1431243345726_1.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: فارغ‌التحصیلان این دانشگاه به عنوان نخبگان و سرمایه‌های کشور وظیفه سنگینی در سازندگی، توسعه و ارتقاء دانشگاه و این سرزمین دارند امیدوارم بعد از فارغ‌التحصیلی این مسئولیت سنگین را در برابر کشور فراموش نکنند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار دانشگاهی ایسنا، دکتر فتوحی امروز در مراسم جشن دانش‌آموختگان دانشگاه صنعتی شریف برگزاری چنین مراسمی را از رویدادهای بسیار بزرگ دانشگاه عنوان کرد و افزود: این دانشگاه به عنوان اولین دانشگاه تخصصی کشور با تربیت نخبگان و فارغ‌التحصیلان کارآمد، همچنین مشارکت جدی در انجام طرح‌های پژوهشی و صنعتی برای خودکفایی کشور منشأ خدمات فراوان به جامعه بوده است و در تحولات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، علمی و نظام مدیریتی کشور طی نیم قرن اخیر به طور جدی تأثیرگذار بود.

وی در ادامه تصریح کرد: آنچه که توانسته دانشگاه صنعتی شریف را به عنوان یک دانشگاه برتر، پیشتاز و الگو در سطح ملی و بین‌المللی برجسته کند انضباط علمی است که از بدو تأسیس دانشگاه توسط مرحوم مجتهدی همواره بر آن حاکم بوده و اگرچه کشور با فراز و نشیب‌های مختلفی روبرو بود اما این دانشگاه هیچ‌وقت سطح علمی خود را کاهش نداده و از استانداردهای علمی خود نکاسته است.

دکتر فتوحی خاطرنشان کرد: بدون شک موفقیت و حضور دانشگاه شریف در رتبه‌های مختلف بین‌المللی نشان دهنده همت بالای دانش‌آموختگان، تلاش مسئولان، اساتید و کارکنان دانشگاه است به طوری که از رموز موفقیت این دانشگاه جذب دانشجوی با استعداد، استخدام اساتید مجرب، مدیریت علمی و غیرجنجالی است.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف به نقش و تأثیرگذاری این دانشگاه و فارغ‌التحصیلان آن در توسعه کشور اشاره کرد و گفت: دانشگاه صنعتی شریف از ابتدا که توسط توسط مرحوم دکتر محمدعلی مجتهدی تأسیس شد مانند موسس آن نشانه و نمونه انضباط آموزشی، پژوهش و حرفه‌ای بوده و هست به طوری که یک الگو و معیار در عرصه آموزش عالی کشور شناخته می‌شود. امروزه با گذشت نزدیک به ۵۰ سال از عمر دانشگاه همواره در عرصه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی و تولید علم نیز شاخص شده است به طوری که این دانشگاه اگر هر بنایی را درست و براساس شایسته‌سالاری برنامه‌ریزی کند مطمئنا آن پروژه به سرانجام می‌رسد.

به گفته دکتر فتوحی، اگر به تاریخ دانشگاه صنعتی شریف نگاه کنیم متوجه می شویم که اعتماد به نفس و خودباوری یکی از عوامل مهم در موفقیت دستاوردهای علمی دانشگاه محسوب می‌شود به طوری که دکتر امین سومین رئیس دانشگاه شریف می‌گوید آرزوی من این بود که دانشگاه صنعتی شریف چنان موسسه‌ای باشد که اگر من دانشجو بودم به فارغ‌التحصیلی این دانشگاه افتخار کنم و اگر استاد بودم بتوانم آزادانه به تحقیق و تدریس بپردازم و در اتخاذ تصمیمات آموزشی و پژوهشی کشور شرکت کنم.

دکتر فتوحی تأکید کرد: دانشگاه صنعتی شریف میراث‌دار فارغ‌التحصیلان نخبه و اثرگذار در کشور است. نخبه نه به معنای متوقع بلکه به معنای متواضع و خدمتگزار بودن است. بنابراین هر کسی که بار علمی او بیشتر باشد باید افتاده‌تر باشد. انتظار من از دانش‌آموختگان این است که در آینده و ساختن این سرزمین موثر و با اخلاق اجتماعی و حرفه‌ای متعالی قدم بردارند.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف اضافه کرد: اگرچه این دانشگاه در حال حاضر از نظر امکانات کالبدی مشکلات و محدودیت‌هایی دارد اما نباید این مشکلات و کمبودها مانع دستیابی ما به اهدافمان در عرصه‌های مختلف علمی، آموزشی و تحقیقاتی شود در این زمینه دانش‌آموختگان و فارغ‌التحصیلان نقش بسیار موثری می‌توانند ایفا کنند.

در ادامه این مراسم دکتر ستاری معاون علمی تحقیقاتی ریاست جمهوری با تأکید بر اینکه از تمامی نخبه‌ها و دانش‌آموختگان دانشگاه به طور کامل حمایت می‌کنیم، گفت: من خود دانش‌آموخته این دانشگاه هستم و این سومین مراسم دانش‌آموختگی است که در آن شرکت می‌کنم. همواره به فارغ‌التحصیلان این دانشگاه و نقش موثر آن در توسعه کشور افتخار و اعلام می‌کنم از طرح‌های علمی دانش‌آموختگان به طور کامل و همه جانبه حمایت می‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد: من در سال ۶۹ وارد دانشگاه صنعتی شریف شدم. امروزه بسیاری از فارغ‌التحصیلان آن دوره از اساتید بسیار بزرگ و مطرح کشور و حتی دانشگاه‌های خارج از کشور هستند. نکته‌ مشترکی که بین فارغ‌التحصیلان این دوره و سه دهه پیش وجود دارد این است که باید بدانیم که ما مدیون دانشگاه و کشور هستیم و لازم است برای توسعه و ارتقاء آن تلاش کنیم.

دکتر ستاری در پایان افزود: امیدوارم با کمک اساتید، دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه صنعتی شریف بتوانیم این دانشگاه را به سمت دانشگاه نسل سوم و چهارم حرکت دهیم تا جایگاه مطرح خود را در رتبه‌های داخلی و بین‌المللی حفظ و حتی ارتقاء دهد.