hamidreza dastjerdi-4-95.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس جهاد دانشگاهی با اشاره به ماموریتهای این نهاد در نقشه جامع علمی کشور گفت: برای تحقق اهداف جهاد دانشگاهی در زمینه‌های توسعه فرهنگی، آموزشی، علمی و فناورانه و کمک به اشتغال فارغ التحصیلان دو راهکار «ایجاد توانمندی و اعلام آن با توجه به نیازهای جامعه در همه حوزه‌ها» و «افزایش منابع انعقاد قرارداد با دولت» در نظر گرفته شده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار علمی ایسنا منطقه مازندران، دکتر حمیدرضا طیبی امروز در یازدهمین گردهمایی معاونان و مدیران پشتیبانی جهاد دانشگاهی مازندران در بابلسر با اشاره به راهکارهای تحقق اهداف جهاد دانشگاهی در زمینه توسعه فرهنگی، آموزشی، علمی و فناورانه و کمک به اشتغال فارغ التحصیلان اظهار کرد: برنامه پنجم توسعه بر این مبنا است که همه واحدها بر اساس مزیت‌های ملی و استانی دارای فعالیتی شاخص در چهار حوزه فعالیت جهاد دانشگاهی باشند.

وی ادامه داد: در این راستا برنامه نسبتا خوبی تدوین شد و به دنبال تهیه منابع مالی و زیرساختی برای اجرای برنامه هستیم.

رییس جهاد دانشگاهی با بیان این که افزایش بودجه از جمله مواردی بود که برای تهیه منابع مالی مدنظر قرار گرفت، تصریح کرد: امسال در مذاکرات با دولت در افزایش بودجه موفق نبودیم و در سال جاری بودجه جهاد دانشگاهی فقط ۸ درصد افزایش یافت که در مقایسه با سال‌های گذشته عدد کمتری بود.

طیبی تصریح کرد: ۵۰ میلیارد تومان مصوبه در کمیسیون‌های دیگر مجلس صورت گرفت؛ اما متاسفانه در کمیسیون تلفیق با توجه به تغییرات ساختاری این کمیسیون و وضعیت مالی عمومی دولت در سال ۹۴ و ۹۵ متاسفانه بیش از ۷ میلیارد تومان نتوانستیم افزایش بودجه داشته باشیم.

وی با اشاره به تلاش‌های انجام شده برای افزایش بودجه جهاد دانشگاهی اظهار کرد: در این راستا برای سال ۹۴ حدود ۲۰ میلیارد تومان پروژه برای واحدهای جهاد دانشگاهی مصوب شد که منابع آن پرداخت شده است و قرار شد برای سال ۹۵ نیز حدود ۲۰ میلیارد تومان دیگر اختصاص یابد، البته در صورتی که تا پایان سال ۹۵ بتوانیم پروژه‌ها را به پایان برسانیم.

طیبی با اشاره به افزایش منابع انعقاد قرارداد با دولت برای تحقق اهداف جهاد دانشگاهی، افزود: انعقاد قرارداد در حوزه آموزش با موفقیت عملی شده است و بر اساس این قراردادها منابع لازم در خدمت پروژه‌های واحدهای جهاد دانشگاهی قرار گرفته که این طرح‌ها اکنون اجرایی شده است.

رییس جهاد دانشگاهی در ادامه گفت: واحدهای جهاد دانشگاهی در حوزه عمرانی فضاهای خوبی نداشتند و کمک خواهیم کرد تا مهر امسال اغلب واحدها از فضای خوبی برخوردار شوند.

وی با تاکید بر نگهداشت نیروی انسانی کارآمد و جذب نیروی‌های جدید در واحدها، افزود: از نظر رفاهی درخواست و تاکید داریم استفاده از فضاهای نامناسب برای گذراندن ایام تعطیلات در شان اعضا نیست و باید فضاهای مناسبی اجاره و ساخته شود.

طیبی عنوان کرد: قرار است با نظرسنجی از اعضای جهاد دانشگاهی در صورت موافقت اعضا، از زمین بسیار خوب جهاد واقع در چپکرود جویبار مازندران برای طراحی فضایی مناسب استفاده کنیم تا خانواده‌های اعضا در ایام تعطیلات بتوانند از آن بهره‌مند شوند.

وی با تاکید بر اینکه جهاد دانشگاهی باید به دنبال آن باشد تا از سوی نظام با توجه به توانمندی‌های خود ماموریتهایی را دریافت کند، افزود: بعد از تصویب نقشه جامع علمی در کشور، سند «نقش جهاد دانشگاهی در اجرای نقشه جامع علمی» تهیه شد که در شورای راهبردی نقشه جامع علمی کشور تصویب و به جهاد ابلاغ شد و هفت ماموریت در هر چهار حوزه فعالیت جهاد به این نهاد واگذار شد.

وی با اشاره به تشکیل کمیته‌های مختلف در معاونت‌های جهاد دانشگاهی کشور برای تهیه نقشه راه تحقق ماموریت‌ها، افزود: زمان زیادی برای هماهنگی با وزراتخانه‌ها تا تصویب نقشه راه صورت گرفت.

طیبی گفت: از جمله کارهای خوبی که انجام و در مجلس و برنامه ششم نیز گنجانده شد، این بود که بندی به ماده ۱۴ اضافه شد تا طی آن سازمان برنامه‌ریزی درباره ماموریت‌های جهاد دانشگاهی آمادگی ذهنی داشته باشد.

رییس جهاد دانشگاهی خاطرنشان کرد: با توجه به مجموعه توانمندی جهاد دانشگاهی به ویژه در حوزه پژوهش و فناوری طرحی به دولت ارائه شد که این مجموعه توانمندی‌ها در قالب مجتمع‌های بزرگ و در قالب چند برند برای تامین نیازهای ملی با بازارهای ملی و بین‌المللی در شکل جدیدی که وابسته به جهاد نباشد، به صورت مجموعه دانش‌بنیان محقق شود.