1441615881135_Reza Darvish-3.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس سازمان انرژی اتمی کشور، نقش دانش‌آموختگان در توسعه، استقلال و پیشرفت کشور را مهم ارزیابی کرد و گفت: خوشبختانه کشور ما از نظر نیروی انسانی، تکنولوژی و زیرساخت‌ها فرصت خوبی برای پیشرفت و توسعه دارد اگرچه با مشکلاتی نیز مواجه است اما هیچ استقلالی مجانی به دست نمی‌آید و دانشگاهیان باید برای کسب استقلال و فرهیختگی کشور تلاش کنند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار دانشگاهی ایسنا، دکتر علی اکبر صالحی در مراسم جشن دانش‌آموختگان دانشگاه صنعتی شریف، دانش‌آموختگان این دانشگاه را سرمایه بسیار ارزشمند برای کشور دانست و اظهار کرد: وقتی مراسم امروز را با اولین جشن دانش‌آموختگی دانشگاه که در سال ۶۰ برگزار شد مقایسه می‌کنم، قابل مشاهده است که تعداد فارغ‌التحصیلان در مقاطع مختلف کارشناسی، ارشد و دکترا رشد قابل توجهی داشته است به طوری که ما در سال ۶۰ فارغ‌التحصیل دوره دکتری در این دانشگاه نداشتیم.

وی در ادامه افزود: دانشگاه صنعتی شریف از همان بدو تاسیس در موقعیت علمی، آموزشی و پژوهشی بسیار بالایی قرار داشت اما جایگاهی که امروزه در نتیجه تلاش مدیران لایق، اساتید زحمتکش، دانشجویان، دانش‌آموختگان و مسئولان کسب کرده است، بسیار ستودنی و ارزشمند است.

دکتر صالحی یادآور شد: دانشگاه صنعتی شریف توسط استاد متعهد، شاخص و بزرگ مرحوم دکتر مجتهدی قبل از انقلاب تاسیس شد و ملت قدرشناس کشور و دانش‌آموختگان دانشگاه با عمل و رفتارشان نشان دادند که همواره قدرشناس این بزرگان هستند و این میراث گرانبها را به جایگاهی که باید باشد خواهند رساند.

رییس سازمان انرژی اتمی کشور تاکید کرد: دانشگاه صنعتی شریف همیشه در عرصه‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی در زمینه‌های مختلف علمی، تحقیقاتی و آموزشی افتخارآفرین بوده است. نمونه آن این است که اولین بانوی برنده جایزه جهانی فیلد ریاضی از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه است.

به گفته صالحی، بزرگترین افتخار دانشگاه شریف این است که دانش‌آموختگان ایران نه تنها در ایران بلکه در عرصه‌های جهانی نیز خوش می‌درخشند به طوری که در بسیاری از فارغ‌التحصیلان عهده‌دار مسئولیت‌های مدیریتی در مراکز و شرکت‌های بزرگ و علمی دنیا هستند.

رییس سابق دانشگاه صنعتی شریف این دانشگاه را بنگاه اقتصادی در کشور دانست و خاطرنشان کرد: اگر دانشجویی بخواهد دوره دکترای خود را در یکی از مراکز علمی دنیا بگذراند باید سالیانه ۶۰ هزار دلار هزینه تحصیل خود را پرداخت کند که به طور کلی ۵۰۰ هزار دلار هزینه برای تربیت یک دانشجوی دکترا برای کشورها لازم است بنابراین دانشگاه صنعتی شریف با تربیت سالیانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ دانشجوی دکترا یک بنگاه اقتصادی بزرگ در کشور محسوب می‌شود.

دکتر صالحی تاکید کرد: هر ملت و کشوری باید به دنبال تربیت ظرفیت استراتژیک خود باشد. اگر ملتی بخواهد مستقل باشد و روی پای خود بایستد و در مدار سیاسی هیچ کشور و ابرقدرتی قرار نگیرد باید ظرفیت استراتژی خود را حفظ کند و این امر تنها با کمک دانشگاهیان امکان‌پذیر است و نقش دانشگاه صنعتی شریف در این زمینه بسیار موثر و تعیین کننده است.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در دو قرن اخیر اتفاقات ناگواری در کشور روی داده است به طوری که ۲۰۰ سال پیش قرارداد ترکمانچای را داشتیم که در نتیجه آن بسیاری از زمین‌های خود را از دست دادیم. مجموعه این عوامل موجب عقب افتادگی کشورمان در زمینه علم، دانش‌اندوزی و تحقیق شد درست در زمانی که دنیا به سمت انقلاب صنعتی حرکت می‌کرد.

به گفته دکتر صالحی، جرقه بیداری و حرکت کشور به سمت توسعه با انقلاب مشروطه آغاز شد. ۱۰۰ سال بعد از آن، انقلاب اسلامی اتفاق افتاد که این حرکت با وجود همه مشکلات و تلخی‌هایی نظیر مدیریت ناکارآمد در برخی دوره‌ها، تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی بعد از انقلاب شتاب بیشتری گرفت.

رییس پیشین دانشگاه صنعتی شریف گفت: امروزه کشور ما از نظر زیرساخت‌ها، نیروی انسانی، امکانات و تکنولوژی فرصت خوبی برای حرکت به سمت توسعه و پیشرفت دارد. امیدوارم دانش‌آموختگان این دانشگاه بتوانند در این زمینه افتخارآمیز باشند و پیشرفت خود را به رخ جهانیان بکشند.

دکتر صالحی به نقش حساس ایران در منطقه و جهان اشاره کرد و گفت: امروزه کشورهای ثروتمند و حتی پیشرفته در کنار ما وجود دارند که مورد توجه جهانیان قرار نمی‌گیرند اما ایران در کانون توجه جهانیان قرار دارد. به این دلیل است که ملت ما یک بار با انقلاب خود نشان دادند می‌توانند فرهیخته باشند و گیتی را مدیریت کنند.

رییس سازمان انرژی اتمی کشور ادامه داد: ملت ایران بعد از کشور یونان بزرگان و اندیشمندان برجسته‌ای نظیر ابن سینا، زکریای رازی، خواجه نصیر طوسی را تربیت و به عرصه جهانی معرفی کرده است بنابراین این ملت دوباره پتانسیل و توانایی این را دارد که تاریخ‌ساز شوند و تبدیل به مدلی برای کشورهای در حال توسعه و جهان شوند.

بنا بر اظهارات دکتر صالحی، موفقیت و حرکت ملت ما برای توسعه و سازندگی می‌تواند بسیار خطرناک باشد چرا که مدیریت جهانی به هم می‌ریزد و کشور ما می‌تواند با وجود همه محدودیت‌ها، تحریم‌ها، جنگ تحمیلی و برخی موانع دیگر در عرصه‌های بین المللی بدرخشد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر از نظر اقتصادی مشکلاتی داریم اما هیچ استقلالی مجانی به دست نمی‌آید. ما امروزه روی سکوی پرتاب قرار گرفته‌ایم. این دانشگاهیان و دانش‌آموختگان هستند که روی این سکو قرار دارند و به سمت توسعه و پیشرفت در حال پرتاب هستند.

دکتر صالحی در پایان گفت: کشور ما امروزه دوران برانگیختگی و شکوفایی را پشت سر گذاشته و وارد دوره فرهیختگی خواهیم شد به طوری که در حال حاضر حدود ۴ و نیم میلیون دانشجو در کشور وجود دارد که می‌تواند این فرهیختگی و توسعه را ایجاد کند.