دانشگاه یزد سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – یزدـ اولین همایش معماری فضاهای دانشگاهی با حضور جمعی از استادان، دانشجویان و متخصصان حوزه معماری و شهرسازی کشور در دانشگاه یزد آغاز شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، معاون اداری و مالی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم افتتاح این همایش با اشاره به یک نوع ضعف و بی‌هویتی در بعضی از معماری فضاهای دانشگاهی کشور اظهار داشت: با توجه به اینکه دانشگاه یزد نسبت به دیگر دانشگاه‌ها از نظر معماری فضایی بهتر عمل کرده بود، تصمیم گرفته شد اولین همایش به میزبانی دانشگاه یزد برگزار شود.

محمدحسین امید بیان کرد: سیاست‌های وزارت علوم در دوره جدید این بوده که در سیاست‌های کلان طرح‌های عمرانی نظارت داشته باشد از جمله مدیریت ساختمان، انرژی‌های تجدیدپذیر، معماری و منظر فضاهای دانشگاهی.

وی با اشاره به قدمتی که در معماری دانشگاه یزد وجود دارد و ویژگی‌های شهر یزد افزود: پس از بررسی دانشگاه‌های متفاوت بهترین مکان برای برگزاری اولین همایش دانشگاه یزد بود که می‌تواند بخشی از اهداف ما را بپوشاند.

وی در ادامه از تشکیل دبیرخانه دائمی این همایش در دانشگاه یزد خبر داد و افزود: آیین‌نامه طراحی فضاهای دانشگاهی نیز در ادامه این همایش تدوین خواهد شد.

رییس دانشگاه یزد نیز در این همایش با اشاره به اینکه این همایش باید زودتر برگزار می‌شد گفت: با توجه به تخصص‌های مختلفی که در دانشگاه‌ها وجود دارد از جمله معماری و شهرسازی، کشاورزی، مدیریت، اقتصاد، فرهنگ و علوم انسانی، متاسفانه در بسیاری از برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات کمتر بهره برده است.

محمدصالح اولیاء با اشاره به این ذهنیتی که در جامعه وجود دارد اینکه دانش دانشگاهیان بهتر از دیگران است تصریح کرد: متاسفانه ما دانشگاهیان کمتر از دانش متخصصانی که در بیرون از دانشگاه‌ها وجود دارد استفاده کردیم. در بحث معماری یک دانش حرفه‌ای داریم که این دانش متفاوت از دانشی است که در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود و قطعا این دانش بسیار ارزشمند است و می‌تواند راه‌گشا باشد.

وی افزود: دانش صرفا مسائل تئوریک و محدود به تحصیلات عالیه نیست و شامل تجربیات نیز است و این همایش می‌تواند فرصتی باشد که در طراحی فضاهای دانشگاه‌ها از تمام دانشی که وجود دارد استفاده کرد.

رییس شورای سیاستگذاری با اشاره به انتخاب شهر و دانشگاه یزد برای برگزاری این همایش افزود: دانشگاه یزد جزو اولین دانشگاهی است که دارای اولین طرح جامع است.

اولیاء افزود: پشت این طراحی یک فکر منسجم وجود دارد که با توجه به سابقه دانشگاه سعی شده بر اساس طرح جامع، متناسب با اقلیم یزد طراحی شود.

وی همچنین با اشاره به تغییراتی که در حوزه آموزش عالی ایجاد شده گفت: یکی از مباحثی که در این همایش مطرح خواهد شد بحث دانشگاه‌های کارآفرین است که آیا معماری این فضاها تغییر خواهد کرد یانه؟ امیدورایم با برگزاری این همایش بتوانیم متناسب با نیازهای آینده در طراحی فضاها اقدامات اساسی انجام دهیم.

همایش یاد شده ۲۲ و ۲۳ اردیبهشت‌ماه در دانشگاه یزد برگزار می‌شود.