1436854486177_images (5).jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  دبیر اجرایی همایش ملی آینده‌ پژوهی گفت: دانشگاه‌های ایران برای دانشجویان خارجی از لحاظ علمی و هزینه بسیار مطلوب است ولی به دلیل عدم معرفی درست، ورود دانشجوی غیرایرانی چشمگیر نیست.

بابک محمدحسینی، دبیر اجرایی همایش ملی آینده‌پژوهی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قزوین، اظهار کرد: دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین به‌ منظور تحقق بخشیدن به اهداف اساسنامه و رسالت بین‌المللی خود، هر ساله از میان داوطلبان کشورهای مختلف جهان دانشجو می‌پذیرد.

وی با اشاره به اینکه پذیرش دانشجویان غیرایرانی به‌ عنوان سفیران فرهنگی و اشاعه دهنده فرهنگ انقلابی مهم است، افزود: این دانشگاه با برخورداری از امکانات و تجهیزات پیشرفته‌ آموزشی و اعضای هیأت علمی مجرب با بیش از بیست سال سابقه‌ درخشان در پذیرش دانشجوی غیرایرانی، بستر مناسبی را برای ادامه تحصیل نخبگان کشورهای جهان فراهم می‌کند.

محمدحسینی تصریح کرد: داوطلب غیرایرانی به داوطلبی اطلاق می‌شود که علاوه بر تابعیت غیرایرانی، دارای مدارک تحصیلی معتبر از داخل و یا خارج از کشور ایران باشد.

دبیر اجرایی همایش ملی آینده‌پژوهی با اشاره به اینکه برای دانشجویان غیرایرانی دوره‌های آموزش زبان فارسی برگزار می‌شود، اضافه کرد: دارندگان مدارک تحصیلی صادره از مراکز آموزشی ایران، مجاز به شرکت در دوره‌های مرکز آموزش زبان فارسی نیستند.

وی خاطرنشان کرد: دوره‌های آموزشی، شامل دو دوره‏‌ فارسی عمومی و فارسی تکمیلی است و هر دوره‏‌ آموزشی عادی مرکز، ۱۶ هفته طول می‌کشد.

محمدحسینی ادامه داد: فارغ‌التحصیلان مراکز آموزشی غیرایرانی پس از پذیرش قطعی، برای گذراندن دوره‌های زبان فارسی به مرکز آموزش زبان فارسی معرفی می‌شوند که در صورت قبولی در آزمون تعیین سطح، می‌توانند بدون گذراندن دوره‌ فارسی عمومی، وارد دوره‏ فارسی تکمیلی شوند.

دبیر اجرایی همایش ملی آینده‌پژوهی، برگزاری دوره‌های آموزشی زبان فارسی را در راستای گسترش ادبیات و فرهنگ فارسی بسیار مهم خواند و اظهار کرد: سطح علمی ارائه‌ شده در دانشگاه‌های ایران به‌ ویژه دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین بسیار بالا است به‌ نحوی‌ که برای دانشجویان غیرایرانی در اغلب موارد در بدو ورود باید دوره‌ پیش‌دانشگاهی برگزار شود.

وی با تأکید بر اینکه دانشگاه‌های کشور و به‌ویژه دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین پتانسیل بالایی برای جذب دانشجوی غیرایرانی دارد، خاطرنشان کرد: در رشته‌های پزشکی، علوم انسانی، فنی و مهندسی و زبان فارسی دارای قابلیت‌های ویژه‌ای هستیم که این موضوع باید در کشورهای دیگر به‌وضوح مطرح شود.

محمدحسینی با بیان اینکه بیشترین دانش‌آموختگان زبان فارسی از دانشگاه‌های ایران مربوط به دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره)است، اعلام کرد: به‌طور متوسط سالانه ۴۰۰ تا ۸۰۰ نفر دانشجو، آموزش دوره‌های ۴ ماهه‌ زبان فارسی را در این دانشگاه می‌گذرانند.

دبیر اجرایی همایش ملی آینده‌پژوهی با اعلام اینکه طی سال‌های اخیر در این دانشگاه ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر تحت آموزش زبان فارسی قرار گرفته‌اند، گفت: در حال حاضر در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین بین هزار و ۵۰۰ تا هزار و ۸۰۰ دانشجوی غیرایرانی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه از ۶۰ کشور دنیا در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) دانشجو وجود دارد، توضیح داد: شرایط سیاسی و اقتصادی در برخی زمان‌ها دلیل کاهش یا افزایش ورود دانشجوی غیرایرانی به دانشگاه‌ها می‌شود ولی در حال حاضر این دانشگاه از کشورهای سوریه، عراق، افغانستان، کشورهای عربی، تاجیکستان، چین، ترکیه، آفریقا و به‌صورت محدود اروپا دانشجو دارد.

وی با بیان اینکه اغلب دانشجویان غیرایرانی این دانشگاه از کشورهای همسایه هستند، افزود: موقعیت جغرافیایی یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب دانشگاه برای دانشجویان غیرایرانی است، چرا که اغلب دانشجویان تاجیکستان و افغانستان دانشگاه مشهد را انتخاب می‌کنند ولی به‌طور تقریبی ۵۰ تا ۶۰ درصد دانشجویان دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین از کشورهای همسایه هستند.

دبیر اجرایی همایش ملی آینده‌پژوهی از تحصیل ۳۶ نفر دانشجوی رشته آینده‌پژوهی در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین خبر داد و اضافه کرد: این دانشگاه در سال ۱۳۸۷ به‌عنوان نخستین دانشگاه کشور این رشته تحصیلی را در مقطع دکتری ارائه داد که تاکنون ۸ نفر در این رشته فارغ‌التحصیل شده‌اند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، نخستین همایش آینده‌پژوهی آموزش‌ عالی ایران، چشم‌انداز بین‌المللی شدن دانشگاه‌ها و چالش‌های آن در روزهای ۲۸ تا ۳۰ اردیبهشت ماه سال‌ جاری در استان قزوین با حضور صاحب نظران این رشته برگزار خواهد شد.