kar.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رئیس مرکز رشد دانشگاه گیلان گفت: ایجاد مراکز رشد دانشگاهی به عنوان یکی از مهمترین گام‌های دانشگاه‌ها برای تبدیل شدن به دانشگاه کارآفرین تلقی می‌شود.

دکتر سید حسین پیمان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه گیلان، با بیان اینکه موضوع تجاری‌سازی فناوری و ایجاد شرکت‌های زایشی مبتنی بر یافته‌ها و دستاوردهای تحقیقاتی و فناورانه یکی از رویکردهای کلیدی حاکم بر دانشگاه‌های پیشرو دنیا است، اظهار کرد: امروزه نقش دانشگا‌ه‌ها در غالب کشورهای جهان متحول شده و رسالت دانشگاه به تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص محدود نمی‌شود.

وی تصریح کرد: دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های تحقیقاتی امید جوامع تلقی می‌شوند و مهمترین و سازنده‌ترین نقش را در تحول و پیشرفت جامعه و حل مشکلات آن ایفا می‌کنند که با نقش اولیه و سنتی آن کاملاً متفاوت است.

رئیس مرکز رشد دانشگاه گیلان یادآور شد: در بیشتر دانشگاه‌های موفق جهان، تولید درآمد پس از آموزش و پژوهش، به عنوان سومین نقش دانشگاه‌ها معرفی می‌شود. بر این اساس در برنامه‌های توسعه کشور فعالیت‌های تبدیل علم به فناوری و فناوری به ثروت در قالب برنامه‌های کارآفرینی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی گنجانده شده و مسیری که برای آن ترسیم شده راه‌اندازی هسته‌ها و واحدهای فناور در مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری است.

پیمان اضافه کرد: ایجاد مراکز رشد دانشگاهی به عنوان یکی از مهمترین گام‌های دانشگاه‌ها برای تبدیل شدن به دانشگاه کارآفرین تلقی می‌شود.

وی با بیان اینکه مرکز رشد دانشگاه گیلان از بهمن ماه ۱۳۹۴ موافقت اصولی خود را از وزارت علوم دریافت کرده و به صورت مستقل از پارک علم و فناوری عملا مشغول به کار شد، اضافه کرد: مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه گیلان که به اختصار مرکز رشد نامیده می‌شود، مرکزی است که با ارائه خدمات حمایتی از ایجاد و توسعه حرفه‌های جدید توسط کارآفرینانی که با اهداف اقتصادی مبتنی بر دانش و فن فعالیت می‌کنند، پشتیبانی می‌کند.

رئیس مرکز رشد دانشگاه گیلان گفت: این حرفه‌ها در قالب واحدهای نوپای فعال در زمینه‌های مختلف منتهی به محصول یا خدمات جدید فعالیت می‌کنند.

پیمان ادامه داد: تمامی اساتید و دانشجویان رشته‌های موجود در دانشکده‌های دانشگاه، قابلیت راه‌اندازی کسب و کار مخصوص به خود در مرکز رشد دانشگاه را دارند.

وی با بیان اینکه مرکز رشد دانشگاه در گام اول از صاحبان ایده در قالب هسته فناور و سپس واحد فناور حمایت می‌کند، اضافه کرد: حمایت‌های صورت گرفته نیز می‌تواند در قالب ارائه تسهیلات قرض الحسنه، تامین دفتر کار یا آزمایشگاه مورد نیاز و یا حتی مشاوره‌های حقوقی و بازار باشد.

رئیس مرکز رشد دانشگاه گیلان با اشاره به اینکه دو واحد فناور در این مرکز مستقر شده و تعداد ۱۲ درخواست نیز که عمدتا توسط اساتید و دانشجویان دانشگاه گیلان ارائه شده منتظر تصمیم‌گیری برای استقرار در مرکز رشد است، خاطرنشان کرد: پیش بینی می‌شود تا پایان سال جاری ۱۵ تا ۲۰ واحد فناور از خدمات مرکز رشد دانشگاه گیلان بهره‌مند شوند.