347-4.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اهمیت رهایی از خام فروشی در صنعت نفت و گاز گفت: تحقیق و توسعه در شرکت‌های ایرانی، اهرم رهایی از خام فروشی نفت و گاز و صدور دانش فنی است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، جعفر توفیقی، با اشاره به اینکه بحث حضور در بازارهای صادراتی ضرورتی انکارناپذیر است، اظهار کرد: علی رغم مزایایی که حضور در بازارهای صادراتی برای کشور به همراه دارد، ولی برای رسیدن به ارزش اقتصادی بیشتر باید به توسعه بخش R&D در میان شرکت‌های ایرانی بپردازیم و با افزایش قدرت یادگیری و توانایی جذب فناوری از بحث خام فروشی در حوزه نفت و گاز رهایی یابیم.

وی افزود: با توسعه دیپلماسی علم و فناوری در صنعت نفت می‌توانیم ضمن رهایی از وابستگی به خام فروشی به استقلال و خودکفایی دست یابیم و با پرورش ایده‌ها و فناوری‌های داخلی به مقابله بانفوذ در صنعت نفت بپردازیم.

توفیقی، توان یادگیری و دریافت فناوری در صنایع به خصوص صنایع نفت و گاز را در کشور ضعیف خواند و اظهار کرد: متأسفانه علی‌رغم استقبال شرکت‌های خارجی در زمینه انتقال فناوری در کشور، متاسفانه توان یادگیری و دریافت در میان شرکت‌های ایرانی ضعیف است و این مسئله حکایت از ضعف واحدهای R&D در شرکت‌های ایرانی دارد.

افزایش توانمندی‌های فناورانه در حوزه نفت و گاز در رأس کار است

دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ فناوری‌ها و دستاوردهای علمی متخصصان ایرانی در حوزه نفت و گاز را کاربردی و قابل اجرا دانست و گفت: صنعت نفت و گاز صنعت بسیار گسترده‌ای است و نقش راهبردی در اقتصاد و پیشرفت‌های علمی کشور را بر عهده دارد.

وی با اشاره به اهمیت افزایش توانمندی‌های فناورانه در میان شرکت‌های ایرانی عنوان کرد: در سال‌های گذشته شاهد پیشرفت‌های خوبی در میان شرکت‌های ایرانی به خصوص بخش خصوصی بودیم و این شرکت‌ها مسبب ایجاد توانمندی‌ها در زمینه طراحی و تولید تجهیزات مختلف در صنعت نفت شده‌اند و در این میان ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ ضمن حمایت از افزایش توانمندی‌های تکنولوژیک شرکت‌های فعال در صنعت نفت تلاش می کند تا زمینه لازم را برای ارتباط شرکت‌های ایرانی با شرکت‌های خارجی با هدف انتقال فناوری فراهم کند.

قدرت دریافت و یادگیری فناوری، لازمه همکاری‌های بین‌المللی است

توفیقی با اشاره به اینکه همکاری‌های بین‌المللی با هدف انتقال تکنولوژی باید صورت پذیرد، اظهار کرد: با توجه به اینکه سال‌های زیادی است که با کشورهای خارجی در تعامل هستیم ولی متأسفانه در این زمینه غفلت‌های زیادی داشته‌ایم زیرا ارتباط‌های بین‌المللی نتوانسته است منجر به توسعه و انتقال فناوری شود.

وی افزود: باید در نظر داشته باشیم که افزایش ارتباط با شرکت‌های خارجی در سطح بین‌المللی در نهایت به انتقال تکنولوژی منجر شود.

دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری نفت گاز و ذغال سنگ معاونت علمی با اشاره به اینکه دستیابی به انتقال فناوری نیازمند واحدهای تخصصی و توسعه یافته است، اظهار کرد: برای رسیدن به انتقال تکنولوژی در روابط بین‌الملل می‌توانیم با پیش بینی نتایج قراردادهای بسته شده در حوزه نفت (حقوقی و مالی) راه را هموار سازیم و از همه مهم‌تر آن که شرکت‌های داخلی با مجهز شدن به واحدهای تحقیق و توسعه، موفق به دریافت تکنولوژی شوند.

توفیقی فرهنگ و عزم جدی در میان فعالان حوزه نفت و گاز را در پیشبرد اقتصاد مقاومتی از عوامل مهم برشمرد و گفت: بعضاً به دلیل فقدان فرهنگ لازم دچار عقب‌ماندگی‌هایی شده‌ایم که با ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و فضای مثبت ایجاد شده در کشور عزم جدی در این راه مشهود است و وزارت نفت در این زمینه تلاش‌های خوبی داشته است.

وی با اشاره به اینکه انجمن‌ها می‌توانند نقشی کلیدی در ایجاد ارتباط بیشتر و بهتر میان صنعتگران و پژوهشگران ایفا کنند، گفت: انجمن‌ها و تشکل‌ها می‌توانند نقش بسیار کلیدی به منظور شبکه سازی میان شرکت‌های توانمند داخلی ایفا کنند و با تشویق شرکت‌های ایرانی راه را برای ارتباط بهتر میان صنعتگران و پژوهشگران هموار سازند.