1444116052561_nano.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  مدیر روابط بین‌الملل ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه ۲۵۳ محصول حوزه نانو به منظور توسعه بازار، نیازمند به صدور گواهینامه نانو مقیاس و نانو نماد هستند، گفت: به منظور سهولت صادرات محصولات نانویی تفاهم‌نامه‌ای در روز چهارشنبه، ۲۹ اردیبهشت‌ماه با روسیه امضا خواهد شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار علمی ایسنا، دکتر علی بیت‌اللهی در نشست خبری امروز با اشاره به جایگاه ایران در حوزه فناوری نانو و تلاش کشور برای همکاری‌های بین‌المللی اظهار کرد: در این راستا دو برنامه مهم در روزهای ۲۸ تا ۳۰ اردیبهشت‌ماه در دستور کار داریم.

وی برگزاری نشست بین‌المللی المپیاد دانشجویی فناوری نانو را از جمله این برنامه‌ها ذکر کرد و یادآور شد: در روز سه‌شنبه، ۲۸ اردیبهشت ماه نشست بین‌المللی المپیاد دانشجویی فناوری نانو برگزار خواهد شد.

بیت‌اللهی با تاکید بر اینکه ایران یکی از کشورهای پیشرو در زمینه برگزاری المپیادهای نانو در سطح بین‌المللی است، اظهار کرد: تاکنون شش دوره المپیاد بین‌المللی دانشجویی فناوری نانو را برگزار کردیم و با توجه به تجارب به دست آمده در این زمینه موضوع برگزاری المپیاد بین‌المللی دانشجویی فناوری نانو را به مجمع آسیایی نانو ارائه کردیم تا این المپیاد در آینده در سطح جهانی برگزار شود.

مدیر روابط بین‌الملل ستاد فناوری نانو با بیان اینکه این پیشنهاد در مجمع آسیایی نانو مورد تصویب قرار گرفت، خاطرنشان کرد: در این راستا در روز سه شنبه، ۲۸ اردیبهشت‌ماه نشست بین‌المللی المپیاد دانشجویی فناوری نانو با هدف تبادل تجارب کشورها در زمینه برگزاری مسابقات بین‌المللی در این حوزه برگزار می‌شود.

به گفته وی، بررسی اثرات و ایجاد انگیزه و بهبود استانداردهای آموزشی و تشکیل کمیته بین‌المللی راهبری در این نشست مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرد.

بیت‌اللهی یادآور شد: در این نشست نمایندگانی از کشورهای کره، تایوان، تایلند، مالزی، قزاقستان و روسیه حضور خواهند داشت.

تلاش جهانی برای برچسب‌زنی محصولات نانو

مدیر روابط بین‌الملل ستاد نانو از برگزاری نشست بین‌المللی گواهی‌دهی و برچسب‌زنی محصولات نانویی در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، ۲۹ و ۳۰ اردیبهشت‌ماه خبر داد و گفت: این نشست با هدف اشتراک‌گذاردن تجارب و اطلاعات با کشورهای پیشرو در این حوزه برگزار می‌شود.

وی بررسی فعالیت‌های کشورهای مختلف در زمینه برچسب‌زنی محصولات نانو، الزامات قانونی و مقررات برچسب‌زنی، روش‌های آزمون استاندارد و تعیین مشخصات نانومواد، دستورالعمل‌های ایمنی محصولات فناوری نانو و اندازه‌شناسی نانو و مواد مرجع را از جمله موضوعات مطرح شده در این نشست ذکر کرد.

بیت اللهی تاکید کرد: در این نشست در شکل‌گیری همکاری‌های بین‌المللی در زمینه گواهینامه و برچسب‌گذاری محصولات نانویی بحث و تبادل نظر خواهد شد.

دبیر اجرایی این نشست با تاکید بر اینکه ایران تاکنون ۲۵۳ محصول در حوزه نانو تولید کرده است، اضافه کرد: این تعداد محصول نیازمند اعطای گواهینامه و برچسب‌گذاری هستند که در چندین سال اخیر علاوه بر اعمال حمایت از سوی ستاد نانو به شرکت‌های فعال در این زمینه اقدام به اعطای گواهینامه نانو مقیاس کردیم.

بیت‌اللهی اعطای نانونماد در سطح ملی را از دیگر الزامات محصولات تولید شده در حوزه نانو ذکر کرد و ادامه داد: در این راستا با همکاری ملی استاندارد در تلاش هستیم تا به محصولات تولیدشده مبتنی بر نانو، نانونماد اعطا کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد که در سال جاری موضوع ارائه گواهینامه و برچسب‌گذاری در سطح ملی برای همه شرکت‌های فعال در حوزه نانوفناوری پیگیری شود.

وی نانو نماد را تامین‌کننده اعتماد مشتری و توسعه بازار دانست و افزود: در این راستا در طول چهار سال اخیر پیشنهاداتی به سازمان ملی استاندارد ارائه کردیم که مورد تصویب این سازمان قرار گرفته و به زودی نانونماد برای تمام محصولاتی که در کشور در حوزه نانو تولید می‌شود، ارائه خواهد شد.

مدیر روابط بین‌الملل ستاد فناوری نانو با بیان اینکه برای این منظور یک کمیته ملی برای اجرای نانونماد متشکل از فناوری نانو، سازمان ملی استاندارد و سازمان‌های مربوط به این حوزه تشکیل شده است، یادآور شد: ایران دومین کشور پس از تایوان است که موضوع برچسب‌گذاری و گواهی‌دهی به محصولات نانو را آغاز کرده است و با برگزاری نشست بین‌المللی گواهی‌دهی و برچسب‌زنی محصولات نانویی در روز چهارشنبه زمینه مناسبی برای انتقال تجارب به سایر کشورها فراهم می‌شود.

دبیر اجرایی نشست بین‌المللی گواهی‌دهی و برچسب‌زنی محصولات نانویی با بیان اینکه در این نشست نمایندگانی از کشورهای کره، تایوان، تایلند، مالزی و روسیه حضور خواهند داشت، ابراز امیدواری کرد که با برگزاری این نشست زمینه لازم برای همکاری‌های بین‌المللی فراهم شود.

بیت‌اللهی برچسب‌گذاری را زمینه مناسب برای توسعه بازار، صادرات محصولات نانویی و حفظ کیفیت محصولات دانست و یادآور شد: امیدواریم با توافقات بین‌المللی در این نشست همراه با سایر کشورها به این توافق برسیم که شرایط برچسب‌گذاری را تسهیل کنیم. این امر موجب سهولت صادرات و واردات محصولات نانویی می‌شود.

وی از امضای تفاهم‌نامه‌ای با روسیه در زمینه گواهی‌دهی محصولات نانویی خبر داد و گفت: این تفاهم‌نامه در روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت‌ماه امضا خواهد شد و با امضای این تفاهم‌نامه کمیته مشترکی با مجموعه گواهی‌دهی محصولات نانویی روسیه ایجاد می‌شود.

تلاش کشور برای رفع چالش‌های نانونماد

مدیر روابط بین‌الملل ستاد فناوری نانو با تاکید بر اینکه این ستاد در تلاش است تا چالش‌های موجود در ستاد نانو برطرف شود، گفت: در برنامه ۱۰ ساله دوم ستاد نانو توجه ویژه‌ای به تجاری‌سازی محصولات نانو شده است، از این رو اعطای گواهینامه و نانونماد برای این نوع محصولات از الزامات است.

وی با تاکید بر اینکه ورود به محصولات های‌تک چالش‌های خواست خود را دارد، ادامه داد: این موضوع همچنین در سطح بین‌المللی یک برنامه جدید است و برخی از کشورها به تازگی فعالیت‌هایی را در این زمینه شروع کرده‌اند.

بیت‌اللهی اضافه کرد: به منظور اعطای نانونماد علاوه بر همکاری با سازمان ملی استاندارد به ایجاد زیرساخت‌ها نیز توجه شده است که در این زمینه اقداماتی برای توسعه شبکه آزمایشگاه نانو به عنوان یکی از زیرساخت‌های مهم را آغاز کرده است.

به گفته بیت‌اللهی، در حال حاضر ۲۵۳ محصول مبتنی بر فناوری نانو که در کشور تولید شده است، گواهینامه نانومقیاس دریافت کرده‌اند؛ ضمن آنکه ۱۱۷ محصول که در فاز آزمایشگاهی تولید شده‌اند، موفق به دریافت گواهینامه آزمایشگاهی نانومقیاس شده‌اند.

تعداد استانداردهای تدوین شده در حوزه نانوفناوری

مدیر روابط بین‌الملل ستاد فناوری نانو با بیان اینکه تاکنون ۴۰ استاندارد ملی در حوزه نانو تدوین شده است، افزود: علاوه بر آن سه استاندارد بین‌المللی در کمیته ایزو PC222 که کمیته‌ای در زمینه تدوین استانداردهای بین‌المللی است، به تصویب رسید.

وی با ابراز امیدواری از این که سه استاندارد بین‌المللی تدوین شده در این ستاد در کمیته ایزو PC222 به تصویب برسد، ادامه داد: علاوه بر آن تدوین استانداردهایی برای محصولات عادی و رساندن استانداردهای آنها به سطح استانداردهای نانو را در دستور کار داریم. این استاندارد با کمک سازمان ملی استاندارد تدوین می‌شود.

فرایند گواهی‌دهی محصولات نانویی

بیت اللهی در ادامه با اشاره به نحوه گواهی‌دهی به محصولات نانو خاطرنشان کرد: برای این امر پس از دریافت درخواست شرکت‌های علاقه‌مند، خط تولید آنها از سوی شرکت‌های بازرسی مورد بررسی و نمونه‌برداری قرار می گیرد و نمونه این محصولات در آزمایشگاه‌های امین این ستاد مورد تست و ارزیابی قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: در صورت تائید نمونه آنها، گواهینامه یک ساله این محصولات صادر می‌شود.

چالش‌های موجود در زمینه محصولات وارداتی

مدیر روابط بین‌الملل ستاد فناوری نانو با تاکید بر اینکه در حوزه واردات غیرقانونی محصولات نانو با چالش‌هایی روبه رو هستیم و آمار دقیقی از این محصولات در دست نداریم، افزود: برای رفع این چالش‌ها مذاکراتی را با سازمان گمرکات جمهوری اسلامی ایران شروع کردیم که بر این اساس شرکت‌های وارداتی باید فرم‌های خوداظهاری را تکمیل کنند.

مدیر روابط بین‌الملل ستاد فناوری نانو فرم‌های خوداظهاری را برگه‌هایی برای اظهار شرکت‌ها در زمینه نانویی بودن محصولات دانست و گفت: این برگه مسؤولیت قانونی را برای شرکت واردکننده ایجاد می‌کند که بر این اساس در صورت مثبت بودن شرکت‌های وارداتی این محصولات به منظور دریافت برچسب نانونماد در سطح ملی، مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.