1438070386203_1E8A1682.JPG

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون حقوقی و پارلمانی وزیر علوم با اشاره به ضرورت برگزاری اجلاس گفت‌وگوها و همکاری‌های فرهنگی دانشگاه‌های ایرانی و عربی اظهار کرد: کشور ایران و کشورهای عرب محتاج این نوع هم‌اندیشی‌ها هستند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار دانشگاهی ایسنا ، دکتر محمد روشن در اجلاس گفت‌وگوها و همکاری‌های فرهنگی دانشگاه‌های ایرانی و عربی که هم اکنون در دانشگاه شهید بهشتی در حال برگزاری است، با بیان این که روابط عمیق ایران با کشورهای عربی برگزاری نشست‌های اینچنینی را ایجاب می‌کند، گفت: دو طرف محتاج این نوع هم‌اندیشی‌ها هستیم.

وی با اشاره به اصل ۱۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: بر اساس این اصل قانونی، زبان عربی که زبان اسلام است باید پس از دوره ابتدایی و تا پایان دوره متوسطه در همه رشته‌ها و کلاس‌ها تدریس شود. این امر باعث شده است که همه دانش آموختگان ایرانی با زبان عربی آشنایی داشته باشند.

معاون حقوقی و پارلمانی وزیر علوم با بیان این که ادیبان بزرگی در ادبیات عرب دارای نسب ایرانی هستند، اظهار کرد: این امر نشان دهنده علاقه ایران به ادبیات عرب است اما این مساله که زبان عرب، زبان قرآن و سنت نبوی است مهمترین دلیل علاقه ایرانیان به زبان عرب است.

روشن در ادامه با اشاره به دوره پسابرجام اظهار کرد: وزارت علوم تصمیم دارد در دوره پسابرجام، دیپلماسی علمی خود را توسعه بخشد و در این میان برخی از کشورها را به عنوان کشور هدف تعیین کرده است و در این راستا کشورهایی که دارای سه ویژگی مسلمان بودن، عرب بودن و حضور در منطقه را داشته باشد در اولویت قرار دارند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: پیام شریعت ما صلح و دوستی است. متاسفانه گروهی پیام را به گونه‌ی دیگری منتقل می‌کنند امیدوارم جایگاه اسلام همانگونه که است شناخته شود.