1414311098671_397778_376.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  یک تیم بین‌المللی از دانشمندان به رهبری محققان دانشگاه توکیو پس از بررسی یک نقشه سه‌بعدی از ۳۰۰۰ کهکشان در فاصله ۱۳ میلیارد سال نوری از زمین دریافتند که نظریه نسبیت عام آلبرت اینشتین هنوز پس از ۱۰۰ سال معتبر است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا به نقل از اسپیس، از زمان کشف انبساط سریع جهان در اواخر دهه ۱۹۹۰، دانشمندان در تلاش برای توضیح چرایی آن هستند.

انرژی تاریک اسرارآمیز می‌تواند هدایتگر این شتاب باشد یا اینکه نظریه نسبیت عام اینشتین که بر اساس آن، گرانش باعث انحراف فضا و زمان می‌شود، ممکن است بی‌اثر شود.

محققان برای آزمایش نظریه اینشتین از داده‌های تحقیق “FastSound” بر روی بیش از ۳۰۰۰ کهکشان برای تحلیل سرعت و خوشه‌بندی آن‌ها استفاده کردند.

نتایج نشان داد که حتی در بخشهای دور جهان نیز نظریه نسبیت عام معتبر است و همچنین از این توضیح حمایت کرد که انبساط جهان می‌تواند با یک ثابت کیهانی طبق نظریه اینشتین توصیف شود.

هیچ‌کس تاکنون نتوانسته کهکشان‌های دورتر از ۱۰ میلیارد سال نوری را بررسی کند، اما محققان با استفاده از ابزار طیف‌نگار فیبر چند شیئی بر روی تلسکوپ سوبارو که کهکشان‌ها را در فواصل ۱۲٫۴ تا ۱۴٫۷ میلیارد سال نوری تحلیل می‌کند، توانستند بر این مانع فائق شوند.

جزئیات این تحقیق در مجله انجمن نجوم ژاپن منتشر شده است.