سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  مدیر اجرایی ستاد فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری، گفت: حمایت از دانش و فناوری‌های نوظهور وظیفه دائمی دولت‌هاست و بدون شک ما نیز از این مهم غفلت نخواهیم کرد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان‌ شرقی، احمد فیروزی در همایش توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر از سلسله همایش‌های توسعه و تجاری سازی فناوری، اظهار کرد: سال گذشته حدود ۲۳ هزار مگابایت مجوز امکان سنجی ایجاد نیروگاه تجدیدپذیر در کشور صادر شد که در نهایت ۶۵ مگابایت به مرحله بهره‌برداری عملیاتی رسید و علی رغم افت و خیزهای این حوزه شاهد فعالیت‌های خوبی بودیم اما نباید فراموش کنیم که افت قیمت تضمینی خرید برق بر فعالیت سرمایه‌گذاران تاثیرگذار بود.

وی اظهار کرد: در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر حرکت دنیا دیگر به سمت حرکت‌های فانتزی و لوکس نیست و از سال ۲۰۱۵ تعداد ۱۶۴ کشور اقدام به برنامه ریزی‌های مشخص و مدون در این حوزه کرده‌اند.

فیروزی، رتبه کشور را در حوزه فناوری‌های انرژی‌های تجدیدپذیر در دنیا ۷۷ اعلام کرد و گفت: ستاد توسعه فناوری‌های انرژی‌های تجدید پذیر از حدود ۱۸ سال پیش در کشور ایجاد شده و طبق آخرین آمارهای موجود تا پایان سال ۹۴ حدود ۲۰۰ پروژه در این ستاد تعریف شده و مورد حمایت قرار گرفته است که اکثریت حمایت‌ها در راستای توسعه دانش و فناوری بوده است.

مدیر اجرایی ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدید پذیر افزود: در طول سال‌های گذشته بیشترین حمایت‌ها معطوف به بخش دولتی بوده است اما خوشبختانه با رویکردهای جدید دولت شاهد هستیم که این حمایت‌ها به سمت بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان سوق داده شده است .

وی راهبرد اصلی ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدید پذیر را فعال کردن ظرفیت‌های ویژه استانی اعلام کرد و افزود: حمایت از طرح‌های ملی و استانی در دستور کار ما قرار دارد و تا سقف ۵۰ درصد هزینه‌های پروژه‌ها را حمایت می‌کنیم.

فیروزی، توسعه فعالیت های شرکت‌های دانش بنیان را برای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی ضروری دانست و افزود: چرخ فناوری باید به دست شرکت‌های دانش بنیان بچرخد و وظیفه ما حمایت همه جانبه از این شرکت‌ها است.

وی با اشاره به چشم انداز حوزه انرژی تجدیدپذیر کشور در سال ۱۴۰۴ گفت: تأمین سه درصد از عرضه انرژی اولیه کشور، کسب جایگاه اول منطقه در عرصه علم و فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر، دستیابی به توان تولید صنعتی بومی و رقابتی انرژی‌های تجدیدپذیر اولویت‌دار، نیروی انسانی توسعه‌یافته مبتنی بر توانمندی داخلی و متخصصان توانمند و خلاق و نیروی فنی ماهر با تکیه بر ساختاری منسجم و برخورداری از فضای کسب و کار پایدار و رقابتی با رویکرد صادراتی و بهره‌گیری از سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی چشم‌اندازهای کشور برای حوزه انرژی های تجدیدپذیر است.

فیروزی ادامه داد: ما به دنبال دستیابی به سهم ۱۰ درصدی نیروگاه‌های تجدیدپذیر نسبت به کل ظرفیت نیروگاهی نصب‌ شده کشور در سال ۱۴۰۴، دستیابی به سهم ۵٫۱ درصدی حرارت تجدیدپذیر نسبت به کل حرارت مصرفی کشور در سال ۱۴۰۴، عرضه صنعتی سوخت‌های زیستی در سبد سوخت کشور هستیم به طوری که کل بنزین و نفت‌ گاز مصرفی کشور به صورت «بنزین با مخلوط پنج درصد اتانول زیستی» و «نفت‌ گاز با مخلوط دو درصد گازوئیل زیستی» باشد، دستیابی به جایگاه اول منطقه در تولیدات علمی و فناورانه، قرار گرفتن در بین ۵ کشور اول دنیا در تولیدات علمی و فناورانه، قرار گرفتن در بین ۵ کشور برتر آسیا در تولیدات صنعتی بومی رقابت‌پذیر، افزایش میزان بومی‌سازی تجهیزات انرژی‌های تجدیدپذیر به میزان حداقل ۸۰ درصد ارزش تجهیزات نصب شده در سال ۱۴۰۴ هستیم.