1422884779170_Rouhollah Vahdati-6.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون وزیر علوم با بیان اینکه همه ظرفیت‌های دانشگاهی در خدمت صیانت از محیط زیست باید بسیج شوند، افزود: از همه الگوها، تکنیک‌ها و فعالیت‌های فرهنگی دانشگاهی نظیر نشریات دانشجویی، کرسی‌های آزاداندیشی، مناظرات دانشجویی و..به مقوله محیط زیست بپردازند تا این دغدغه و حساسیت را در بین مردم ایجاد کنند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، دکتر سید ضیاء هاشمی در سومین گردهمایی دانشجویان حامی محیط زیست که به همت سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی که در سالن شهید شهریاری دانشکده علوم پایه دانشگاه لرستان برگزار شد، با بیان اینکه این اجلاس بسیار شعف برانگیز و امیدوار کننده است، اظهار کرد: اگر باور داریم که ضرورت اجتماعی مدیریتی- فرهنگی و حتی یک ضرورت در حوزه محیط زیست وجود دارد این اتفاق رخ نخواهد یافت مگر اینکه تبدیل به فرهنگ شود و دانشجویان نقش تاثیرگذاری در این مقوله دارند.

وی ادامه داد: دوگانگی و دو انگاری بین امر اجتماعی و طبیعی به وجود آمده است، اضافه کرد: امروز طبیعت در خدمت انسان است و این نگاه دو انگارانه باعث شده شکاف عمیقی به وجود آورد و منجر به گسیختگی بین بشر با طبیعت شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم تصریح کرد: انسان به عنوان موجود غالب بر طبیعت تاخت و تاز کرده و آن را استخدام کرده است که این استخدام بی‌رحمانه به گونه ای تداوم یافته که طبیعت در بحران و جامعه در معرض تهدید قرار گرفته است.

هاشمی طبیعت را مادر موجودات و جانداران برشمرد و اضافه کرد: طبیعت به همه موجودات مهرورزی می‌کند اما متاسفانه انسان به عنوان مهمان با بی‌رحمی و بهره‌گیری افراطی آن را تخریب می‌کند و این میزبان(طبیعت) امکان تداوم میزبانی شایسته را از دست می‌دهد و برای این امر باید به فکر راه حلی بود.

وی افزود: وقتی امر طبیعی و اجتماعی را از هم تفکیک کنیم و آنها را رقیب هم تلقی کنیم قطعا نگاه استعماری به طبیعت داریم که استعمار در هر شکل غلط، مخرب و خطرناک است.

معاون وزیر علوم اظهار کرد: هنگامی‌که پیوستگی جامعه و طبیعت را از بین ببریم قطعا شاهد بحران‌های خواهیم بود که هم اکنون وجود ریزگردها، خشکسالی‌های متوالی و سیلاب از این آثار مخرب به حساب می‌آیند.

هاشمی با بیان اینکه طبیعت بدون جامعه و جامعه جدای از طبیعت منجر به تخریب می‌شود، تصریح کرد: باید رویکرد تدریجی برای نهاده‌سازی الگوی اخلاقی، مهربانی با طبیعت را ترویج دهیم و این مهم را( مهربانی با طبیعت) شعار دانشجویی قرار دهیم چراکه این امر در تدوام زنجیره مهربانی انسان‌ها باهم تلقی می‌شود.

وی اضافه کرد: اگر به روند کارهای خودمان برای تخریب محیط زیست و طبیعت ادامه دهیم نیاز به یک زمین و طبیعت دیگر خواهیم داشت چراکه به جهات مختلف خطرات زیست محیطی، زمین و طبیعت آن را مورد تهدید قرار داده است. این خطرات مثل آب شدن یخ‌ها، خشکسالی‌ها، گرم شدن زمین، آلودگی محیط زیست و…. است. توجه به این خطرات و مقابله با آنها اهمیت این گردهمایی را برای ما بیشتر آشکار می‌کند.

هاشمی گفت: حرکات خودجوش اجتماعی و مردمی امیدوار می‌کند که این مسیر غلطی را که جامعه بشری از آغاز عصر مدرن تا امروز در پیش گرفته است را بتوانیم اصلاح کنیم.

وی یادآور شد: این حرکت دانشجویی محیط زیستی در دانشگاه‌ها ضروری است و این کنش‌ها حاشیه‌ای نیستند بلکه به معنای واقعی کلمه یک امر فرهنگی ضروری و علمی هستند.

هاشمی اظهار کرد: جشنواره‌های فرهنگی و هنری ظرفیت خوبی در راستای حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست هستند که باید در این راستا به کار گرفته شوند و قطعا حرکت به‌جا، منطقی و اکادمیک تشکل‌های دانشجویی حامی محیط زیست باعث تربیت شهروندانی عملگرا حساس و مسئولیت‌پذیر می‌شود.

وی با بیان اینکه به جای حامیان تئوریک محیط زیست به جریان‌ها و گروه‌های عملگرا نیاز داریم، افزود: نیاز است دروس عمومی و اختصاصی و تخصصی محیط زیست تقویت شوند و آموزش‌های رسمی و غیررسمی ما به آموزه‌هایی زیست محیطی اعتنا و توجه خاصی داشته باشند.

این مسئول اظهار کرد: در عرصه اجتماعی و فرهنگی نیازمند پرورش نسلی عملگرا هوشمند و فعال هستیم و نیاز داریم به سمت جامعه‌ای محیط زیست گرا وشهروندانی که محیط زیست را به عنوان دغدغه جدی برای خود تلقی می‌کنند،‌حرکت کنیم و دانشجویان خلاق خود را متوجه صیانت از محیط زیست کنیم و این یک رسالت فرهنگی اجتماعی و دانشجویی است.

هاشمی تصریح کرد: ضرورت دارد دفاع از محیط زیست به عنوان یک کنش فرهنگی در بین دانشجویان نهادینه شود و دانشگاه‌ها در قالب‌های فر هنگی و اجتماعی به صورت گسترده و فراگیر به این مسئله بپردازند.

وی اضافه کرد: فعالیت‌های زیست محیطی به ویژه فرهنگی و اجتماعی ناظر بر محیط زیست فعالیتی جنبی، فوق برنامه، فانتزی و لوکس نیست بلکه ضرورتی فرهنگی و اجتماعی است و تذکرات و مطالبات حامیان محیط زیست به عنوان کنشگران جمعی این فعالیت‌ها، یک حرکت دینی است.

معاون وزیر علوم بیان کرد: امر صیانت و حمایت از محیط زیست در شرایط کنونی یک امر معروف است و ترویج این حرکت از مصادیق امر به معروف است.

هاشمی با بیان اینکه بی‌توجهی به محیط زیست منکر آشکار است که منجر به سلب حق‌الناس می‌شود، خاطرنشان کرد: همه دانشگاه‌ها و فعالیت‌های اجتماعی و دینی باید دردمندانه قدر این فعالیت‌ها را بدانند و به محیط زیست توجه کنند.

معاون فرهنگی وزیر علوم با بیان اینکه توجه به محیط زیست در برخی موارد به کارهای تبلیغاتی و نمایشی تبدیل شده ،افزود: اگر برخی فعالیت‌های اجتماعی فرهنگی ناکام مانده‌اند و نتوانسته‌اند نگاه جامعه را جلب کنند به خاطر این بوده است که یک مسئله معمولی را به یک مسئله کلان کشوری تبدیل کرده‌اند، پس نگذارید امر خطیر صیانت از محیط زیست به امر نمایشی، لوکس و ظاهری تبدیل شود بلکه صیانت از محیط زیست به عنوان یک امر اخلاقی در جامعه رواج یابد و در محافل اجتماعی و فر هنگی نیاز داریم به این مقوله بپردازیم.