وزیرعلوم.یونسکو سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – با حضور سه وزیر، شورای عالی کمیسیون یونسکو بعد از وقفه‌ای هشت ساله تشکیل شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، شورای عالی کمیسیون ملی یونسکو در ایران با حضور وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش و اکثریت اعضای حقیقی و حقوقی در محل وزارت علوم تشکیل شد.

محمد فرهادی در ابتدای این نشست، برضرورت تشکیل این جلسات دو بار در سال مطابق قانون تصریح کرد.

در ادامه جلسه نصیری قیداری، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای کمیسیون ملی یونسکو در ایران، عضویت در کمیته نگارش کنوانسیون جهانی و به رسمیت شناختن مدارک تحصیلی آموزش عالی و انتخاب دکتر ظهور به عنوان نماینده ایران در آن کمیته است.

وی همچنین تشکیل ۳۰ کارگروه ملی برای عملیاتی سازی برنامه آموزش ۲۰۳۰ و تدوین سند ملی آموزش ۲۰۳۰ ایران بر اساس رویکرد بین بخشی را از دیگر دستاوردهای کمیسیون ملی یونسکو در ایران عنوان کرد.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران همچنین برنامه های کمسیون ملی یونسکو را به تفکیک گروه های آموزش، فرهنگ، علوم طبیعی، علوم انسانی و اجتماعی و ارتباطات برای سال ۹۵ به اطلاع حاضران رساند.

در ادامه این نشست، دکتراحمد جلالی سفیر و نماینده دائمی ایران در یونسکو، مبنای جریان ساختارهای بین المللی را اسنادی دانست که در مجامع بین المللی تدوین می شود و افزود: اگر بخواهیم در تدوین این اسناد مدخلیت داشته باشیم باید در این مجامع حاضر باشیم و حضور ما هم تشریفاتی و نمادین نبوده و ورودی مفهومی داشته باشیم.

سفیر ایران در یونسکو گفت: ضرورت های فضای فرهنگی بین المللی، تدوین کنوانسیون بین المللی فرهنگی را ایجاب کرده است.

وی به مورد کشور چین اشاره کرد و افزود: چین، در عمل به کنوانسیون میراث معنوی، دارای ۵ دپارتمان مجزاست، زیرا به این نتیجه رسیده اند که درعین طی مسیر پرشتاب توسعه، باید نسل آینده خود را “چینی” نگاه دارند.

وی تاکید کرد: میراث معنوی که ظرف سنت ها و آداب و فرهنگ ملی کشور است می تواند درخدمت اهداف راهبردی قرار گیرد.

گفتنی است شورای عالی کمیسیون ملی یونسکو در ایران از هفت عضو حقوقی و هفت عضو حقیقی تشکیل شده است. اعضای حقوقی کمیسیون را وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، امور خارجه، فرهنگ وارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو تشکیل می دهند و ریاست این کمیسیون به عهده وزیر علوم، تحقیقات و فناوری است.

همچنین مصطفی معین،  رضا فرجی دانا،  سید مصطفی محقق داماد،  رضا مکنون، حجت اله ایوبی،  حسین فخیمی و نسرین معظمی اعضای حقیقی شورای عالی کمیسیون ملی یونسکو در ایران هستند.