1463282476014_1.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  تیمی از دانشمندان موفق به توسعه روشی ارزان برای دادن قابلیت واکنش به فرمانهای حرکتی و اتصال به جهان دیجیتال به یک ورق کاغذ حسگر شده‌اند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا به نقل از I4U News‎، محققان دانشگاه واشنگتن، مرکز تحقیقات دیزنی و دانشگاه کارنگی ملون یک روش ابداع کرده‌اند که بر برچسب‌های کوچک فرکانس رادیویی تکیه دارد. این برچسب‌ها بر روی کاغذ چاپ یا کشیده شده، تا رابطهای تعاملی سبک وزنی ایجاد کند که می‌توانند هر کاری از کنترل موسیقی با استفاده از یک باتوم کاغذی گرفته تا رای‌گیری زنده در کلاس درس را انجام بدهند.

این فناوری که “PaperID” نام دارد از برچسب‌های ارزان فرکانس رادیویی بهره می‌گیرد که بدون باتری عمل می‌کنند، اما از طریق یک دستگاه خوانشگر حاضر در محل قابل شناسایی هستند.

هر برچسب از هویت منحصربفردی برخوردار است، از این رو یک آنتن دستگاه خوانش می‌تواند هر کدام را در میان بقیه شناسایی کند. هر کدام از این برچسب‌ها تنها ۱۰ سنت هزینه دارند و می‌توانند روی کاغذ چسبانده شوند.

زمانی که کاربر یک برچسب را با دست پوشانده، تکان داده، لمس می‌کند یا به آن ضربه می‌زند، دست بر مسیر سیگنال بین یک برچسب و دستگاه خوانشگر آن اختلال ایجاد می‌کند. الگوریتم‌ها به شناسایی حرکات خاص پرداخته و سپس یک اختلال سیگنال را به عنوان یک دستور خاص طبقه‌بندی می‌کند.

به گفته محققان، این برچسب‌های کوچک با اعمال پردازش سیگنال و الگوریتم‌های یادگیری ماشین می‌توانند به یک حسگر چند حرکتی تبدیل شوند.

این تحقیق در نشست انجمن ماشین‌آلات محاسبه CHI 2016 در سن‌خوزه ارائه شده است.

برچسب ها : , ,