز یکی از مهم‌ترین وظایف خیرین شاید کمک به تجهیزات و ساخت خوابگاه‌ها باشد. جمعیت دانش‌آموزی در حال کاهش است، اما جمعیت دانشجویی در مقاطع مختلف در حال افزایش است و دولت به تنهایی بودجه لازم جهت ساخت و تجهیز خوابگاه‌ها را ندارد.از این رو سعی بر این است که از پتانسیل خیرین استفاده شده و از ظرفیت آنها در تجهیز خوابگاه‌ها بهره ببریم.

معاون دانشجویی دانشگاه اراک با بیان اینکه پنجمین روز از هفته خوابگاه‌ها مصادف با ۲۹ اردیبهشت‌ماه تحت عنوان “بهداشت، ایمنی و محیط زیست” نامگذاری شده است، افزود: در کنار امر آموزش دانشجویان، مسئله بهداشت و محیط زیست و ایمنی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است که به منظور پاسداشت این مهم در سه هفته اخیر کارگاه آموزشی با این محور برای دانشجویان برگزار شد که طی آن مقدار استفاده از شوینده‌ها و نحوه استفاده صحیح از آنها برای حفظ محیط زیست آگاهی‌بخشی شد، همچنین تجهیزات و دستگاه‌های هشدار و اطفاء آتش‌سوزی نصب شد.

بهرامی ادامه داد: همچنین متخصص بهداشت برای همه خوابگاه‌ها، استخرها، سالن‌های ورزشی نیز در نظر گرفته شده است که در طول سال مشکلات مربوطه را منعکس می‌کنند.سلامت روانشناختی و جسمانی دانشجویان نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است به همین دلیل مشاورانمان در خوابگاه‌ها حضور پیدا کرده و در هفته خوابگاه‌ها مشاوران و پزشکان به تعداد بیشتری در این اماکن حضور می‌یابند.

اصلاح الگوی مصرف و اقتصاد مقاومتی سرلوحه کار خوابگاه‌ها

معاون دانشجویی دانشگاه اراک تصریح کرد: ششمین روز از هفته خوابگا‌ه‌ها به نام “اصلاح الگوی مصرف، اقتصاد مقاومتی” نام گرفته و تاکید می کند که با آگاهی بخشی می‌توان بهینه مصرف کردن را در جامعه به ویژه بین دانشجویان نهادینه کرد.

بهرامی ادامه داد: در اراتباط با اقتصاد مقاومتی نمایشگاه‌های مختلفی در طول سال برگزار شد به همین سبب دانشگاه در یکسال گذشته حدود ۱۵ الی ۱۶ شرکت دانش‌بنیان را تاسیس کرد که فعالیت‌شان در راستای ساخت ابزار و تجهیزات مورد نیاز کشور است.

وی گفت: از اقدامات مهم دیگر برگزاری نشست‌هایی در خصوص مشکلات استان در حوزه محیط زیست، همچنین برگزاری رویدادهای کارآفرینی استارتاپ ویکند بود که طی آن دانشجویان با نحوه کار صاحبان صنایع و تجارب کارآفرینی آنها آشنا شدند.

معاون دانشگاه اراک در خصوص برنامه‌های هفتمین روز از هفته خوابگاه‌ها بیان کرد: این روز تحت عنوان “ورزش و اوقات فراعت” نامگذاری شده است که به این منظور برنامه‌های متعددی در طول ترم برای آنان پیش‌بینی شده است.

بهرامی ادامه داد: دانشگاه اراک دارای ظرفیت‌های مناسبی حتی برای برگزاری مسابقات قهرمانی است و سالن ورزشی الزهرا(س) این زمینه را برای ۷۲۰ دانشجو فراهم کرده است.

وی افزود: در چند ماه اخیر این دانشگاه در حوزه ورزش توفیقات بسیاری را کسب کرده است همچون راهیابی ۵۰ نفر از دانشجویان دختر و پسر این دانشگاه به المپیاد دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور که در تابستان امسال در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

معاون دانشجویی دانشگاه اراک تصریح کرد: برنامه‌های مشخص در هفته خوابگاه‌ها شامل انتخاب دانشجوی نمونه خوابگاهی، انتخاب اتاق نمونه خوابگاهی، تقدیر از بهترین خوابگاه خصوصی، برگزاری مسابقات شطرنج، کوهنوردی، دارت، طناب کشی، برگزاری مسابقه همچون عکس سلفی “من و خوابگاهم”؛ انتخاب خدمه نمونه برای دانشجویان، پخش فیلم و اجرای اردوهای تفریحی زیارتی، برگزاری کارگاه‌های مهارت ارتباط جمعی، جشنواره پخت غذای محلی، برپایی نمایشگاه‌ها و… تدارک دیده شده در این هفته است.

بهرامی با اشاره به آمار ساکنان خوابگاه‌های دانشجویی اظهار کرد: ۸۲۰ دانشجوی دختر و ۵۷۰ دانشجوی پسر در خوابگاه‌های دولتی ساکن هستند، همچنین ۳۹۲ دانشجوی دختر در خوابگاه‌های خصوصی و ۳۴۰ دانشجوی پسر در این خوابگاه‌ها زندگی می‌کنند.

وی ضمن درخواست از خیرین استان جهت مشارکت در امر خوابگاه‌سازی، تصریح کرد: برای حدود ۲۴۰ دانشجوی دختر و ۴۰۰ دانشجوی پسر کمبود فضای خوابگاهی وجود دارد. خوابگاهی با ظرفیت ۴۰۰ نفر در حال ساخت در این دانشگاه است و حدود دو میلیارد تومان هزینه جهت تکمیل شدن نیاز دارد.

معاون دانشجویی دانشگاه اراک تصریح کرد: خیرین می‌توانند از طریق سایت دانشگاه با ستاد توسعه مردمی جهت کمک در ساخت خوابگاه ارتباط برقرار کرده و به ساخت خوابگاه کمک کنند تا دانشجویان قادر باشند از همان ترم نخست وارد خوابگاه شوند.

بهرامی ادامه داد: این مهم علاوه بر به یادگار گذاشتن یک نام نیک از فرد خیر، از بروز مشکلات فرهنگی و اخلاقی احتمالی در محیط های غیرخوابگاهی جلوگیری به عمل خواهد آورد.

وی با اشاره به وضعیت خوابگاه‌ها بیان کرد: خوابگاه دولتی فاطمیه با ظرفیت ۱۲۰ نفر، خوابگاه دولتی الزهرا(س) با ظرفیت ۷۰۰ نفر، دو خوابگاه پسرانه امیرکبیر با ۳۵۰ نفر ظرفیت و خوابگاه شهید رضایی با ۲۲۰ نفر ظرفیت پذیرای دانشجویان غیربومی است.

بهرامی در خصوص خوابگاه‌های خصوصی نیز گفت: ۳۹۲ دانشجوی دختر در پنج خوابگاه خصوصی دخترانه و ۳۴۰ دانشجوی پسر در سه خوابگاه خصوصی ساکن هستند.

معاون دانشجویی دانشگاه اراک اظهار کرد: به دلیل کمبود فضای خوابگاهی، دانشجویان روزانه‌ در اراک از ترم دوم یا سوم وارد خوابگاه دولتی می‌شوند. براساس قانون دانشگاه‌ها موظفند چنانچه دارای امکانات باشند به دانشجویان روزانه خوابگاه بدهند، اما دانشجوی شبانه براساس قانون فقط می‌تواند از امکانات آموزشی دانشگاه استفاده کند.

بهرامی گفت: چرخه ورود به خوابگاه دولتی از ترم دوم یا سوم زمانی تغییر می‌کند که خوابگاه ۴۰۰ نفره را راه بیاندازیم، ما تمایل داریم که در صورت امکان دانشجویان از همان ترم اول به خوابگاه دولتی ورود پیدا کنند.

وی گفت: هزینه خوابگاه دولتی در هر ترم تحصیلی برای دانشجویان به طور میانگین ۱۵۰هزار تومان است، همچنین در سال تحصیلی جاری این قیمت برای خوابگاه‌های خصوصی ۵۵۰ هزار تومان بوده است که کمیته نظارت بر خوابگاه‌های خصوصی با مسئولیت دانشگاه اراک این مقدار را مصوب می‌کند. در حال حاضر قادر هستیم تنها شش ترم پذیرای دانشجویان در خوابگاه باشیم.

بدهی ۷۰۰ میلیون تومانی دانشگاه اراک در حوزه تغذیه

معاون دانشجویی دانشگاه اراک در ادامه در خصوص وضعیت تغذیه ادامه داد: مواد غذایی برای وعده‌های غذایی دانشجویان از مواد اولیه بسیار مناسب و سالم در سطح شهر تهیه می‌شود. به طور میانگین روزانه ۴۵۰۰ پرس غذا برای دانشجویان آماده می‌شود. میانگین هزینه غذا تقریبا ۵۰۰۰ تومان می‌شود، اما برای دانشجو به طور متوسط هزار تومان هزینه برمی‌دارد.

بهرامی ادامه داد: امسال ۷۰۰ میلیون تومان فقط در حوزه تغذیه به کسبه شهر بدهکاریم، اما تلاش ما بر این است که از کیفیت غذا کاسته نشود.

وی اعتراضات دانشجویان به کیفیت غذا را طبیعی دانست و گفت: دانشگاه اراک جزو شش دانشگاه برتر دولتی از لحاظ کیفیت غذا در سطح کشور است و دانشجویانی که در دیگر دانشگاه‌ها غذا خورده‌اند به این کیفیت مطلوب در این دانشگاه اذعان کرده‌اند.

معاون دانشجویی دانشگاه اراک گفت:‌ همیشه انتظار می‌رود ۲۵درصد از دانشجویان از کیفیت غذا ناراضی باشند. یک جامعه سالم همیشه ۲۵درصد مخالف دارد. در کل استانداردهای تغذیه‌ای و بهداشتی کاملا رعایت می‌شود و نماینده دانشجویان از شورای صنفی هر روز در محل تهیه غذا حضور داشته و اشکالات را گزارش می‌دهد.

بهرامی در خصوص راهکار جهت جلوگیری از سوء‌تغذیه دانشجویان ادامه داد: استانداردهای کالری و نوع موادغذایی و نظارت به خوبی رعایت می‌شود، همچنین صندوق رفاه وام تغذیه برابر ۱۸۰هزار تومان برای دانشجویان در نظر گرفته است و تاکنون شاهد سوء‌تغذیه نبوده‌ایم چراکه حتی اگر دانشجویی توان مالی نداشته باشد ما کارت تغذیه وی را شارژ می‌کنیم.

وی در خصوص آسیب‌های اجتماعی در دانشگاه‌ها گفت: ‌میانگین این آسیب‌ها بسیار کم است، اما نمی‌توان گفت اصلا وجود ندارد از این رو کارگاه‌های متعددی را در طول ترم در حوزه‌های اجتماعی برای آنان برقرار می‌کنیم و تلاش بر این است از ظرفیت خود دانشجویان در کنترل آسیب‌هایی همچون اعتیاد بهره ببریم.

معاون دانشجویی دانشگاه اراک گفت: ‌اگر آگاهی لازم در این زمینه‌ها به دانشجویان ارائه شود آنها حتما راه صحیح را انتخاب خواهند کرد. تمام تلاش مرکز مشاوره دانشگاه بر این است که دانشجویان را در صورت نیاز تحت مشاوره و مددکاری و تحت پوشش قرار داده و افراد کارشناس در این حوزه فعالیت کرده و راهکار لازم را ارائه می‌دهند.در زمینه حجاب نیز این دانشگاه از بهترین دانشگاه‌ها در سطح شهرستان اراک بوده و از شرایط بهتری برخوردار است.

برچسب ها :