1448776890323_IMG11221711.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان گفت: یکی از اقدامات دانشگاه آزاد در راستای تحقق شعار «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» راه‌اندازی شهرک فناوری آزاد در سال جاری است.

دکتر علیرضا اسفندیاری‌مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه همدان، افزود: در حال حاضر مراحل مطالعاتی راه‌اندازی شهرک فناوری آزاد طی شده و در سال‌های ۹۵ و ۹۶، به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با اشاره به شعار «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» تصریح کرد: با توجه به شعار سال و شرایط در حال گذار دانشگاه آزاد، بیشترین تمرکز ما در مباحث سرمایه‌گذاری و اقتصاد دانش‌بنیان است.

اسفندیاری‌مقدم اضافه کرد: در این راستا یکی از اقدامات دانشگاه آزاد در این زمینه راه‌اندازی سامانه ساما بوده که در این سامانه که منبعی برای درآمدزایی است، خدمات کارگاهی و آزمایشگاهی پیشرفته ارائه می‌شود.

تاسیس دانشکده پزشکی در دانشگاه آزاد همدان

وی از دیگر برنامه‌های دانشگاه آزاد همدان در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی را تاسیس دانشکده پزشکی دانست و تصریح کرد: این اقدام با نظارت و ارزیابی وازرت بهداشت همراه بوده و استانداردهایی برای اجرای آن وجود داشته و در سال‌های ۹۵ تا ۹۶ اجرایی می‌شود.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان یادآور شد: از رشته‌هایی که در این دانشکده، تدریس خواهد شد می‌توان به پرستاری، مامایی، بیوشیمی و آسیب‌شناسی اشاره کرد.

راه‌اندازی دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت در دانشگاه آزاد همدان

اسفندیاری‌مقدم اضافه کرد: از دیگر برنامه‌های دانشگاه آزاد راه‌اندازی دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت است که با همکاری سازمان نظام مهندسی و اداره‌کل استاندارد خدمات آزمایشگاهی را ایزو می‌کند.

وی اظهار کرد: با راه‌اندازی دوره‌های آموزش کوتاه‌مدت، هم ارتباط مناسبی با جامعه هدف در جهت گره‌گشایی مشکلات برقرار شده و هم منبع درآمدزایی برای دانشگاه به وجود می‌آید و تمام تمرکز ما بر روی این است که به مباحث مطرح شده، اقدام عمل بپوشانیم.

وی در بخش دیگری با اشاره به طرح‌های تحقیقاتی درون‌سازمانی، اظهار کرد: با توجه به اینکه در بخش پژوهشی بودجه‌ای به قسمت طرح‌های تحقیقاتی درون دانشگاهی اختصاص داده می‌شود، اساتید با توجه به میزان بودجه و فراخوان در گروه‌های آموزشی علاقه‌مند به انجام طرح‌ها می‌شوند.

توزیع ۱۰۰ طرح تحقیقاتی درون‌دانشگاهی بین اساتید دانشگاه آزاد همدان

اسفندیاری‌مقدم با بیان اینکه طی سال‌های ۹۴ و ۹۵، ۱۰۰ طرح تحقیقاتی بین اساتید دانشگاه آزاد اسلامی همدان توزیع شده است، تصریح کرد: این طرح‌های تحقیقاتی در مراحل مطالعه، فاز دوم و یا فاز سوم قرار دارند.

وی بیان کرد: یکی از شرایط انجام طرح‌های تحقیقاتی از سوی اساتید این است باید یک یا چند مقاله علمی پژوهشی، بستگی به تعهدشان منتشره در مجلات بین‌المللی معتبر داشته باشند.

وی در ادامه به طرح‌های برون‌دانشگاهی اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به مشکلات موجود و فضای بحث اقتصاد مقاومتی، سازمان‌ها و دستگاه‌ها مانند سابق به انعقاد قراردادهای پژوهشی به دانشگاه‌ها انعطافی نشان نمی‌دهند و متاسفانه فضا در این زمینه بسته‌تر شده است.

انجام ۵۰ طرح تحقیقاتی برون‌دانشگاهی طی پنج سال اخیر

اسفندیاری‌مقدم با بیان اینکه از سال ۹۰ تا کنون، در دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان، ۵۰ طرح تحقیقاتی برون‌دانشگاهی انجام شده است، اضافه کرد: با تصویب بودجه، طرح‌های جدید در خرداد امسال نیز فراخوان داده شده که انجام بعضی از این طرح‌ها تا سال ۹۶ به طول می‌انجامد.

وی در ادامه به فعالیت دانشجویان دانشگاه آزاد همدان در زمینه پژوهشی اشاره و خاطرنشان کرد: رغبت و علاقه دانشجویان این دانشگاه نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است.

فعالیت بیش از ۱۰ انجمن علمی در دانشگاه آزاد همدان

وی با اشاره به انجمن علمی دانشگاه آزاد همدان تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۱۰ انجمن علمی فعال در دانشکده‌های مختلف این دانشگاه فعالیت می‌کنند و ما شاهد شوق، نشاط و امید در سطح دانشجویان هستیم.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان یادآور شد: همچنین دانشجویان در زمینه‌های برگزاری همایش‌ها، کارگاه‌ها، سخنرانی‌ها و انتشار نشریات علمی نیز به اساتید کمک شایان و قابل توجهی می‌کنند.

انتشار سه نشریه علمی در دانشگاه آزاد همدان

وی در پایان با بیان اینکه سه نشریه علمی در دانشگاه آزاد همدان منتشر می‌شود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر سه نشریه ادبیات فارسی، هنر و معماری و شهرسازی و نشریه بیومکانیک ورزشی در دانشگاه آزاد همدان منتشر می‌شود که نشریه بیومکانیک نخستین مجله در کل کشور به شمار می‌رود.