hemmat khahi (27 of 29)-1.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: با آگاهی بخشی به ذهن دانش‌آموزان می‌توان مسیری را طی کرد که عرصه گیاهان دارویی زنجیره اقتصادی متکی به خود را داشته باشد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، محمدحسن عصاره در نود و یکمین جلسه ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی اظهار کرد: وظیفه همه ما است که بر روی فرهنگ‌سازی و ترویج علم و فناوری گیاهان دارویی در قشر دانش‌آموز بیشتر کار کنیم و آن‌ها را برای فعالیت‌های بیشتر و موثرتر در آینده، بوسیله این دانش کاربردی آماده کنیم.

وی تصریح کرد: واقعیت این است که همه ما در زمان تحصیل خیلی کم با ایده‌های عملی و مهارتی آشنا شدیم و بیشتر با رویه ثابت تئوری برخی دروس پیش رفتیم و بعد از امتحان موارد عملی فراموش می‌شد. اما امروز وقتی مروری بر تاریخ درس خواندن خود داشته باشیم، یاد اساتیدی می‌افتیم که دست ما را گرفتند و چیزهایی را در ذهن ما جای دادند که شاید همان‌ها امروز برای ما مانده است.

عصاره در ادامه توضیح داد: با حرکت کند گیاهان دارویی نمی‌توانیم خیلی معنی دار در اقتصاد وارد شویم، مگر اینکه نسل‌های آینده به درک خوبی در این زمینه برسند که هر گیاه دارویی می‌تواند زنجیره‌ توسعه و اقتصاد متکی به خود را داشته باشد.

وی در بیان چگونگی ورود این مفاهیم در این حوزه و همکاری با آموزش و پرورش اظهار کرد: برای مثال جشنواره دانش آموزی بهانه‌ای برای این ورود است. در مسیر ورود ما، آزمایشگاه‌ها، دروس، گردش‌های علمی، مسابقات ملی، سمینارهای دانش آموزی و غیره جلوه‌هایی هستند تا ما بتوانیم پیام خود را به نسل جوان که ذهنی آماده دارد و می‌تواند انتخابگر خوب برای آینده‌اش باشد، منتقل کنیم.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی گفت: همانطور که ما در صدد وارد کردن این اطلاعات به ذهن دانش آموزان هستیم، بیوتکنولوژی، دروس فنی، برق و غیره نیز به ذهن جوانان وارد می‌شود. آن‌ها حق انتخاب دارند، می‌توانند با علاقه و عشق موضوعی را برای آینده خودشان انتخاب کنند.

عصاره با طرح این سوال که چرا دانش آموزان ما امروز نباید درباره گیاهان دارویی و فواید آن اطلاعات داشته باشند، تصریح کرد: ضروری است که نوجوانان و جوانان ما در خانواده از مفاهیم و دستاوردهای عرصه گیاهان دارویی آگاه باشند. این آگاهی‌بخشی، وظیفه ما است و باید از هر فرصتی در این راه بهره ببریم.

وی تصریح کرد: اگر پیش زمینه‌ای برای دانش آموزان از موضوعات مختلف گیاهان دارویی و طب سنتی ایجاد کنیم، در انتخاب رشته تحصیلی‌شان در آینده، به صورت جهت دار، نگاهی جدی به این عرصه خواهند انداخت و آن را دنبال خواهند کرد.

بر اساس این گزارش، در این نشست، همچنین برنامه نحوه اجرای سلامتکده نمادین و الگویی در سومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران توسط محمود خدادوست نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ستاد ارائه شد.

در ادامه زهرا حیدری داویجانی، مدیرعامل جامعه گیاه درمانی ایران و نماینده این جامعه در ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، به ارائه نحوه اجرای جشنواره دانش آموزی و دانشجویی در سومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران پرداخت.

همچنین اخذ نقطه نظرات در زمینه ایجاد فن بازار در سومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران با حضور فناوران و سرمایه گذاران صورت گرفت.