777-72.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  عضو هیات علمی دانشگاه آزاد واحد گرمسار و پژوهشگر حوزه فیزیک، شرط لازم برای رسیدن به پژوهش‌های موثر را زمان و امکانات کافی برای تحقیق و مطالعه بر روی موضوعات پژوهشی دانست و خاطرنشان کرد: برای ارائه پژوهش‌های دانش بنیان نیازمند بازاریابی مناسب هستیم.

دکتر صابر زرین کمر در گفت وگو با خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با بیان این که پژوهش‌های تاثیرگذار زمانبر هستند و نمی‌توان در مدت کوتاه به نتیجه رسید، گفت: پژوهشگران باید چند سال روی یک موضوع کار کنند تا به نتیجه مناسب برسند. گاهی دستگاه‌های مسؤول کم تحمل هستند و تحمل یک بازه طولانی برای رسیدن به پژوهش موثر را ندارند. این مسئله باعث می‌شود پژوهشگران به دنبال پژوهش‌های زود بازده بروند.

وی در ادامه تشریح کرد: وجود این مشکلات به پژوهشگر اجازه نمی‌دهد پنج سال بر روی یک موضوع پژوهشی کار کند چرا که ریسک پذیر است و ممکن است لزوما نتیجه موثری در بر نداشته باشد. همچنین زمانی که از پژوهشگر به اندازه کافی حمایت نمی‌شود طبعا کیفیت کار پژوهشی پایین می‌آید.

زرین کمر با تاکید بر اینکه زمان در رسیدن به نتایج علمی پژوهشی مطلوب موثر است، اظهار کرد: باید دوره گذار را طی کرد به عنوان مثال نمی‌توان انتظار داشت ارتباط با صنعت در جامعه ما در یک بازه چند ساله مسیری را طی کند که کشورهای پیشرفته طی چند دهه طی کرده‌اند.

وی در ادامه با تاکید بر نقش موثر مراکز رشد در دستیابی به پژوهش‌های موثر اظهار داشت: مراکز رشد یکی از بهترین راهکارها برای رسیدن به پژوهش‌های مفید هستند اما انتظار این که مراکز رشد در کوتاه مدت مشکلات پژوهشی را برطرف کنند صحیح نیست چرا که تنها با برنامه بلندمدت و مستمر می‌توان به نتیجه مطلوب رسید.

وی همچنین افزود: نباید تفاوت ماهیتی رشته‌ها را نادیده گرفت، برای مثال طبیعی است انتظارها از یک فارغ التحصیل ادبیات یا فلسفه با یک فارغ‌التحصیل رشته‌های مهندسی متفاوت باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد گرمسار به وجود آمدن یک راه ارتباطی مستمر و موثر بین وزارت علوم و دانشگاه آزاد با طیف وسیعی از پژوهشگران را یکی از مهم ترین اقدامات برای بهبود وضعیت پژوهش‌های دانشگاهی دانست و گفت: برای مثال می‌توان یک شورای مجازی مشورتی گسترده و نامحدود ایجاد کرد. این شوراها باید در شاخه‌های مختلف تشکیل شود تا وزارت علوم و دانشگاه آزاد بتوانند به طور مداوم با پژوهشگران مشورت کنند. در این صورت بسیاری از مشکلات پژوهشی شناسایی و برطرف خواهد شد.

زرین کمر در ادامه با تاکید بر بهبود وضعیت پژوهشی در سه سال گذشته در دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: دراین دوره دانشگاه آزاد در شناسایی پژوهشگران و ارج نهادن به آنها گام های مثبت زیادی برداشته است.

وی افزود: در گذشته مقالات برتر و پرارجاع اهمیت کمتری داشت اما طی سه سال اخیر در دانشگاه آزاد بحث مقالات برتر و کیفی رونق گرفته است.

زرین کمر با اشاره به مشکلات آیین نامه‌های پژوهشی خاطرنشان کرد: علی رغم تغییر آیین نامه‌ها، هنوز برخی از آیین نامه‌ها نیازمند تغییرهستند.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد واحد گرمسار در پایان خاطرنشان کرد: بازاریابی خوب در ارائه کالاها و پژوهش‌های دانش بنیان موثر است. بنابراین برای ارائه پژوهش‌های دانش بنیان نیازمند بازاریابی مناسب هستیم.

برچسب ها :