طاها هاشمی سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد با بیان اینکه برای حفظ هویت ملی باید خرده‌فرهنگ‌های مختلف کشور حفظ و به آنها توجه شود، گفت: این دانشگاه فعالیت در این زمینه را رسالت خود می‌داند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، سید طه هاشمی در جشنواره ملی دانشجویی فرهنگ اقوام و میراث معنوی در واحد کرمان دانشگاه آزاد گفت: با هدف‌گیری بحث‌ طرح‌های ماندگار فرهنگی که در واقع مبنا و پایه این توسعه فرهنگی است حرکت‌های گسترده‌ای در سال تحصیلی ۹۴-۹۵ در واحدهای سراسر کشور شروع شده و تحرک خیلی خوبی را شاهد هستیم.

وی افزود: یکی از برنامه‌هایی که قرار بود با عنوان صلح و سلام یعنی شعار محوری سال تحصیلی ۹۴-۹۵ دانشگاه آزاد اسلامی تعریف شود و شورای راهبردی فرهنگی و اجتماعی مصوب کرد این است که هر کدام از واحدها، یک مأموریت را در حوزه همایش‌ها، جشنواره‌ها و کارگاه‌های آموزشی مرتبط با موضوع، در دست اجرا داشته باشند و برنامه‌ریزی کنند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد به وجود اقوام و مذاهب مختلف در واحدهای دانشگاهی سراسر کشور، اشاره کرد و توجه جدی به این مساله را وظیفه دانشگاه آزاد دانست.

هاشمی خاطرنشان کرد: نکته بسیار مهم این است که حفظ خرده فرهنگ‌ها که در واقع، پاره‌ای از حوزه فرهنگی و تمدن ایرانی- اسلامی است کمک خواهد کرد هویت ملی حفظ شود.

وی عنوان کرد: یعنی ما باید مراقب باشیم با این تهاجمی که در حوزه فرهنگی شروع شده، اگر خرده فرهنگ‌ها را نادیده انگاشته شود دیگر یک فرهنگ ملی، جایگزین نخواهد شد و یک فرهنگ بیگانه جایگزین می‌شود. به همین دلیل باید در این حوزه تمامی دستگاه‌های فرهنگی حساس و فعال باشند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد افزود: در بسیاری از پایان‌نامه‌هایی که دانشجویان تحصیلات تکمیلی دارند می‌توانند توجه به ابعاد مختلف این خرده فرهنگ‌ها و آداب، رسوم و سنت‌ها و مجموعه آنچه امروز در قالب میراث معنوی مطرح است متمرکز شوند و به شناسایی ابعاد مختلف آنها که می‌تواند به وحدت و فرهنگ ملی کمک کند بپردازند.

هاشمی تاکید کرد: با وجود اختلاف‌هایی که در این خرده فرهنگ‌ها وجود دارد آنها دارای وجوه مشترکی هستند.

وی اظهار داشت: در کلان موضوع این خرده ‌فرهنگ‌ها فرهنگ ملی را می‌سازند و از این منظر نیز دانشگاه آزاد، یک رسالت بزرگ را بر دوش خود می‌بیند. رشته‌های مختلفی مانند مردم‌شناسی، زبان‌شناسی، تاریخ، فرهنگ تمدن، علوم اجتماعی، روانشناسی و جامعه‌شناسی در دانشگاه‌ تدریس می‌شود و دانشجویان می‌توانند پایان‌نامه‌های خود را در ارتباط با این موضوع جهت‌دهی و کارهای عمیق علمی صورت گیرد.