1436854486177_images (5).jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی چهارمحال و بختیاری به روز بودن منابع را یکی از نکات کلیدی تحول در نظام آموزش دانست و گفت: با سرعت بالایی که تکنولوژی به خود گرفته، لازم است منایع آموزشی نیز به روز باشند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه چهارمحال و بختیاری – حمیدرضا عزیزی شامگاه دوشنبه در آئین گرامیداشت مقام معلم و تجلیل از مدرسان دانشگاه جامع علمی کاربردی، اظهار کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی هیچ گونه کاهشی در تعداد دانشجو نداشته و افزایش نیز داشته است.

وی تعداد دانشجویان این دانشگاه در سطح استان را ۷۴۰۰ نفر، تعداد مدرسان فعال را ۷۲۸ نفر و تعداد کد رشته محل‌ها را ۱۱۷ اعلام کرد.

عزیزی با اشاره به اینکه تحول در نظام آموزش منوط به توجه به نکاتی کلیدی است، افزود: یازیابی و کرامت جایگاه معلم یکی از این نکات است که تا وقتی این اصل به عنوان یک باور در بین مدیران به باور نرسد نمی‌توان به رسیدن معلم به جایگاهش امیدوار بود.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی به روز بودن منابع را یکی دیگر از نکات کلیدی تحول در نظام آموزش دانست و گفت: با سرعت بالایی که تکنولوژی به خود گرفته، لازم است منایع آموزشی نیز به روز باشند.

وی خاطرنشان کرد: تبدیل آموزش کشور از محفوظات محور به مهارت محور در جهت افزایش مهارت مورد نیاز جهت ورود به بازار کار نکته بعدی است که دانشگاه جامع علمی کاربردی در جهت رفع این مشکل تاسیس شده است.

عزیزی تصریح کرد: ایجاد یک سیستم آموزشی مقاوم در برابر نوسانات اقتصادی از آن جهت اهمیت دارد که مراکز آموزشی با این وضع نمی‌توانند در نظام آموزش تحولی ایجاد کنند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار کرد: دستگاه‌ها و متولیان فرهنگی باید با نظام آموزشی کشور همسو شوند و صدا و سیما، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوزه‌های علمیه خواسته‌های‌شان را از سیستم آموزشی بیان کنند.

وی ایجاد نشاط در بین دانش‌آموزان و دانشجویان را بسیار موثر دانست و گفت: باید اردوهای کارورزی و کاربینی به صورت کاربردی صورت پذیرند تا فرد با مسائل اجتماعی و محیط‌های کار آشنا شود و روحیه کار جمعی در او افزایش یابد.

عدم توازن تعداد دانشجو و نیاز جامعه از مشکلات آموزش عالی است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چهارمحال و بختیاری نیز در این جلسه عدم توازن در تعداد دانشجو و نیاز جامعه را یکی دیگر از مشکلات آموزش عالی برشمرد و تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه تعداد دانشجویان کاهش خواهد یافت.

‌اسماعیل عامری گلستان با اشاره به وجود دو مشکل همیشگی در بخش آموزش عالی، اظهار کرد: این دو مشکل بیگانه بودن عمل و تئوری در دانشگاه‌ها و دیگری عدم تناسب میان رشته‌های موجود در دانشگاه و نیاز جامعه به این رشته‌ها هستند.

وی افزود: در برنامه ششم توسعه در جهت رفع این دو مشکل برنامه‌ریزی مناسبی صورت گرفته است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گفت: ارتقاء سطح کیفی علم و فناوری، ارتقاء بنیه علمی و رفع تنگناهایی که در این زمینه وجود دارد، سه هدف کیفی است که در برنامه ششم توسعه به آن‌ها اشاره شده است.

عامری گلستانه عدم توازن در تعداد دانشجو و نیاز جامعه را یکی دیگر از مشکلات آموزش عالی برشمرد و تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه تعداد دانشجویان کاهش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه دولت به شاخص‌های خاصی در آموزش عالی توجه دارد، اظهار کرد: یکی از این شاخصه‌ها، مقالات علمی هستند که این مقالات دارای نمره بیش از ۱۰۰ هستند و باید کیفیت آن‌ها افزایش یابد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از برنامه‌ها مربوط به بخش پژوهش است که طبق هدف‌گذاری باید ۱٫۵ درصد از تولید ناخالص داخلی به این بخش اختصاص یابد.

وی در پایان با اشاره به اینکه در بخش صادرات با تولید فناوری رتبه کشور در منطقه هفتم است، گفت: هدف در پایان برنامه ششم رسیدن به رتبه سوم و در شاخص علمی و فناوری از ۱۲۰ به ۶۰ است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، در پایان این آئین از تعدادی از مدرسان دانشگاه جامع علمی کاربردی چهارمحال و بختیاری تجلیل شد.