1450861880202_635863971869780911.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی گفت: زمینه اثربخشی دانشگاه تبدیل علم به ثروت یا تبدیل دانش به کالا و خدمات مفید است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه خراسان، ابراهیم واشقانی فراهانی در اولین جشنواره تقدیر از کارآفرینان برتر دانشگاهی که در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد قوچان برگزار شد، با بیان اینکه رویکرد دانشگاه آزاد اسلامی در برنامه ششم گذر از دانشگاه آموزش‌ محور به دانشگاه پژوهش‌ محور و کارآفرین است، عنوان کرد: برای رسیدن به این هدف باید سازوکارهای خاصی داشته باشیم که بخشی از آن آموزش است.

وی ادامه داد: آنچه آموزش از آن رنج می‌برد و باعث می‌شود تا دانش‌آموختگان نتوانند متناسب با ظرفیت خود در جامعه نقش بارز کارآفرینی خود را نشان دهند آموزش سنتی است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با بیان این جمله که نخستین قدمی که باید در دانشگاه‌های سراسر کشور برداریم تغییر در شیوه آموزش است، گفت: امروزه برخی از رشته‌های سنتی و استاندارد به اسم رشته‌های کارآفرینی ایجاد شده که دانش‌آموختگان آن رشته‌ها می‌توانند کمکی به موضوع کارآفرینی داشته باشند اما این به مفهوم این نیست که با ایجاد رشته کارآفرینی توانستیم جامعه دانش‌آموختگان را با فرهنگ کارآفرینی آشنا کنیم.

وی ادامه داد: لازمه آشنا شدن دانشجویان با فرهنگ کارآفرینی این است که در بطن درس‌های خود با این مفهوم آشنا شوند.

واشقانی فراهانی با تاکید بر اینکه لازمه کارآفرینی خلاقیت و نوآوری است، تاکید کرد: باید دانشجویان خلاق و نوآور تربیت کنیم که ادبیات جهانی برای این کار بحث آموزش مساله‌محور و پروژه‌محور مطرح کرده است به گونه‌ای که باید دانشجویان ما خودشان بتوانند به دنبال حل مساله باشند تا در این فرآیند خلاق و نوآور تربیت شوند.

وی ادامه داد: باید دانشجویان با مباحث تجاری‌سازی، مدیریت پروژه، آینده‌پژوهی آشنا شوند تا زمینه لازم از نظر دانش اولیه برای خلاقیت و نوآوری فراهم شود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه دنیای جدید عرصه رقابت‌های ملی و بین المللی است و پژوهش برای پژوهش نمی‌تواند در اقتصاد کشور موثر باشد، تاکید کرد: خود پژوهش به تنهایی دارای ارزش هست اما دانشگاه‌های نسل سومی که ما به دنبال آن‌ها هستیم نه تنها باید از پژوهش خلق دانش بکنند بلکه باید دانش را تبدیل به ثروت کنند.

وی با اشاره به اینکه اثر بخشی پژوهشی که در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی انجام می‌شود دو مولفه دارد، گفت: پژوهش یا باید ما را به عنوان مرجع علمی در سطح دنیا مطرح کند و یا باید ما را منشا اثر در اقتصاد ملی و بین المللی قرار دهد. لازمه اینگونه پژوهش این است که پژوهش ما متمرکز، هدفمند و ماموریت‌گرا باشد.

واشقانی فراهانی با انتقاد از عدم هدف‌گیری در برنامه‌های پژوهشی اظهار کرد: موضوع اصلی که پژوهش ما از آن رنج می‌برد عدم ژرف‌نگری در موضوع پژوهش است تا زمانی که در موضوع پژوهش متمرکز نشویم و کار متمرکز با یک هدف مشخص نکنیم، کارهای پراکنده‌ای خواهیم داشت که بیشتر جنبه تقلید دارند یعنی کار دیگران را ما اندکی گسترش می‌دهیم.

وی ادامه داد: این کار در جایگاه خود ارزش دارد اما آن نکته‌ای که مد نظر رهبری مبنی بر شناخته شدن کشور ما به عنوان مرجع علمی در منطقه است برآورده نمی‌شود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات کشور عدم ارتباط بین دانشگاه با دانش‌آموختگان است، بیان کرد: لازمه اثربخشی دانشگاه تبدیل علم به ثروت یا تبدیل دانش به کالا و خدمات مفید برای بهزیستی مردم و شکوفایی اقتصاد کشور است.

وی ادامه داد: امروزه دانشگاه‌های برتر هر دو وجه را در برنامه‌ریزی‌های خود لحاظ کرده‌اند. اگر یک دانشگاه بتواند در مسیر تبدیل علم به ثروت گام بردارد بسیار موثر خواهد بود.

واشقانی فراهانی با بیان اینکه در دوره جدید مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی تاکید بر اقتصاد دانشگاهی است، تاکید کرد: دانشگاه‌ها به‌ویژه دانشگاه آزاد اسلامی برای حیات خود چاره‌ای جز این ندارند. اگر ما بخواهیم با اتکا به شهریه دانشجویی بمانیم ادامه حیات ممکن نیست.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌های بزرگ دنیا حداکثر ۲۵ درصد درآمدها از محل شهریه است و بقیه درآمدها از سایر منابع تامین می‌شود، افزود: امسال در بودجه دانشگاه عدد ۲۰ درصد لحاظ شده که باید از سایر منابع تامین شود و در پایان برنامه ششم دانشگاه باید بتوانیم ۴۰ درصد منابع دانشگاه را از منابع خارجی تامین کنیم که برای رسیدن به این هدف نخستین گام ایجاد مراکز رشد و استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با اشاره به حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: دانشگاه آزاد اسلامی برای کاهش ریسک‌پذیری شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد شده، ۳۵ درصد مشارکت مستقیم در سرمایه‌گذاری می‌کند و ایجاد صندوق پژوهش و فناوری مستقل با سرمایه اولیه ۵هزار میلیارد تومان برای حمایت از شرکت‌ها جزو برنامه‌های اخیر این دانشگاه است.

وی در ادامه با اشاره به سخن مقام معظم رهبری مبنی بر افزایش ۵۰ درصدی تولید ناخالص ملی که باید از محل فعالیتهای دانش بنیان فراهم شود، افزود: ما تا امروز ۸۵ مرکز رشد و ۷۱۲ واحد فناور و شرکت دانش بنیان تاسیس کرده‌ایم و در پایان سال ۱۳۹۶ باید تعداد مراکز رشد ما به ۱۵۰ و واحدهای فناور و شرکتهای دانش‌ بنیان به ۸۰۰ واحد برسد.

واشقانی فراهانی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی ۴۰ در صد آموزش عالی و ۶۰ درصد تحصیلات تکمیلی را عهده دار است، افزود: اگر نقش خود را درست ایفا کنیم باید در همین ۵۰ درصد خواسته رهبری این کار نمایان شود و این جز با مراکز رشد و فروش دانش فنی انجام نمی شود.

وی در ادامه با بیان اینکه کشور از منظر ثبت اختراعات وضعیت خوبی ندارد، عنوان کرد: ثبت اختراعات یکی از بروندادهای علمی است که دانشگاه‌ها را با این مولفه ارزیابی می کنند که متاسفانه وضعیت خوبی هم در سطح کلان کشور و هم دانشگاه آزاد اسلامی نداشته‌ایم و این یکی از نقص‌های ما در نظام آموزش عالی و علم و فناوری است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه یکی از منابع درآمدی دانشگاهها ثبت اختراع و فروش دانش فنی است، افزود: دانشگاه آزاد اسلامی کل هزینه‌های ثبت اختراع بین المللی را پوشش داده است و این دانشگاه به ازای هر ثبت اختراع بین‌المللی ده میلیون تومان جایزه نقدی پیش بینی کرده است.

وی ادامه داد: برای اختراعات داخلی هم ۱٫۵ برابر سقف مقالات ISI به دانشجویان به عنوان پاداش تعلق می‌گیرد.

برچسب ها : , ,