n00002266-b.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رئیس مرکز پژوهشی آینده پژوهی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین، از برگزاری نخستین همایش آینده پژوهی آموزش‌ عالی ایران در این دانشگاه خبر داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قزوین، حاکم قاسمی، در نشست خبری که در راستای نخستین همایش آینده پژوهی آموزش‌ عالی ایران، چشم انداز بین‌المللی شدن دانشگاه‌ها و چالش‌های آن برگزار شد، با اشاره به اینکه نظام علمی و دانشگاهی بنا به سرشت خود مرز ناپذیر است، اظهار کرد: علم درعین‌ حال که محلی است، جهانی هم هست و از محدوده‌های جغرافیایی فراتر می‌رود و ثروت مشترک همۀ بشریت است.

وی افزود: تنها از طریق گفت‌وگوی میان فرهنگ‌های متنوع است که می‌توان به جهانی عادلانه، چند فرهنگی و سرشار از گوناگونی، خلاقیت، صلح، همزیستی و هم‌افزایی در جهت بهبود شرایط بشری امید بست و دانشگاه از جملۀ مؤثرترین نهادها برای برقراری این گفت‌وگو وکنش ارتباطی است.

قاسمی تصریح کرد: بند ششم سیاست‌های کلی علم و فناوری بر گسترش همکاری و تعامل فعال، سازنده و الهام‌بخش در حوزه‌ علم و فناوری با سایر کشورها و مراکز علمی و فنی معتبر منطقه‌ای و جهانی به‌ویژه جهان اسلام همراه با تحکیم استقلال کشور تصریح دارد.

رئیس مرکز پژوهشی آینده پژوهی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) قزوین، ادامه داد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز بر همین مبنا یکی از برنامه‌های محوری خود را بین‌المللی شدن آموزش عالی و دانشگاه‌ها قرار داده است و بین‌المللی شدن آموزش عالی روندی در جهت درهم تنیدن کارکردهای آموزشی، پژوهشی، خدمات تخصصی و دیگر کارکردهای دانشگاهی در سطوح محلی، ملی، منطقه‌ای و جهانی است.

وی با اشاره به اینکه آینده‌پژوهی علم شناخت و آماده بودن برای وقایع و تغییرات آینده است، اضافه کرد: آینده‌پژوهی آموزش عالی به معنای برنامه‌ریزی حرکت علمی کشور و هدایت آن به سمت ایفای نقش هرچه بیشتر در توسعه کشور از نظر اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و علمی است.

قاسمی خاطرنشان کرد: با این چشم‌انداز نخستین همایش ملی آینده‌پژوهی آموزش عالی ایران، چشم‌اندازهای بین‌المللی شدن دانشگاه‌ها و چالش‌های آن فرصتی برای محققان، صاحب‌نظران، دانشگاهیان، مدیران وسیاستگذاران فراهم می‌آورد.

رئیس مرکز پژوهشی آینده پژوهی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین، اظهار کرد: در همین راستا ۴ پیش همایش در دانشگاه آزاد اسلامی، امام خمینی (ره)، شهید بهشتی و دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شده است.

وی هدف ویژه از برگزاری این همایش را بررسی مسائل و چالش‌های بین‌المللی شدن دانشگا‌ه‌ها با رویکرد آینده پژوهی دانست.

قاسمی تشریح کرد: ۱۶۰مقاله برای این همایش ارسال شده است که ۴۰ مقاله به عنوان برگزیده برای ارائه شفاهی انتخاب شده و همچنین ۱۲۰ مقاله باقی‌مانده به صورت چکیده نامه قبل از همایش به مدعوین ارائه خواهد شد.

رئیس مرکز پژوهشی آینده پژوهی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین، با بیان اینکه این همایش در روزهای ۲۸ تا ۳۰ اردیبهشت ماه سال‌ جاری برگزار خواهد شد، گفت: روز نخست با عنوان گردهمایی سیاستگذاران و مدیران آموزش عالی و دانشگاهی و امور بین‌الملل دانشگاه‌ها به همراه سایر ذینفعان اجتماعی خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه روز دوم ارائه مقالات و پنل‌ها را خواهیم داشت، تصریح کرد: روز سوم تور میراث فرهنگی و قزوین‌گردی در راستای معرفی بهتر استان برگزار خواهد شد.