R2.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  دبیر کنفرانس ملی ربات‌های پروازی گفت: این کنفرانس ۲۴ تیر ماه به صورت حضوری برگزار و مقالات به دو صورت شفاهی و پوستر ارایه می‌شود. آخرین مهلت ارسال مقالات ۲۵ خرداد است و مهلت ثبت نام نیز تا اول تیر ماه است.

امین بزازی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه گلستان، اظهار کرد: موسسه آموزش عالی میرداماد اولین موسسه فنی و مهندسی استان بوده است که پیشرو در ارائه خدمات آموزشی با کیفیت برابر استانداردهای مصوب آموزش عالی کشور، سالهاست فعالیت خود را در گروه های پنج گانه آموزشی و پژوهشی معماری، عمران، کامپیوتر(سخت افزار و نرم افزار)، برق (الکترونیک) و مکانیک، ادامه می دهد.

وی گفت: مرکز تحقیقات ربات‌های پروازی موسسه آموزش عالی میرداماد گرگان، با همکاری جمعی از اساتید و دانشجویان گروه‌های برق، کامپیوتر و مکانیک و با چشم انداز بومی‌سازی تکنولوژی‌های مورد استفاده در پهپادها ( پرنده هدایت پذیر از دور) شروع به فعالیت کرد. نخستین پروژه تیم، پهپاد کوادکوپتر به نام “رُهام” بود که با موفقیت پرواز کرد.

وی در خصوص علم ربات‌های پروازی اظهار کرد: یکی از راه‌های گسترش علم و پرورش استعدادهای نهفته، فعالیت در شاخه‌های نوین علمی است. علم ربات‌های پروازی یکی از شاخه‌های نوین علمی در کشور و حتی دنیا است. با توجه به کاربرد ربات‌های پروازی این موضوع مورد توجه جامعه قرار گرفته است.

بزازی در ارتباط با اهمیت برگزاری این کنفرانس خاطرنشان کرد: با توجه به احساس نیاز و کاربردی بودن ربات‌های پروازی، موسسه آموزش عالی میرداماد اقدام به راه اندازی آزمایشگاه و کارگاه تخصصی ربات های پروازی کرده است و اعضای هیات علمی و دانشجویان در این مجموعه عضویت دارند.

وی با بیان اینکه موسسه آموزش عالی میرداماد، بودجه پژوهشی مستقلی برای این کار درنظر گرفته است، اظهار کرد: با توجه به سابقه طولانی موسسه و کسب مقام های کشوری در بخش رباتهای مسیریاب، مین یاب و… این توانایی در این مجموعه، وجود داشت که در بخش ربات های پروازی نیز فعالیت کند.

وی در خصوص میزان استقبال دانشجویان از این کنفرانس، اظهار کرد: فعالیت ها در دوشاخه برگزاری کنفرانس و برگزاری مسابقات ربات‌های پروازی انجام می شود. دانشجویان موسسه و سایر مراکز آموزش عالی استان از این فعالیت‌ها استقبال چشمگیری کردند و در هر دو بخش مذکور در حال فعالیت هستند. علاوه بر کارگاه ربات های پروازی موسسه که مستقیما به این امر مشغول است، برخی دانشجویان نیز تحت نظر اساتید موسسه به صورت شخصی نیز مشغول ساخت ربات های پرنده هستند.

دبیر کنفرانس ملی ربات های پروازی عنوان کرد: گروه های مهندسی برق ( الکترونیک، کنترل، مخابرات)، کامپیوتر( نرم افزار و سخت افزار) و مکانیک به صورت تیمی در این پروژه مشغول به فعالیت هستند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به سال اقتصاد مقاومتی و اقدام عملی، موسسه میرداماد برای تولید بدنه کاملا بومی این پرنده‌ها وارد عمل شده و موفق به تولید این بدنه شده است. نمونه پهپاد ساخته شده در مراسم روز معلم امسال رونمایی شد و در حضور اعضای هیات موسس و هیات امنا و دانشجویان و اساتید، پرواز موفقی را انجام داد.

بزازی با بیان اینکه کنفرانس دارای مجوز از وزارت علوم تحقیقات و فناوری است، افزود: این کنفرانس به صورت حضوری برگزار خواهد شد و مقالات به دو صورت شفاهی و پوستر ارایه می شود و کمیته علمی این کنفرانس، متشکل از اعضای هیات علمی دانشگاه های معتبر کشور ( دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه علم و صنعت و…) است.

وی افزود: حامیان علمی این کنفرانس نیز مراکز و دانشگاه های معتبری همچون معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، انجمن ماشین بینایی و پردازش تصویر ایران و … است.

وی تاکید کرد: مقالات پذیرفته شده در این کنفرانس در مجله ISC چاپ خواهد شد و این موضوع برای دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد بسیار مطلوب است.

دبیر کنفرانس ملی ربات های پروازی ادامه داد: در حال حاضر این موسسه تلاش دارد با گسترش فعالیت های خود در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و حتی دکترای تخصصی، در آینده نزدیک در زمینه رشته هایی که همخوانی و همسویی با نیاز جامعه دارد، فعالیت کند و برنامه‌ها و طرح های منظم و متنوعی در زمینه شکوفایی استعدادهای علمی، هنری، ادبی، ورزشی، فرهنگی و فوق برنامه و نیز بهداشت روانی و مشاوره دانشجویان تدوین و در دست اجرا دارد.

وی افزود: همچنین این موسسه پتانسیل آموزش بیش از ۲۰۰۰ نفر از دانشجویان این مرز و بوم را دارد که با حمایت دولت و وزارت علوم این مهم دست یافتنی است.