d02.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون آموزشی وزارت بهداشت بر لزوم توجه به حیطه های میان رشته ای برای توسعه آموزش عالی در حیطه سلامت تاکید کرد و بیان داشت: حوزه آموزش وزارت بهداشت، در دوره جدید مدیریت به مقوله توسعه میان رشته ای ها، با جدیت پرداخته و یکی از ۱۲ سیاست کلی برنامه جامع آموزش عالی سلامت در دولت تدبیر و امید به این امر مهم اختصاص یافته است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، دکتر باقر لاریجانی، در همایش سلامت، انسان، جامعه در دانشگاه قم با تاکید براینکه رشته‌های بین رشته‌ای باید حمایت شوند نه اینکه درگیر چالش‌های گوناگون شوند، افزود: در سال ۱۹۷۹ که مطالعات بین رشته‌ای در دنیا آغاز شد، ۷۰۰۰ رشته وجود داشت ولی امروز بیش از ۳۰ هزار رشته در این زمینه ایجاد شده است.

وی افزود: توجه به توسعه نیروی انسانی از مولفه های بسیار مهمی است که نشان می دهد که کشور، چه میزان به بحث آموزش اهتمام دارد؛ اگر به درصدی که کشورهای مختلف برای توسعه آموزش خود هزینه می کنند توجه کنیم ، می بینیم که کشور ما جزو کشورهای تراز اول در این زمینه نیست و توسعه آموزش در کشور نیازمند ایجاد یک طراحی قوی در این زمینه است. در کشورهای مختلف جهان این شعار که هر جوان مستعد باید به راحتی آموزش ببیند مطرح است که در کشور ما نیز باید این مساله در بهترین شکل خود انجام شود.

معاون آموزش وزیر بهداشت، تصریح کرد: در وزارت بهداشت، توجه به رشته های بین رشته ای در حال توسعه است و یکی ازمهمترین عوامل موثر در این زمینه، نگاه بین رشته ای است و از بین ماموریت هایی که به دانشگاه ها داده شده است، مباحث بین رشته ای در اولویت قرار گرفته است.

وی گفت: تشعب علوم در حال افزایش است و به همین خاطر باید سعی کنیم انتظاراتی که از این تشعب داریم مشخص باشد؛ نمی شود که افراد همه چیز بدانند ولی نگاه آنها باید جامع باشد و شبکه های تحقیقاتی بین رشته ای باید به شکلی سامان ببیند که بتوانیم به نتایج بهتری برسیم.

لاریجانی خاطرنشان کرد: این نگاه، نگاه ضد تک رشته ای و تخصص محوری نیست بلکه به دنبال نگاه جامع به این مساله داریم؛ در پزشکی دو رشته پزشک خانواده و طب اورژانس در این زمینه مورد نظر واقع شده است که نگاه جامعی به این دو مقوله داشته باشیم.

وی افزود: در کشور ما مشکلاتی روحی و روانی از مشکلات شایع است ولی از نظر جسمی سالم به نظر می رسد که این مساله باید در اندازه گیری سلامت اجتماعی مورد نظر قرار گیرد.

معاون آموزش وزیر بهداشت، تصریح کرد: وظیفه پزشک در تفسیر درست نسبت به سلامت باید توجیه شود، پزشکان باید بیماری ها را گزارش دهند تا این مشکل به یک اپیدمی در کشور مبدل نشود، پس نگاه جامع داشتن به پزشکی می تواند در افزایش سلامت اجتماعی نیز مفید باشد.