1458280192473_197866_828.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس انجمن ژنتیک ایران گفت: کشور ما باید متناسب با منافع خود در عرصه علم و فناوری حرکت کند و اجازه ندهد کشورهای بیگانه به علم ما سمت و جهت بدهند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه سیستان و بلوچستان، دکتر محمود تولایی در همایش مهندسی ژنتیک اظهار کرد: برای تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور باید در تکنولوژی بیشتر از گذشته پیشرفت کرد.

وی افزود: انتقال ابزارهای علوم و فناوری‌های جدید از جمله بیو، نانو و آی تی در حال محور شدن هستند و همچنان محدودیت‌های انتقال این ابزار فناورانه برای کشور جدی است.

وی ادامه داد: کشورهای توسعه یافته سعی بر در اختیار گرفتن استعدادها دارند و این بیانگر این است که به منطق قدرت بها می‌دهند ولی به قدرت منطق کاری ندارند.

تولایی بیان کرد: اگر کشور ایران منافع ملی خود را با همه ظرفیت‌های علمی و فناوری به خدمت بگیرد به اقتدار، عزت و پیشرفت خود می تواند بیفزاید.

وی خاطرنشان کرد: ایران بخش مهمی از جمعیت جهان را به خود اختصاص داده و در یک نقطه ژئوپلتیک ویژه‌ای قرار دارد که متصل کننده دولایه انرژی جهان به یکدیگر است.

رئیس انجمن ژنتیک ایران اذعان کرد: ایران دارای استعدادها و منابع اقتصادی و طبیعی است به طوری که در زمینه تولید علم در دهک دوم جهان قرار دارد و باید از این استعدادها و منابع طبیعی به خوبی بهره برد.

تولایی تصریح کرد: کشورهای توسعه یافته نفت و گازی در اختیار ندارند و پشتیبان پیشرفت تکنولوژی کشورهای غربی حاصل صادرات نفت خام ایران به این کشورها است.

وی همچنین اضافه کرد: کشور ایران باید به ظرفیت‌های علمی خود اتکا کند و توان علمی خود را افزایش دهد.

تولایی با اشاره به تاریخ کهن ایران در زمینه علم و فناوری گفت: کشور ایران باید تسلط کامل و مطلق به علوم و فناوری را داشته باشد و در ارتباط با دانش روز حرکت کند.

وی در پایان گفت: استان سیستان و بلوچستان با شرایط سخت اقلیمی باید پیشتاز در استفاده از دانش‌ها و فناوری‌ها باشد و در عرصه‌های مختلف اقتصادی مزیت آفرین باشد.