1463218664866_1.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  نتایج یکی از بزرگترین پژوهش‌ها در نوع خود نشان داده که ۷۴ متغیر ژنتیکی بر تعداد سالهایی که افراد به تحصیل خواهند پرداخت، تاثیر می‌گذارند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس پژوهشی ایسنا، اگرچه این تحقیق نتوانسته دلیل آنکه رفتار پیچیده‌ای مانند رفتن به دانشگاه در دی‌.ان‌.ای نوشته نشده را شناسایی کند.

با اینکه چنین پژوهشهای ژنتیکی رفتار شاید زمانی به عنوان “ژن‌های رفتن به دانشگاه” معرفی شده بودند، اما یک کنسرسیوم متشکل از ۲۵۳ محقق به نتیجه‌گیری متواضعانه‌تری رسیدند که نشان می‌دهد ۷۴ ژن تقریبا کمتر از نیم درصد می‌توانند تفاوت بین سطوح تحصیلی افراد را با یکدیگر توضیح دهند.

ژنتیک رفتاری از مدتها قبل به دلیل تولید یافته‌های جعلی از شهرت خوبی برخوردار نبوده است. برخی منتقدان حتی آن را بی‌معنی و حتی خطرناک خوانده‌اند که مردم را به سوی این باور گمراه می‌کند که رفتارهای پیچیده‌ای مانند طلاق گرفتن یا ارتکاب جرم یا حتی آزادی خواه بودن فرد، محصول اجتناب‌ناپذیر ژن های به ارث رسیده هستند.

اگرچه متخصصانی که در مورد برخی پژوهشهای ژنتیک رفتاری هشدار داده‌اند، این تحقیق را به دلیل یافته‌های فروتنانه آن ستوده‌اند.

نیتا فراهانی، استاد دانشکده حقوق دانشگاه دوک و متخصص پیامدهای اخلاقی، حقوقی و اجتماعی ژنتیک رفتاری و عضو کمیسیون اخلاق زیستی باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا اظهار کرد: مولفان این تحقیق کاملا مراقب هستند که اندازه اثرگذاری را کوچک توصیف کنند و اینکه آن‌ها “ژن پیشرفت تحصیلی” نیستند.

فراهانی افزود: هر زمان که چیزهای نزدیک به هوشبهر را بررسی می‌کنید، یک هراس واقعی وجود دارد و آن هم اینکه مردم آن را به عنوان جبرگرایی ژنتیکی می‌بینند که بر اساس آن دی‌.ان‌.ای سرنوشت ساز است.

در حقیقت عوامل محیطی بسیار زیادی، پیشرفت‌های تحصیلی را شکل می‌دهند و ۷۴ متغیر ژنی به توضیح تفاوت‌های فردی نمی‌پردازند.

با این حال به گفته فراهانی، این یافته که بسیاری از ژنهای سالهای تحصیل در مغز در حال رشد پیش از تولد فعالیت می‌کنند، باعث چشمگیر شدن این تحقیق شده است.

این تحقیق که در مجله Nature منتشر شده، در ادامه پژوهشی در سال ۲۰۱۳ توسط بسیاری از همین محققان است که به کنسرسیوم انجمن ژنتیک علوم اجتماعی وابسته هستند. این گروه در سال ۲۰۱۱ شکل گرفت و قصد آن، شناسایی پیوندهای میان ژنها و پیادمدهایی است که مورد توجه دانشمندان اجتماعی قرار دارد؛ مانند شخصیت، سطح شادمانی و ترجیح.

تحقیق پیشین بر روی ۱۲۶ هزار و ۵۵۹ نفر نشان داد که سه ژن از سه شکل مختلف با تعداد سال‌های تحصیل در مدرسه در ارتباط هستند.

برچسب ها : , ,