1445935675024_reserch.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  تاکنون تعداد ۱۳ هزار و ۵۷۶ مدارک از دانشگاه شیراز در پایگاه استنادی اسکوپوس به ثبت رسیده که بیشترین تولیدات علمی این دانشگاه در رشته‌های مهندسی، شیمی، کشاورزی و علوم زیستی، فیزیک، نجوم و پزشکی بوده است.

دکتر جعفر مهراد در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا، دانشگاه شیراز را یکی از ۱۳ دانشگاه برتر کشور در میان ۲ هزار و ۶۰۰ واحد آموزشی دولتی و غیردولتی دانست و افزود: این دانشگاه جزو نخستین دانشگاه‌های کشور است که در تاسیس دوره‌های تحصیلات تکمیلی به ویژه دوره‌های دکتری پیشگام بوده است.

وی پژوهش در این دانشگاه را دارای سابقه طولانی دانست و اظهار کرد: دانشگاه شیراز در رشته‌های مهندسی یکی از ۵ دانشگاه بزرگ کشور است و تعداد ۱۳ هزار و ۵۷۶ مدارک از این دانشگاه در پایگاه استنادی اسکوپوس به ثبت رسیده است.

به گفته وی تفکیک انتشار این تعداد مدرک به تفکیک سال‌ به شرح ذیل است:

سال تعداد مدارک تولید شده
۲۰۱۶ ۵۵۴ مدرک
۲۰۱۵ هزار و۲۸۳ مدرک
۲۰۱۴ هزار و ۲۵۹ مدرک
۲۰۱۳ هزار و ۲۱۴ مدرک
۲۰۱۲ هزار و ۳۰۶ مدرک
۲۰۱۱ هزار و ۱۹۳ مدرک
۲۰۱۰ ۹۸۲ مدرک

رییس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز با بیان این که در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ میزان تولیدات علمی این دانشگاه در دامنه بین ۳۰۳ تا ۷۳۶ مدرک قرار داست، اضافه کرد: دانشگاه شیراز در طول سال‌های گذشته در تولید ۱۳ هزار و ۵۷۶ مدرک پژوهشی تلاش زیادی داشته است تا حاصل تحقیقات خود را در قالب مقالات پژوهشی منتشر کند.

به گفته وی، دکتر محمدرضا رحیم پور با ۳۰۶ مدرک، حبیب فیروز آبادی با ۲۷۳ مدرک، ناصر ایران پور با ۲۶۸ مدرک، هاشم شرقی با ۲۴۴ مدرک و سعید نظیفی با ۲۳۷ مدرک استادان پژوهشی هستند که بیشترین تولیدات علمی را به خود اختصاص داده‌اند.

مهراد با اشاره به رتبه‌های ششم تا دهم این رده بندی، خاطرنشان کرد: افسانه صفوی با ۲۳۱ مدرک، مجتبی شریفی پور با ۲۰۷ مدرک، احمد عریان با ۱۸۴ مدرک، دکتر سعادت با ۱۶۵ مدرک و علیرضا سپاسخواه با ۱۶۳ مدرک در مرتبه‌های ششم تا دهم قرار دارند.

این چهره ماندگار علمی کشور، دانشگاه شیراز را یک دانشگاه جامع توصیف کرد و یادآور شد: مقالاتی که از این دانشگاه در پایگاه استنادی اسکوپوس به ثبت رسیده نشان می‌دهد که رشته‌های مهندسی با انتشار ۳ هزار و ۱۰۱ مدرک، رشته شیمی با ۲ هزار و ۷۴۰ مدرک، کشاورزی و علوم زیستی با ۲ هزار و ۲۱۹ مدرک، فیزیک و نجوم با هزار و ۹۳۱ مدرک و پزشکی با هزار و ۴۸۷ مدرک رشته‌هایی هستند که تولید علم آنها بیشتر از سایر موضوعات دانشگاهی است.

به گفته مهراد، از کل تعداد ۱۳ هزار و ۵۷۶ مدرک تولید شده از سوی محققان دانشگاه شیراز، تعداد ۱۱ هزار و ۴۴۰ مدرک مربوط به مقالات علمی، تعداد هزار و ۴۹۴ مقاله مربوط به مقالات همایش‌ها و بقیه آن مربوط به انتشارات در قالب پایان نامه و مطالب نقد و بررسی می‌شود.

وی یادآور شد: اگرچه در پایگاه استنادی اسکوپوس ۱۳ هزار و ۵۷۶ مدرک به نام دانشگاه شیراز به ثبت رسیده است ولی پژوهشگران دیگری از سایر موسسات آموزش عالی در تولید این مدارک شرکت داشته‌اند.

رییس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دانشگاه آزاد اسلامی،‌ دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی شیراز به ترتیب در تولید ۶۰۶، ۵۱۶، ۳۷۰ و ۲۶۴ مدرک علمی با اعضای هیات علمی دانشگاه شیراز همکاری کردند ضمن آن که اعضای هیات علمی و پژوهشگران دانشگاه شیراز نیز با همکاران خود در سایر دانشگاه‌ها در تولید آزاد علمی همکاری دارند.

مهراد با تاکید بر این که بر اساس داده‌های منتشر شده آمریکا با تولید ۷۳۸ مدرک با دانشگاه شیراز در رتبه اول قرار دارد، افزود: رتبه‌های دوم،‌سوم، چهارم و پنجم همکاری‌های علمی با تولید ۳۸۸، ۳۱۱، ۲۷۵ و ۲۴۲ مدرک به ترتیب به کشورهای کانادا، انگلستان، استرالیا و آلمان تعلق دارد.

وی رتبه‌های ششم تا دهم همکاری‌های علمی را به ترتیب با ۱۶۲مدرک، ۱۵۲ مدرک، ۱۳۵ مدرک، ۱۳۲ مدرک و ۱۱۴ مدرک به کشورهای ترکیه، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا و بلژیک دانست.

مهراد درباره منابعی که تولیدات علمی دانشگاه شیراز در قالب آنها چاپ و منتشر می‌شود، اضافه کرد: اعضای هیات علمی و پژوهشگران دانشگاه شیراز برای انتشار آثار خود در قالب مقاله‌های پژوهشی از ۱۲ هزار و ۸۴ نشریه علمی استفاده کرده‌اند و مجموعه مقالات کنفرانس‌ها با هزار و ۲۷۷ مورد در رتبه دوم قرار دارد.

رییس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز ادامه داد: سایر انتشارات علمی با احتساب ۱۶۴ مدرک در سلسله انتشارات کتاب‌ها ۲۶ مورد به صورت کتاب و ۲۴ مورد از نوع انتشارات تجاری بوده است.

وی با تاکید بر این که انتشارات علمی دانشگاه شیراز از سال ۱۹۵۹ در اسکوپوس نمایه شده است، گفت: در این سال تنها ۲ اثر علمی به نام دانشگاه شیراز به ثبت رسیده است و این تعداد در دهه ۶۰ میلادی رو به فزونی گذاشته به طوری که در سال ۱۹۶۷ تعداد ۱۳ مدرک از این دانشگاه در اسکوپوس نمایه سازی شده است.

مهراد ادامه داد: این تعداد در سال ۱۹۶۹ به ۱۴ مدرک و از سال ۱۹۷۱ هر سال بر تعداد انتشارات مستند این دانشگاه افزوده شد و در سال پیروزی انقلاب اسلامی به رقم ۳۶ مقاله بالغ شده است.

این عضو هیات علمی دانشگاه شیراز با بیان این که در زمان جنک تحمیلی از تعداد انتشار آثار علمی این دانشگاه کاسته شده است، اظهار کرد: از سال ۱۹۹۶ مجددا روند نمایه سازی مقالات این دانشگاه افزایش یافت به گونه‌ای که تعداد مدارک نمایه شده در اسکوپوس دانشگاه شیراز به ۹۷ مقاله رسید.

مهراد ادامه داد: در سال ۲۰۰۷ میلادی تعداد مقالات نمایه سازی این دانشگاه از مرز ۲۰۰۷ مدرک گذشته است.

رییس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز خاطرنشان کرد: بررسی داده‌های بیشتر نشان می‌دهد که ۵ اختراع به نام دانشگاه شیراز در پایگاه‌های استنادی اسکوپوس ثبت و نمایه سازی شده است.

وی اضافه کرد: علاوه بر آن در سال‌های ۲۰۰۴، ۲۰۰۶، ۲۰۰۷، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ یک پروانه ثبت اختراع به نام این دانشگاه مشاهده می‌شود.