1411720251532_2611151_963.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد: دانشگاه‌ها باید نقش خود را در جهت بهبود شرایط جهان اسلام ایفا کنند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار دانشگاهی ایسنا، محمدمهدی تهرانچی در اجلاس گفت‌وگوها وهمکاری‌های فرهنگی دانشگاه‌های ایرانی و عربی که به میزبانی دانشگاه شهید بهشتی در حال برگزاری است با بیان این که وجه تمایز انقلاب اسلامی در ایران با انقلاب‌های دیگر جهان وجه فرهنگی آن است، گفت: اگر مروری به تاریخ گذشته ایران بیاندازیم متوجه می‌شویم که این گونه ایران با کشورهای اسلامی در تعامل بودند و روابط اجتماعی – فرهنگی و زبانی پدید آمد. این روابط به اندازه‌ای گسترده بود که نه تنها همزیستی محسوب می‌شد بلکه افراد با سلامت و رفاه کنار یکدیگر زندگی می‌کردند.

وی ادامه داد: ایران تلاش می‌کند تعامل خود را با کشورهایی که تعامل فرهنگی دارند حفظ کنند و این برنامه باید سرلوحه تمام مسلمانان قرار بگیرد. اخوت میان کشورها می‌تواند نقش اساسی داشته باشد و از بروز بسیاری از سوء تفاهم‌ها جلوگیری کند.

رییس دانشگاه شهید بهشتی در ادامه با تاکید بر این که دانشگاه می‌تواند زمینه‌ساز دوستی و صلح منطقه باشد، اظهار کرد: دانشگاه شهید بهشتی با توجه به سابقه خود برای ارتقاء جایگاه جهان اسلام تمایل دارد دیپلماسی را در دستور کار قرار دهد و خواستار آن است که در چهارچوب فرهنگ اسلامی زمینه را برای ایجاد اخوت اسلامی به همراه دیگر دانشگاه‌های ایرانی فراهم سازد و در این راه به کمک دانشگاه‌های عربی امیدوار است.

تهرانچی افزود: ورود کشورهای غربی باعث است که منطقه از ابتدای سده ۲۰ روی آرامش را نبیند و دانشگاه‌ها باید تلاش خود را برای بهبود دنیای اسلام به کار گیرند.