1442729957531_download (4).jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رئیس دانشگاه زابل گفت: دانشگاه به عنوان یک مرکز علمی باید با انجام پروژه‌های تحقیقاتی مسیر عالمانه را بدرستی نشان بدهد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه سیستان و بلوچستان، دکتر موسی بهلولی که در نشست تخصصی باستان شناسی در دانشگاه زابل سخن می گفت، افزود: عشق و ایمان و خلوص نیت یک باستان شناس موجب می‌شود تا در شرایط سخت آب و هوایی و همچنین دوری از خانواده و مسائلی از این قبیل، بتواند به کار جستجو و کنکاش در محوطه‌های باستانی بپردازد و مشخص کند که هویت و تاریخ یک سرزمین چه بوده و از چه دانش و جایگاهی در گذشته‌های دور برخوردار بوده است.

وی با اشاره به تمدن غنی و بسیار با ارزش شهر سوخته، برخورداری مردم آن زمان از صنعت و دانش روز آن دوره را باعث افتخار نسل حاضر دانست و افزود: آگاهی یافتن از تاریخ گذشتگان و راه و رسم زندگی آنها و همه این موارد می تواند به انسان کمک کند تا بهره گیری از نکات مثبت، چراغی برای ادامه مسیر زندگیش باشد.

رئیس دانشگاه زابل گفت: باستان شناسان با جستجوها و کشف آثاری از گذشتگان، نه تنها باعث روشن شدن هویت تاریخی یک سرزمین می شوند بلکه موجب عبرت آموزی نسلهای جدید از یافته‌های پیشینیان نیز می‌شوند.

دکتر بهلولی همچنین در ادامه با بیان اینکه رسالت دانشگاه زابل با توجه به قطب علمی بودن آن در منطقه سیستان، علاوه بر بحثهای علمی، آموزشی و پژوهشی، کمک و همکاری با سایر ادارات و ارگان‌ها به منظور ارائه راهکارهای علمی مناسب برای پیشرفت منطقه سیستان است، افزود: دانشگاه به عنوان یک مرکز علمی، باید با انجام پروژه‌های تحقیقاتی مسیر عالمانه را بدرستی نشان بدهد.

رئیس دانشگاه زابل در حاشیه این نشست در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه سیستان و بلوچستان، با بیان اینکه گفته شده منشأ قوم آریایی از شهر سوخته بوده و این قوم از این شهر به سایر نقاط گسترش یافته، افزود: اثبات این مسئله یکی از مواردیست که باید تحقیقات ژنتیکی دقیقی در این زمینه صورت گیرد و این امر نیازمند همکاری باستان شناسان، زیست شناسان و متخصصان علم ژنتیک است.

وی با استناد به تحقیقات انجام داده شده توسط یکی از باستان شناسان مبنی بر وجود بیش از هزار و۶۶۱ محوطه باستانی در منطقه سیستان، غنای فرهنگی و تمدن این منطقه را از جمله پتانسیل‌های با ارزش عنوان و ایجاد دانشکده باستان شناسی مستقل از دانشکده هنر و معماری و رشته زیست باستان شناسی را در دانشگاه زابل، ضروری دانست.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا تاکنون اقدامی برای ایجاد رشته زیست باستان شناسی در دانشگاه زابل صورت پذیرفته است؟ گفت: در حال حاضر در مرحله تحقیقات اولیه و مطالعه در این زمینه هستیم که امیدواریم با ایجاد این رشته و همچنین دانشکده باستان شناسی، گامی اساسی برای ارتقای منطقه سیستان برداریم.

برچسب ها :