سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس سازمان فضایی با تاکید بر این که ماهواره زهره از دستور کار خارج نشده است، از پرتاب ماهواره دوستی در سال جاری خبر داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار علمی ایسنا، دکتر محسن بهرامی در حاشیه مراسم بازدید معاون علمی و فناوری رییس جمهور از مرکز فضایی البرز در جمع خبرنگاران با بیان این که ماهواره زهره یک ماهواره ملی است، افزود: این ماهواره از دستور کار ما خارج نشده است.

بهرامی با اشاره به سایر پروژه‌های فضایی این سازمان یادآور شد: ماهواره دوستی، امسال به فضا پرتاب خواهد شد.

وی همچنین از تغییر نام ماهواره‌ها خبر داد و در این باره توضیح داد: ممکن است که در آینده یک دانشگاه ۱۰ ماهواره فضایی طراحی کند و بسازد؛ از این رو باید هر کدام از این ماهواره‌ها با نام مشخصی به ثبت برسند.

بهرامی با بیان این که ماهواره‌های ساخته شده باید به ثبت بین‌الملل برسد، خاطرنشان کرد: این امر در خصوص هواپیماها نیز صادق است؛ از این رو از این به بعد ماهواره‌های ساخته شده با نام مشخصی به ثبت می‌رسند.

رییس سازمان فضایی به وضعیت ماهواره مصباح اشاره کرد و افزود: این ماهواره به دلیل پیچیدگی‌های قوانین بین‌المللی در کشور ایتالیاست و این مساله در حال حل شدن است؛ ولی نمی‌توان زمان مشخصی برای بازگرداندن آن به کشور اعلام کرد.

بهرامی همچنین به از دست رفتن نقاط مداری ایران در فضا اشاره کرد و گفت: یکی از وظایف سازمان فضایی پیگیری نقاط مداری است که ما امیدواریم در این زمینه موفقیت‌هایی کسب کنیم.

بهرامی همچنین به بازدید معاون علمی رییس جمهور از مرکز فضایی البرز اشاره کرد و یادآور شد: یکی از درخواست‌های ما حضور شرکتهای خصوصی و نوپا در حوزه فضا است که با بازدیدی که دکتر ستاری از این مرکز به عمل آورد، حمایتهای خود را از این برنامه اعلام کرد.

وی همچنین با تاکید بر این که فعالیتهای فضایی مربوط به پرتاب ماهواره‌ها نمی‌شود، خاطرنشان کرد: در این حوزه فعالیتهای بسیاری از جمله فعالیتهای هنری می‌توان انجام داد که کارآمدی‌های زیادی در جامعه دارد، البته با این بازدید، فضا برای این امر ایجاد شد.