1431341748173_47194606.jpeg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس مرکز لرزه‌نگاری با بیان اینکه در حال حاضر ۱۱۷ ایستگاه لرزه نگاری در کشور وجود دارد، گفت: قصد داریم این تعداد را با رعایت اولویت به ۲۱۸ ایستگاه در کشور رسانده تا بتوانیم لرزش‌های با قدرت کمتر از دو ریشتر را ثبت کنیم.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار علمی ایسنا منطقه چهارمحال و بختیاری، دکتر علی مرادی در کارگاه تخصصی «بررسی روند زلزله خیزی گسل‌های استان چهارمحال و بختیاری» اظهار کرد: این کارگاه به منظور آشنایی بهتر با گسل‌های استان چهارمحال و بختیاری و بررسی زمین‌لرزه اخیر ناغان برگزار شده است.

وی شناسایی گسل‌های فعال استان و بررسی زمین لرزه‌های تاریخی را از جمله مباحث مطرح شده در این کارگروه عنوان کرد و افزود: در این کارگاه میزان خطرآفرینی گسل‌های استان بررسی می‌شود.

وی از افزایش حدودا دو برابری ایستگاه‌های لرزه نگاری در کشور خبر داد و گفت: با این عمل که توسط مرکز لرزه نگاری کشور با همکاری سازمان‌های مدیریت بحران‌های استان‌ها انجام خواهد شد، قابلیت ثبت زمین لرزه‌ها افزایش خواهد داشت.

مرادی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۱۷ ایستگاه لرزه نگاری در کشور وجود دارد، افزود: قصد داریم این تعداد را با رعایت اولویت به ۲۱۸ ایستگاه در کشور رسانده تا بتوانیم لرزش‌های با قدرت کمتر از دو ریشتر را ثبت کنیم.

وی با بیان اینکه این دستگاه‌ها به شناخت چشمه‌های لرزه‌زا کمک می‌کنند، خاطرنشان کرد: به کمک این دستگاه‌ها تغییرات نامحسوس در روند زلزله خیزی ثبت می‌شود که موجب نجات جان بسیاری از مردم خواهد شد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران اعتبار لازم برای نصب و راه‌اندازی هر یک از این دستگاه‌ها را دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان عنوان کرد و گفت: این اعتبار برای تعیین محل نصب، احداث ایستگاه، تهیه تجهیزات لرزه نگاری و برقراری ارتباطات مخابراتی است.

وی افزود: تلاش خواهیم کرد سالانه تعداد ۲۰ دستگاه را در کشور راه‌اندازی کنیم.

مرادی در خصوص فعالیت‌های آموزشی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران گفت: این موسسه در دو رشته تحصیلی فیزیک زمین و فیزیک فضا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد.

رییس مرکز لرزه‌نگاری کشور با بیان اینکه این موسسه در ۱۱ بخش پژوهشی فعالیت می‌کند، تصریح کرد: زلزله شناسی، لرزه شناسی، جذر و مد و هواشناسی از رشته‌های پژوهشی این موسسه هستند.

وی به کوچک شدن کشور به میزان ۲۳ میلیمتر در سال بر اثر زمین لرزه‌های رخ داده در دریای سرخ و اوراسیا اشاره کرد و افزود: در ۵۰ سال اخیر بیش از یک هزار زلزله بالای پنج ریشتر در کشور رخ داده که امیدواریم با افزایش ایستگاه‌های لرزه نگاری تشخیص و پیش‌بینی این زمین لرزه‌ها دقیق‌تر صورت گیرد.

مرادی در پایان با بیان اینکه میزان زمین لرزه‌ها نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، گفت: منطقه ناغان زلزله خیز و مستعد است و به مردم توصیه می‌شود کدهای آیین نامه‌ای را در ساخت و سازهای خود رعایت کرده تا خطرات احتمالی را کاهش دهند.