1462864192277_486419-electronic-device.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  محققان موسسه تحقیقاتی دیزنی طی یک پژوهش جدید موفق شدند تا با استفاده از سیگنالهای فرکانس رادیویی منحصر به فردی که از دستگاه‌های الکترونیکی مانند لپ تاپ‌ها و گوشی‌های هوشمند ساطع می‌شوند، آنها را تشخیص داده و بین این دستگاه‌ها تمایز قائل شوند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، این روش جدید که EM-ID نام دارد، در بسیاری از موارد بین دستگاه‌هایی با ساخت و مدل یکسان تمایز قائل شده و شیوه‌ای نظیر تشخیص اثر انگشت در انسان‌ها دارد.

جسیکا هادگینز، معاون رئیس مرکز تحقیقاتی دیزنی اظهار کرد: این ایده که این دستگاه‌های الکترونیکی فرکانس رادیویی متمایزی را از خود ساطع می‌کنند واقعا حیرت انگیز بوده و محققان ما نه تنها قادر به کشف این پدیده هستند، بلکه به دنبال توسعه ابزاری هستند که با استفاده از آن بتوان دقیقا دستگاههای مختلف را شناسایی کرد.

پژوهش قبلی که توسط پژوهشگران مرکز تحقیقاتی دیزنی انجام شده نشان داده است که نویزهای الکترومغناطیسی (EM) منتشر شده توسط اکثر دستگاه‌های الکترونیکی به اندازه کافی منحصر به فرد بوده و می‌توان آن را برای تشخیص و دسته بندی ابزارهای الکترونیکی، رایانه‌ها، لوازم خانگی و خودروها استفاده کرد.

تحقیقات جدید نیز نشان می‌دهد که با استفاده از این سیگنال‌ها میتوان بین دستگاه‌هایی با ساخت و مدل یکسان تمایز قائل شد.

به گفته محققان، امواج الکترومغناطیسی بسیار سازمان یافته بوده و نشانه مستقیم و بارزی از مدارهایی هستند که آنها را تولید می‌کنند.

تغییرات در ساخت تمام قطعات و مونتاژ نهایی سبب ایجاد تفاوت در سیگنالها شده که ما را قادر به تمایز بین آنها می‌کند.برای مثال، یک لپ تاپ با لپ تاپ دیگری از همان مدل و ساخت تفاوت دارد.

در آزمایشات انجام شده، محققان دریافتند که آنها با موفقیت می‌توانند با دقت ۹۵ درصدی، دستگاههای منحصر به فرد را شناسایی کنند. این محققان توانستند بین انواع آیفون‌ها با دقت ۷۲ درصد و بین شمشیرهای نوری با دقتی در حدود ۶ تا ۱۰۰ درصد تمایز قائل شوند.

آنها به منظور اطمینان از منحصر به فرد بودن این سیگنالها، یک الگوریتم قابل اعتماد برای پیش بینی میزان موفقیت در شناسایی آنها ایجاد کردند.

محدودیت دیگر این روش این است که دستگاه باید به طور دائم فعال باشد تا بتوان سیگنال‌های ساطع شده از آن را شناسایی کرد.

این سیستم EM-ID از یک نرم افزار تعریف شده کم هزینه رادیویی برای تشخیص این فرکانس‌ها استفاده می‌کند. این سیگنال‌ها دیجیتالی بوده و به یک رایانه میزبان فرستاده می‌شوند، که در آن سیگنال‌ها برای حذف نویزهای کم قدرت پردازش می‌شوند.