1449574456261_Untitled-1_(8)_42750.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: آمار بالای واردات به کشور با اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان سازگاری ندارد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان‌شرقی، دکتر علی وطنی در همایش ستاد توسعه فناوری های نفت و گاز استان با بیان اینکه برند فرش تبریز را افرادی فاقد تحصیلات یا با تحصیلات کم ایجاد کرده اند، گفت: افرادی که سواد کافی نداشتند و بازار را به صورت سنتی اداره کرده اند اهل کلاهبرداری نبودند و با صداقت کامل فرش را تولید کرده و با صادرات آن نام فرش ایران را در جهان مطرح کردند به طوری که فرش ایران بی نام تبریز بی معناست و این مهم مدیون مردمانی است که لحظات عمر خود را در پشت دارهای قالی سپری کردند تا فرشی با کیفیت عالی و بی نظیر در دنیا را تولید کنند.

وی افزود: با این حال دانشگاهیان به جای اینکه سواد خود را در اختیار این افراد قرار دهند تا دست در دست هم بتوانند جهان را درنوردند، به حالت سکون مانده اند و این افراد نیز به تنهایی و به صورت سنتی بازار را اداره می کنند.

وطنی ادامه داد: دوران اقتصاد سنتی و نفتی به پایان رسیده است، دانشگاهیان و صنایع باید دست در دست هم دهند تا اقتصاد متکی بر نفت ایران را که به مدت ۱۰۸ سال بر درآمد نفتی تکیه داشته است، به اقتصاد مبتنی بر نفت تبدیل نماید.

وطنی با اشاره به اینکه روزانه به اندازه ۵۰۰ میلیون دلار انرژی در ایران مصرف می شود، تاکید کرد: متاسفانه باید گفت میزان مصرف انرژی در ایران ۹ برابر سرانه مصرف در ژاپن می باشد و این در حالی است که هر ژاپنی ۱۵ برابر یک ایرانی کار می کند!

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه فرهنگ مردم آذربایجان با گدایی همسو و سازگار نیست، گفت: کار و تلاش جزو نهاد یک آذری است و اگر سرانه کار و تلاش ایران پایین است به دلیل کم کاری در سایر قسمت های کشور است، هر چند تلاش موجود در استان آذربایجان شرقی نیز راضی کننده نیست چرا که از تمام ظرفیت های موجود در استان استفاده نمی شود.

وطنی با بیان اینکه آمار بالای واردات به کشور با اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان سازگاری ندارد، اظهار کرد: دنیا به اهمیت بازار بزرگ ایران پی برده است و کشوری مانند چین حتی بازار سوغات مشهد را نیز از آن خود کرده است اما ما در داخل کشور از این پتانسیل بزرگ غافل مانده ایم.

وی با بیان اینکه تا به امروز بشر توانسته است هفت میلیون فرآیند از پنج عنصر نفتی به دست آورد، اظهار کرد: در ایران ساده ترین برداشت ها را از نفت و گاز می کنیم، گاز را می سوزانیم در حالی که تبدیلات گازی مهم است، باید از نفت و گاز فناوری ایجاد کنیم و این فناوری ها را نیز به دنیا صادر کنیم.

وطنی افزود: آذربایجان نیز باید از این وادی وارد شود و فناوری های نفت و گاز را توسعه دهد. آذربایجان اگر پرچم علم و فناوری را به دست گرفت نباید آن را زمین بگذارد بلکه به روش های مختلف سعی در بالا نگه داشتن آن داشته باشد.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص اقتصاد تبریز گفت: اقتصاد تبریز در حال تهدید است. روزگاری کفش دست دوز تبریز در دنیا نام آشنا و صاحب بازار بود اما امروز در بازار تبریز کفش های چینی فراوان دیده می شود، تبریز باید در راستی تولید فناوری وارد عرصه شده و بدون وقفه کار کند، ۷۷ شرکت دانش بنیان برای تبریز و اذربایجان راضی کننده نیست.