1448878827559_photo_2015-11-30_11-31-40_42331.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  ‌رییس پارک علم و فناوری استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به راه‌اندازی ۹ شرکت دانش‌بنیان در این استان گفت: در حال حاضر ۱۱ شرکت دانش بنیان در استان در حال فعالیت هستند و امید است با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تعداد این شرکت‌ها تا پایان سال جاری به ۲۰ شرکت برسد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه چهارمحال و بختیاری، دکتر اسماعیل پیرعلی در نشست خبری با اصحاب رسانه به پیشرفت شتاب‌دار علم و تکنولوژی اشاره و اظهار کرد: در حال حاضر توسعه پایدار، فناوری، ایجاد اشتغال و تکنولوژی حرف اول را می‌زند.

وی با بیان اینکه در دهه اخیر تولیدات نرم‌افزاری، فروش ایده، فناوری، اقتصاد و تولید بر مبنای دانش افزایش یافته است، تصریح کرد: اکنون تجارت کالاهای سبک با ارزش افزوده بالا و تجارت الکترونیک بر اساس فناوری‌های موجود در حال انجام هستند.

پیرعلی بر لزوم استفاده از سوابق تحقیقاتی موجود در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی تاکید و خاطرنشان کرد: ایران بایستی خود را از نظر پیشرفت و تولید فناوری با کشورهای توسعه یافته هماهنگ کرده و به سمت مهارت محوری پیش برود.

وی شرکت‌های دانش بنیان را پایه‌ای برای بالابردن سودآوری، بهره‌وری، ایجاد اشتغال برای جوانان و تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: شالوده اقتصاد دانش بنیان به توان فکر کردن و استفاده از خلاقیت نخبگان جامعه و به کارگیری منابع در راستای خدمت به نخبگان خلاق بستگی دارد.

رییس پارک علم و فناوری استان به فعالیت دو هزار و ۲۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور و وجود چهار هزار شرکت در مرحله داوری اشاره کرد و گفت: پارک‌های علم و فناوری بستر حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان را برای صاحبان ایده فراهم می‌آورند.

به گفته وی، در حال حاضر ۱۱ شرکت دانش بنیان در استان در حال فعالیت هستند و امید است با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تعداد این شرکت‌ها تا پایان سال جاری به ۲۰ شرکت برسد.

پیرعلی در خصوص نحوه فعالیت پارک‌های علم و فناوری گفت: در پارک‌ها ایده‌های نخبگان جامعه شناسایی و ایده‌ها به سمت مشاوره، آموزش و داوری سوق داده شده و پس از آن بسترهای فیزیکی، حمایت‌های مادی، ارائه تسهیلات، آموزش، فراهم آمدن فضای کارگاهی، آزمایشگاهی و زمینه شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی صورت می‌گیرد.

وی پارک‌های علم و فناوری را حلقه اتصال دانشگاه با صنعت، زمینه ساز هدایت ایده به سمت تجاری سازی و بازار کار خواند و افزود: فضای پارک‌های علم و فناوری موجب هدایت دانش‌های بومی و تبدیل آن‌ها به تکنولوژی می‌شود.

رییس پارک علم و فناوری استان به ارتباط خوب این مرکز با دانشگاه‌ها وسازمان آموزش و پرورش استان اشاره کرده و گفت: در استان ۱۳۰ شرکت و هسته فناور وجود دارد که ۴۰ درصد از آن‌ها در قالب مرکز رشد در حال فعالیت هستند.

پیرعلی کشاورزی و منابع طبیعی، الکترونیک،IT و تجهیزات پزشکی را از حوزه‌های فعالیتی پارک علم و فناوری استان برشمرد و تصریح کرد: در حال حاضر ۵۰ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری مستقر هستند.

وی از شروع فرایند احداث ساختمان جدید پارک علم و فناوری استان در یک ماه آینده خبر داد و افزود: این ساختمان در زمینی به مساحت ۴٫۳ هکتار و با زیربنای ۱۲ هزار متر مربع با اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و استانی در میرآباد شرقی احداث خواهد شد.

به گفته وی در حال حاضر ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در پارک علم و فناوی اشتغال دارند.

پیرعلی معافیت تولید محصول و پرسنل شرکت‌های دانش بنیان از مالیات، ارائه تسهیلات کم بهره، ارائه فضای فعالیت با هزینه ناچیز در پارک علم و فناوی و شهرک صنعتی و حضور در محلی مستعد به منظور تبادل اندیشه و تکمیل ایده را از مزایای شرکت‌های دانش بنیان بر شمرد.

وی به پرداخت بیش از یک میلیارد ریال تسهیلات به حدود ۳۵ شرکت در سال گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۲۰ شرکت در مرحله داوری در استان قرار دارند.

رییس پارک علم و فناوری استان از ثبت ۶۸ اختراع در مرکز رشد استان خبر داد و گفت: ایده‌های ارائه شده به پارک علم و فناوری از سوی اساتید برجسته دانشگاهی در زمینه فناوری، نوآوری، بهینه‌سازی، مهندسی معکوس و قابلیت ورود به بازار کار داوری و بررسی می‌شوند.

پیرعلی فعالیت‌های شرکت‌های دانش بنیان را در سطح استان و کشور خوب ارزیابی کرده و تصریح کرد: در حال حاضر ۳۳ پارک علم و فناوری و یک‌هزار مرکز رشد در کشور در حال فعالیت هستند.

وی بر لزوم توجه ویژه و حمایت‌های قانونی و تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان تاکید کرد و گفت: پارک‌‎ها فضایی مناسب برای ایجاد اشتغال برای جوانان هستند و باید از آن‌ها حمایت شود.

به گفته وی لازم است ایده پردازی، نوآوری، شکوفایی و بروز خلاقیت را به کودکان بیاموزیم و در زمینه کارآفرینی فرهنگسازی کنیم.

وی به عضویت پارک علم و فناوری استان در انجمن پارک‌های علم و فناوری آسیا (ASPA) و اتحادیه جهانی پارک‌های علم و فناوری (IASP) اشاره و خاطرنشان کرد: شرکت در دوره‌های آموزشی بین‌المللی و اجلاس و نمایشگاه‌های سالانه از مزایای عضویت در این انجمن‌ها است.

وی از احداث مرکز رشد شهرستان بروجن و راه‌اندازی مرکز شتاب‌دهی استان خبر داد و افزود: مرکز رشد شهرستان بروجن تا نیمه اول مهرماه به بهره‌برداری خواهد رسید و برای سایر شهرستان‌ها نیز متناسب با ظرفیت‌های آن‌ها اقدام خواهد شد.

پیرعلی در خصوص مرکز شتاب‌دهی استان خاطرنشان کرد: این مرکز به صورت مشترک میان دانشگاه شهرکرد، پارک علم و فناوری استان و بنیاد ملی نخبگان به زودی در محل دانشگاه شهرکرد راه‌اندازی خواهد شد.

وی در ادامه افزود: مرکز شتاب‌دهی استان محلی برای تبادل ایده و کار تیمی برای دانشجویان خلاق است.

وی در پایان گفت: پروژه راه‌اندازی مجمع خیرین فناور به منظور حمایت و توسعه شرکت‌های دانش بنیان در وزارت علوم در حال پیگیری است.