0266.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در راستای اجرای برنامه‌های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی، برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای آموزش پزشکی خانواده در کشور انجام شده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، دکتر باقر لاریجانی در ششمین همایش فصلی و سومین گردهمایی جامع سالانه انجمن پزشکان عمومی ایران، گفت: پزشکان خانواده نقش‌های متفاوتی را در نظام مراقبت سلامت به عهده دارند و لازم است نظام آموزشی ویژه‌ای برای سرمایه انسانی این بخش طراحی شود.

او به برنامه اخیر معاونت آموزشی برای تربیت متخصصان پزشکی خانواده اشاره و اضافه کرد: این اقدام در قالب برنامه‌های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی و در راستای پاسخگویی به نیازهای جامعه و کوریکولوم آموزشی آن باتوجه به نیازهای خاص جامعه و نقش‌های ویژه پزشکان خانواده در نظام سلامت طراحی شده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: تلاش‌های زیادی برای گسترش آموزش‌های تخصصی در دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام شده و با همین رویکرد تغییراتی نیز در دوره پزشکی عمومی در دست برنامه‌ریزی است که در آن سعی می‌شود، دوره‌های مناسبی متناسب با نیازهای جامعه پیش‌بینی شده و گسترش یابد.

او به پیشینه برنامه پزشک خانواده و تاکید اسناد بالادستی بر ضرورت اجرای این برنامه اشاره و اضافه کرد: اولویت پیشگیری بر درمان و روزآمد شدن برنامه‌های بهداشتی-درمانی از محورهای سیاست‌های کلی نظام سلامت است.

لاریجانی اجرای برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع را از راهبردهایی برشمرد که زمینه تحقق این اولویت را فراهم خواهد کرد و گفت: اکنون بیش از ۸۰ کشور عضو اتحادیه جهانی پزشکان خانواده بوده پزشکان خانواده محور نظام ارائه خدمات سلامت اغلب کشورهای دنیا را تشکیل می‌دهند.

وی گفت: در تعداد زیادی از کشورهای پیشرفته دنیا پزشکی خانواده به عنوان یک رشته تخصصی تعریف شده و پزشکان خانواده در اولویت سطح نظام مراقبت سلامت قرار دارند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت ارائه مراقبت فراگیر، مراقبت از بیماران با توجه به زمینه‌های خانواده، جامعه و فرهنگ، مسئولیت حرفه‌ای در برابر جامعه و حفظ استقلال بیمار را از ویژگی‌های بارز پزشکی خانواده ذکر و اضافه کرد: این پزشکان از طریق ارتباط چهره به چهره با بیماران، سلامت آنان را در ابعاد مختلف جسمی، روانی و اجتماعی بررسی کرده و با رویکردی جامع اقدام به درمان بیماران می‌کنند.

لاریجانی گفت: پزشکان خانواده، اولین نقطه تماس مردم با نظام مراقبت سلامت هستند و مراقبت‌های این پزشکان مبتنی بر فرد بوده و به همین دلیل از تداوم و پیوستگی برخوردار است. در پزشکی خانواده، تمرکز اولیه بر بیماران در زمینه خانوادگی آنان است و همین امر موجب ارائه خدمات فردی در یک بستر جامع را فراهم می‌کند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت ارائه خدمات بالینی با رویکردی جامعه نگر و با تاکید بر پیشگیری فردی را از ویژگی‌های پزشکی خانواده برشمرد و گفت: در واقع پزشک خانواده بین تقاضای فردی بیمار و نیازهای جامعه براساس الزامات نظام سلامت تعادل برقرار می‌کند.

وی ورود افراد به عرصه پزشکی خانواده را نیازمند کسب توانمندی های ویژه‌ای دانست که باید در نظام آموزش علوم پزشکی به آن توجه شود و خاطرنشان کرد: در آموزش این پزشکان باید به مهارت‌های ارتباطی و مهارت کارگروهی نیز توجه ویژه شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت، مدیریت عوامل اجتماعی موثر بر سلامت در سطح فرد و جامعه را یکی از نقش‌های پزشک خانواده برشمرد و اظهار داشت: در همین راستا لازم است مهارت‌های شناسایی و ساماندهی اطلاعات افراد و خانواده‌ها، تعیین و تحلیل عوامل اجتماعی موثر بر سلامت در جمعیت تحت پوشش و مهارت‌های جلب مشارکت افراد و جامعه به این افراد آموزش داده شود.