1454324088877_innovation.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  به منظور رفع گلوگاه‌های موجود در مسیر صنعتی‌سازی فرایندهای تولید سامانه‌های نانو مقیاس از سوی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو اولین دوره چالش نوآوری فناوری نانو با رویکرد تولید نانوالیاف با سرعت بالا برگزار می‌شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار علمی ایسنا، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو قصد دارد برای رفع گلوگاه‌های موجود در مسیر صنعتی سازی فرایندهای تولید سامانه‌های نانو مقیاس و محصولات بهره مند از فناوری نانو، مسابقه‌ای را تحت عنوان چالش نوآوری فناوری نانو برگزار کند.

اولین دوره مسابقه چالش نوآوری فناوری نانو در زمینه ارائه راهکارهایی برای تولید نانوالیاف با سرعت بالا است. برای این منظور محققان و شرکت‌های فعال در زمینه تولید نانوالیاف می‌توانند ایده‌ها و طرح‌های خود را تا روز شنبه، ۱۵خردادماه ارسال کنند.

هدف از برگزاری این مسابقه جمع آوری ایده‌های کاربردی و راهگشا برای شرکت‌های صنعتی به منظور ایجاد و تکمیل بستر تولید صنعتی محصولات نانولیفی است. این چالش در قالب دومساله‌ مطرح می‌شود.

مساله‌ اول:

یکی از اصلی‌ترین نقاط ضعف در تولید نانوالیاف پایین بودن سرعت تولید در روش‌های موجود است. با توجه به فرضیات و ویژگی‌های عملکردی مطرح شده ذیل، راه‌حل‌هایی را برای رسیدن به نرخ تولید ذکر شده ارائه کنید:

روش تولید: محدودیتی در انتخاب روش تولید وجود ندارد. روش پیشنهادی می‌تواند از میان روش‌های موجود انتخاب شود یا ابداعی باشد.

ماده: در انتخاب جنس نانوالیاف هیچ محدودیتی وجود ندارد. البته شایان ذکر است دردسترس بودن ماده انتخابی ضرورت دارد.

قطر الیاف: حداقل بخشی از الیاف تولیدشده باید قطری کمتر از۱۰۰ نانومتر داشته باشد.

شکل الیاف: نانوالیاف تولیدشده می‌تواند لایه‌ای یا توده‌ای باشد.

وزن الیاف: وزن نانو الیاف تولیدشده باید حداقل ۵ گرم در۱۰۰ سانتی‌مترمربع (در شکل لایه‌ای) یا ۵ گرم در هر ۱۰۰۰ سانتی متر مکعب (درشکل توده‌ای) باشد

مدت زمان: نانوالیاف تولیدشده با قید وزنی فوق‌الذکر باید حداکثر در مدت زمان یک ساعت تولید شود.

مساله‌ دوم:

در مساله دوم، هدف افزایش نرخ تولید در روش الکتروریسی است. با توجه به فرضیات و ویژگی‌های مطرح شده ذیل، راه‌حل‌هایی را برای رسیدن به مقصود مساله ارائه کنید.

روش تولید: روش انتخابی باید الکتروریسی باشد.

ماده: پلیمر انتخابی باید حلال آلی داشته باشد. البته شایان ذکر است دردسترس بودن ماده انتخابی و حلال آن ضرورت دارد.

قطر الیاف: کسری از الیاف تولیدشده باید قطری کمتر از۱۰۰ نانومتر داشته باشد.

شکل الیاف: نانوالیاف تولیدشده می‌تواند لایه‌ای یا توده‌ای باشد.

وزن الیاف: وزن نانوالیاف تولیدشده باید حداقل ۵ گرم در۱۰۰ سانتی‌مترمربع (در شکل لایه‌ای) یا ۵ گرم در هر ۱۰۰۰ سانتی متر مکعب (در شکل توده‌ای) باشد

مدت زمان: نانوالیاف تولیدشده با قید وزنی فوق‌الذکر باید حداکثر در مدت زمان یک ساعت تولید شود.

به طرح‌های برتر این مسابقه جوایز نقدی و تسهیلات ویژه تجاری سازی اهدا می‌شود.