سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون علمی و فناوری رییس جمهور در افتتاحیه مرکز نوآوری دانشگاه اصفهان گفت: اگر مدلی مناسب برای توسعه شرکت‌های دانش بنیان دانشگاهی تعریف شود، در آینده‌ای نه چندان دور شاهد شکل گیری شرکت‌های مادر تخصصی (هولدینگ) بزرگ دانشگاهی خواهیم بود که می‌تواند ضمن ایجاد ارزش افزوده بالا، در اقتصاد و کارآفرینی کشور نقشی مثبت ایفا کند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، دکتر سورنا ستاری که امروز به استان اصفهان سفر کرده است، در جمع دانشگاهیان شرکت کننده در آیین گشایش مرکز نوآوری دانشگاه اصفهان، با اشاره به تلاش در فرهنگ‌سازی جدی برای توجه به ارزش‌آفرینی حوزه پژوهش و فناوری، اظهار کرد: تلاش کردیم این فرهنگ‌سازی را آغاز و ترویج کنیم که نیروی انسانی کشورمان ارزنده‌ترین سرمایه در دسترس جامعه است.

ستاری ادامه داد: همگی از جمله مسؤولان و اساتید دانشگاهی باید به این باور برسیم که جوانان، جواهراتی ارزنده و گران‌بها در دستان ما هستند که در سراسر دنیا همتا نداشته و این میزان از نیروی انسانی متخصص در هیچ کجای دنیا قابل دسترسی نیستند و به جرات می‌توان گفت بهترین جوانان متخصص دنیا را در دسترس داریم.

رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان این‌که دیگر سرمایه‌های کشور یعنی منابع زیرزمینی چون معادن، منابع نفت، گاز و زغال‌سنگ و مانند آن، زمانی معنا خواهند یافت که اصلی‌ترین سرمایه کشور یعنی نیروی انسانی جوان در دسترس باشد، افزود: خارجی‌ها نیز به دنبال همین سرمایه یعنی نیروی انسانی جوان کشورمان هستند و اگر با این دید به آنان بنگریم، باید دانشگاه‌های کشور را معادن ارزشمند سرمایه دانسته و به جد از این سرمایه ارزنده صیانت کنیم.

دانشگاه‌ها، زمینه‌ساز تحولات اقتصادی اطراف خود هستند

وی افزود: چنان‌که اگر معدن یا منبع نفتی داشته باشیم، تاسیسات خود را اطراف آن بنا می‌کنیم، به همین شکل، شرکت‌های دانش بنیان برای موفقیت خود باید در دل و اطراف دانشگاه‌ها شکل بگیرند و به دانشجویان به عنوان سرمایه اصلی خود در دانشگاه توجهی ویژه داشته باشند.

ستاری، با بیان این‌که در کشورهای پیشرفته و مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان، تحولات اقتصادی وابسته به دانشگاه‌هاست، اظهار کرد: دانشگاه‌ها، زمینه‌ساز تحولات اقتصادی اطراف خود هستند و در واقع، دانشگاه‌ها آغازکننده و زمینه‌ساز تحولات بزرگ اقتصادی هستند. اما دانشگاهی که حتی نمی‌تواند در محیط پیرامونی خود اثربخش باشد، مسلما در پیشرفت و اصلاح جامعه اثر نخواهد داشت.

رییس بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر این که باید درصد قابل توجهی از درآمد دانشگاه‌ها از محل فروش فناوری، قراردادهای ارتباط با صنعت و فروش دانش فنی شرکت‌های دانش‌بنیان برآمده از دل دانشگاه تامین شود، اظهار کرد: اگر مدلی مناسب برای توسعه شرکت‌های دانش بنیان دانشگاهی تعریف شود، در آینده‌ای نه چندان دور شاهد شکل گیری شرکت‌های مادر تخصصی (هولدینگ) بزرگ دانشگاهی خواهیم بود که می‌تواند ضمن ایجاد ارزش افزوده بالا، در اقتصاد و کارآفرینی کشور نقشی مثبت ایفا کند.

ستاری، نبود ارتباط سیستماتیک میان دانشگاه با دانشگاهیان فارغ‌التحصیل را نیازمند ایجاد سازوکاری مناسب دانست و گفت: با این ساز و کار نه تنها ارتباط دانشگاه با صنعت، بلکه ارتباط با فارغ‌التحصیلان دانشگاهی فراهم می‌شود و در این ارتباط سیستماتیک، دانشجوی فارغ‌التحصیل نسبت به دانشگاهی که در آن تحصیل کرده، کشوری که زمینه رشد را برای او فراهم ساخته و جامعه‌ای که وی را در رسیدن به این مرحله یاری رسانده است، احساس مسؤولیت خواهد کرد.

وی در ادامه گفت: اگر اقتصادی شکل بگیرد که نیروی انسانی متخصص، پایه و محور حرکت آن باشد و با ترویج این نگرش که سرمایه‌های ما در مغزها نهفته شده‌اند نه در جیب‌ها، کشور ما نیز می‌تواند مانند بسیاری از دیگر کشورهایی که از منابع زیرزمینی بهره‌ای نبرده‌اند، اما شرایط اقتصادی مطلوب، سرانه GDP بالا و وضعیت رفاهی مناسبی دارند، در مسیر پیشرفت و توسعه گام بردارد.

ستاری چاره اصلی رفع مشکل کشور را در دستان پژوهش دانست و گفت: هم‌اکنون با بیش از پنج هزار سال تاریخ درخشان نوآوری، کارآفرینی، فناوری و تجارت و برتری در جهان، به جایی رسیده‌ایم که خود را کاملا وابسته به درآمدهای نفتی دانسته و با اندکی نوسان قیمت نفت، با مشکلات گوناگونی روبه‌رو می‌شویم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به تحول بودجه حمایت از پژوهش در سال جاری گفت: از سویی، باید توجه داشت که سایه افکنی بودجه دولتی بر پژوهش، کارآمدی این عرصه را به دنبال نخواهد داشت و مادامی که بخش خصوصی، ارزش آفرینی و ضرورت حضور در عرصه پژوهش را درک نکند، پژوهش نمی‌تواند فراهم کننده زمینه تحول کشور باشد.

وی تحقق این اقتصاد را نیازمند اصلاح رویکرد و تغییر اساسی در دیدگاه و فرهنگ عمومی جامعه دانست و گفت: از جمله فضاهای تشنه تغییر رویکرد به سمت اقتصاد دانش بنیان، دانشگاه است و باید با ترویج فرهنگ نگریستن به جوانان به مثابه سرمایه و زمینه ساز تحقق اقتصاد دانش بنیان، تحول کشور را رقم بزنیم.

ستاری در پایان ضمن قدردانی از استاندار اصفهان، رییس دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاهیان این استان در همراهی با فرهنگ اقتصاد دانش بنیان ابراز امیدواری کرد، همکاری‌های مشترک تحقیقاتی و فناوری با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، زمینه ساز پیشرفت و توسعه اقتصاد کشور شود.

بر اساس این گزارش، مرکز نوآوری دانشگاه صنعتی اصفهان با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به منظور حمایت از واحدهای فناور دانشگاه (متشکل از اعضای هیئت علمی، دانشجویان و متخصصان دارای ایده) تاسیس شده است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور، صبح شنبه، ۲۵ اردیبهشت ماه به منظور بازدید از مراکز فناوری، دانشگاهی و تحقیقاتی و گفت‌وگو با فعالان شرکت‌های دانش بنیان استان اصفهان وارد این استان شد و مورد استقبال استاندار، دانشگاهیان و مسؤولان محلی قرار گرفت.

نخستین برنامه سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهور به اصفهان بازدید از شرکت‌های دانش بنیان و نیز از تامکار گاز، صنایع ماشین ابزارسازی و شرکت زیست فرآورده سپاهان و در نهایت از دانشگاه صنعتی اصفهان بود. وی همچنین در این سفر از مرکز نوآوری شرکت مخابرات استان اصفهان نیز بازدید کرد.

ستاری در ادامه این سفر، همزمان علاوه بر حضور در مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی، از نمایشگاه دستاوردهای این رویداد نیز دیدن خواهد کرد.

دوازدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی با هدف توسعه فن آفرینی، خلاقیت و نوآوری، تقدیر از فن‌آفرینان برتر و ایجاد فضای همکاری میان فعالان عرصه‌های مختلف فن آفرینی همزمان با بیستمین سالگرد تاسیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان برگزار می‌شود.