1429430075904_Dr.rahimi.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون نوآوری و توسعه فناوری صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه شرکت‌های تولیدی، صنعتی، انتقال دهنده فناوری و طیف وسیعی از شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند مورد حمایت این صندوق قرار گیرند، تصریح کرد: یکی از چالش‌های جدی صندوق، مواجهه با شرکت‌های خصولتی است زیرا این شرکت‌ها مشمول حمایت‌های صندوق نیستند و تنها در ظاهر خصوصی هستند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کویر، دکتر غلامحسین رحیمی در نشستی با فعالان اقتصادی استان کرمان به تشریح خدمات این صندوق و زمینه‌های همکاری آن با شرکت‌های دانش بنیان پرداخت و گفت: برای طرح های فناورانه تسهیلات خوبی در نظر گرفته شده و علی رغم کمبود منابع مالی دولت، صندوق هیچ مشکل مالی برای ارایه تسهیلات ندارد.

وی با بیان اینکه برای رسیدن به تکنولوژی دو مسیر وجود دارد، گفت: یکی از این مسیرها به وجود آمدن فناوری از متن نهادهای پدیدآورنده دانش، فن و مهارت مانند دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقات عالی است که تحقق آن وقت زیادی نیاز دارد.

معاون توسعه فناوری صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری با بیان اینکه نهادینه کردن و فرهنگ سازی نیز مسیر دیگری برای رسیدن به این مهم است، اظهار کرد: باید دانش فنی مربوط به تولید یک محصول، توسط نهادهایی که نقش انتقال و بومی سازی محصول را دارند، یافت شود.

رحیمی با بیان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی رییس جمهور می تواند در کنار شرکت‌های دانشگاهی و صنعتی قرار گیرد، خاطرنشان کرد: در طول دو سال گذشته در زمینه اعطای تسهیلات، بیش از ۹۵۰ طرح با ۵۳۰ میلیارد تومان اعتبار به تصویب رسیده که یک سوم این طرح ها مربوط به شرکت‌های دانشگاهی و دو سوم دیگر مربوط به شرکت های صنعتی و تولیدی است.

معاون نوآوری و توسعه فناوری صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری با بیان اینکه صندوق، سبدهایی را برای ارایه خدمات به شرکت ها در نظر گرفته است، بیان کرد: سبد نمونه سازی یکی از این موارد است که تسهیلات قرض الحسنه را شامل می شود و تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان، تسهیلات به آن اختصاص می‌یابد.

وی اظهار کرد: دیگری سبد تسهیلات برای تولید است که مواردی مانند احداث خط تولید جدید، توسعه خطوط فعلی تولید و… را در برمی‌گیرد که بیش از ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات در این بخش در نظر گرفته شده است.

رحیمی با بیان اینکه این دو سبد به طور کامل فعال و طرح‌ها در قالب آنها تعریف شده است، گفت: سبد سوم مشارکت با شرکت‌های دانش بنیان است و این مشارکت‌ها می تواند کم خطر (سرمایه گذاری های به نسبت بزرگ) و پر خطر (طرح‌های در مرحله آزمایش) باشد و در این سبد سقفی برای ارایه تسهیلات در نظر گرفته شده است.

معاون نوآوری و توسعه فناوری صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، پشتیبانی محصولات دانش بنیان برای بازارسازی را یکی دیگر از خدمات این صندوق عنوان کرد و گفت: همچنین صندوق در زمینه لیزینگ محصولات و صدور انواع ضمانت‌نامه‌ها نیز خدمات ارایه می دهد.

وی با اشاره به اینکه اعطای تسهیلات صندوق متناسب با میزان پیشرفت طرح صورت می گیرد و نظارت‌ها بسیار جدی و دقیق است، افزود: با پایان یافتن بیش از ۵۰ طرح، صندوق از سال جاری وارد مرحله بازپرداخت شده که رفتار شرکت ها در بازپرداخت تسهیلات به طور قطع در ارزیابی های این صندوق تاثیرگذار است.

رحیمی با بیان اینکه اگر شرکت‌های دانش بنیان در ارایه اطلاعات دقیق با صندوق همکاری های لازم را انجام دهند، اعطای تسهیلات حداکثر دو ماه زمان خواهد برد، گفت: ۱۶ طرح استان کرمان بررسی شده و تاکنون ۱۱ طرح به تصویب رسیده که حدود چهار میلیارد تومان تسهیلات برای آنها در نظر گرفته شده است.

معاون نوآوری و توسعه فناوری صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در پایان خاطرنشان کرد: استان کرمان در زمینه استفاده از منابع مالی صندوق رتبه شانزدهم را در کشور دارد که باید از این فرصت بیشتر استفاده کرد.