1422884779170_Rouhollah Vahdati-6.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون فرهنگی- اجتماعی علوم گفت: گفت‌وگو بین مسئولان و بدنه دانشگاه باید توسعه پیدا کند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، سید ضیاء هاشمی در جلسه اعضای هیات رئیسه، اتاق فکر و اعضای شورای فرهنگی دانشگاه لرستان، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و بر شمردن محاسن این روزهای مبارک، افزود: اساساً فلسفه ارادت ورزی به این بزرگواران این است که ما به سعادت برسیم وگرنه با ارادت ورزی به این بزرگواران چیزی به آنها نمی‌دهیم و آنها نیازی به ما ندارند و این ما هستیم که نیازمندیم این سیره و فرهنگ را بشناسیم و فراتر از شعارها، تشریفات و تبلیغات در مقام عمل فرهیختگی خودمان را اثبات کنیم و بهره لازم را بگیریم.

وی اظهار کرد: تمام مباحث مطرح شده در راستای شکل‌گیری یک دانشگاه مطلوب است، گفت‌وگو بین مسئولان و بدنه دانشگاه باید توسعه پیدا کند و گفت‌وگویی اثربخش باشد و بیش از گذشته ادبیات نقد و نقادی و آزادی بیان را فرا بگیریم.

معاون فرهنگی- اجتماعی وزارت علوم تصریح کرد: دانشجو و استاد باید بتوانند نقد کنند و البته نقدپذیر باشند، به طور حتم همه نقدهای مطرح شده درست نیست ولی طرح آن خوب است چون با مطرح شدن آن امکان پاسخگویی به وجود می‌آید و به سمت تفاهم خواهیم رفت و اگر تفاهم باشد اعتماد افزایش میابد و اگر اعتماد افزایش پیدا کند امید افزایش می‌یابد و امید همان آرمانی است که این دولت خود را به آن متعهد می‌داند.

هاشمی اضافه کرد: در هر مقطعی که این گفت‌وگوها نبوده و فضا امنیت کافی را نداشته است و فضا بجای فضای امن، امنیتی شده است ما از این امید و همدلی فاصله گرفته‌ایم و به همین خاطر است که مردم ما از این شعارها و این تعهدات استقبال کردند.

وی در پاسخ به موضوع مطرح شده توسط یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه در دانشگاه علم در صدر امور است و از سایر مسائل مهمتر است، بیان کرد: البته علم جزء مهمترین مسائل است ولی مطالب مهمتری نیز وجود دارد؛ علم بدون ایمان حتماً ناقص است.

معاون وزیر علوم خاطرنشان کرد: علم و ایمان بدون اخلاق ناقص‌اند، علم، ایمان و اخلاق در تعملات اجتماعی جلوه پیدا می‌کنند نه در خلاء همان‌گونه که ایمان بدون علم، ایمان واقعی نیست. همان‌گونه که عشق بدون آگاهی انسان را به خرافات می‌برد علم هم بدون ایمان انسان را به خطا می‌برد و ظلم عالمانه را ایجاد می‌کند.

هاشمی افزود: اگر ما در مسیر علم، علما و دانشمندان برجسته‌ای داشته باشیم ولی در حوزه اخلاق اجتماعی ضعف داشته باشیم زندگی شیرینی شکل نمی‌گیرد؛ اگر تعهد اجتماعی، مسئولیت اجتماعی، مسئولیت سیاسی مبتنی بر بینش علمی نباشد و یا تعهد و پایبندی و التزام به اخلاق نباشد دانشگاه عرصه تقابل عالمان خواهد شد و این تقابل خیلی سوزناک‌تر از تقابل و دعواهای عامیانه خواهد بود.

وی گفت: هر مجموعه‌ای که از حوزه ادب و اخلاق خارج است نمی‌تواند ادعای دینداری داشته باشد ولو به ظاهر، مجموعه‌ای که واقعاً به رشد علمی و توسعه جامعه راغب است ولی به مقدسات و هنجارهای دینی بی‌توجه باشد یا جاهلند، یعنی توجه ندارند که هنجارهای دینی چه جایگاه رفیعی در جامعه دارند یا مغرض‌اند و بحثی که از ابتدای انقلاب بر آن تاکید شده جمع بین تخصص و تعهد است و این جزو بدیهیات است.

همچنین در این جلسه دکتر سید پیمان هاشمی رئیس اتاق فکر لرستان ضمن ارایه گزارشی از عملکرد یک ساله اتاق فکر استان مسائلی را پیرامون مشکلات و دغدغه‌های اعضای اتاق فکر مطرح کرد و سپس تعدادی از دبیران انجمن‌های علمی، تشکل‌های سیاسی و کانون‌ها مسائل، مشکلات و پیشنهادات خود را مطرح کردند.

برچسب ها :