سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: دین در بستر خود فلسفه ای جداگانه دارد و باید بین دین و فلسفه مرز قائل شد.

 

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، یثرب یحیوی استاد دانشگاه شهید بهشتی در اولین همایش ملی “فلسفه اسلامی و پرسش‌های پیش رو” که صبح امروز در سالن ۱۷ شهریور در دانشگاه خوارزمی برگزار شد، گفت: چهره فلسفه در ایران معاصر که متأثر از فلاسفه قرن ۱۹ و ۲۰ است پیش از آن که بخواهد سیمای ایرانی- اسلامی داشته باشد بیشتر جنبه تطبیقی پیدا کرده است.
وی ادامه داد: برخورد دینی با فلسفه رویکردی تازه به وجود آورده است که اساسا نباید آن را با ذات فلسفه همسو و یکسان پنداشت. دین در بستر خود فلسفه‌ای جداگانه دارد اما باید میان “فلسفه کل” و  “فلسفه دین” مرزی قائل شد. 
یحیوی اضافه کرد: جایگاه اجتماعی فلسفه و البته بخش اعظم رشته‌های علوم انسانی با توجه به تأکید جامعه بر رشته های پزشکی و مهندسی بسیار در سطح پایین تراز دیگر رشته‌ها قرار گر فته است.
وی در خصوص اندیشه‌های استاد مطهری در خصوص فلسفه تاریخ اظهار داشت: رواج “اندیشه‌های مارکسیستیی” از مهمترین موضوعاتی است که شهید مطهری به آن پرداخته است و دلیل اصلی آن نهضت‌های اجتماعی آن دوره بوده است.
گفتنی است؛ اندیشه سیاسی روی هم‌رفته درپی یافتن کارگزاری در تاریخ است. از این‌رو پیرامون اندیشه‌ها، جنبش‌های سیاسی و اجتماعی پدید می‌آید. قرن بیستم عصر دگرگونی‌های بنیادی در همهٔ عرصه‌های زندگی انسان از جمله زندگی سیاسی بوده است. و بی‌شک مارکسیسم یکی از جنبش‌های فکری عمدهٔ قرن نوزدهم و بیستم به‌شمار می‌آید.