1456812512725_work.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون پژوهش و فناوری دانشگاه ایلام ضمن تشریح اولویت‌های پژوهشی این دانشگاه گفت: با توجه به کمبود ایده‌های خلاق تجاری‌سازی در استان ایلام، دانشگاه ایلام در نظر دارد با همکاری پارک علم و فناوری برنامه‌های آموزشی برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد، دکتری و اعضای هیت علمی برگزار کند.

دکتر حسین مهدی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشی ایسنا، در خصوص اولویت‌های پژوهشی دانشگاه ایلام خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ بیشترین فعالیت ما تلاش برای تبدیل علم به فناوری و تجاری سازی نتایج پژوهش‌های دانشگاهی خواهد بود. چرا که درحال حاضر اقتصاد دانش بنیان سیاست کلی وزارت علوم و یک الزام برای دانشگاه هاست. بنابراین امسال ما تصمیم داریم بخش مهمی از اعتبارات خود را به این سمت سوق دهیم.

وی با اشاره به هدفمند کردن پژوهانه اعضای هیات علمی به عنوان اولویت دوم دانشگاه اظهار کرد: به اعضای هیات علمی که بر روی مسائل و اولویت‌های استان و کشور کار کنند، پژوهانه تعلق می‌گیرد. در واقع تصمیم داریم بودجه مشخصی را به شکل هدفمند به اعضای هیات علمی که روی این موضوعات متمرکز می‌شوند، اختصاص بدهیم.

وی افزود: در سال جاری قصد داریم با سوق دادن پایان نامه‌های کارشناسی ارشد و دکترا به سمت اهداف پژوهشی، به طورهدفمند بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنیم.

مهدی زاده در ادامه اظهار کرد: از دیگر اولویت‌های دانشگاه ایلام در سال جاری، ارتباط با دستگاه‌های اجرایی استان است. بدین ترتیب دانشگاه قصد دارد با هریک از این دستگاه‌ها یک مساله کلیدی استان را مطرح کرده و با آن‌ها پروژه پژوهشی مشترکی را انجام دهد.

معاون پژوهشی دانشگاه ایلام از تکمیل و راه‌اندازی آزمایشگاه مرکزی خبر داد و گفت: در سال ۹۵ با راه‌اندازی آزمایشگاه مرکزی دانشگاه ایلام که مساحتی حدود پنج هزار متر مربع دارد و شامل ۲۰ آزمایشگاه جدید است، غرب کشور به یک آزمایشگاه خوب مجهز خواهد شد.

مهدی زاده همچنین با اشاره به کتابخانه دانشگاه گفت: در حال حاضر کتابخانه دانشگاه ایلام در حال تکمیل و به روزرسانی است. سعی داریم تعداد کتاب‌ها و دسترسی به منابع اطلاعات را گسترش دهیم، به علاوه اینکه کتابخانه دیجیتال که در سال ۹۴ تاسیس شده بود، تا چند ماه آینده آغاز به کار می‌کند.

وی کمبود ایده‌های فناورانه، وجود تنگنای مالی و نیروی انسانی را از مشکلات پژوهشی دانست و گفت: افرادی که واقعا اهل فناوری باشند، کم هستند. برای مثال تعداد مقاله نویس زیاد است، اما افرادی که بتوانند علم را به فناوری تبدیل کنند، بسیار اندک هستند.

مهدی‌زاده با بیان مشکلات موجود در حیطه تجاری‌سازی یادآور شد: متاسفانه در حال حاضر ایده‌های خلاق قابل تجاری‌سازی در استان ایلام کم است، بنابرین یک برنامه آموزشی مشترک از سوی دانشگاه ایلام و پارک علم وفناوری برای دانشجویان کارشناسی ارشد، دکتری و اعضای هیات علمی راه اندازی کرده‌ایم که تامین اعتبار این برنامه بین دانشگاه ایلام و پارک علم و فناوری مشترک است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه ایلام در خصوص این برنامه آموزشی تشریح کرد: این برنامه مشترک شامل برگزاری یک جشنواره ایده‌های ثروت ساز و حدود ۲۰ کارگاه آموزشی در حوزه‌های فرصت آفرینی در حیطه کارآفرینی، نوشتن طرح کسب وکار، نحوه تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی، استراتژی‌های بازاریابی، تجارت بین‌الملل و حقوق تجارت است.

*ارتباطات بین‌المللی دانشگاه ایلام در سال ۹۵

مهدی زاده در خصوص ارتباطات بین‌المللی دانشگاه ایلام خاطرنشان کرد: به منظور گسترش روابط بین‌الملل دانشگاه ایلام برای اجرای یکسری پروژه مشترک با عراق همکاری می‌کنیم.

وی با اشاره به پروژه‌های مشترک بین دانشگاه ایلام و کشورعراق اظهار کرد: در حال حاضر هیچ پروژه‌ای نهایی نشده است، اما یکی از موضوعاتی که به طور مشترک روی آن کار می‌کنیم، موضوع «روز اربعین» است. با توجه به اینکه سالانه حدود ۲ میلیون نفر در مرز مهران رفت و آمد دارند، موضوع اربعین به عنوان یک کار پژوهشی وعلمی بین‌المللی مطرح شده است که هم می‌توان آن را از بعد توریسم به عنوان گردشگری مذهبی بررسی کرد و هم در حوزه فرهنگی بر روی اثرات اجتماعی آن متمرکز شد و همچنین می‌توان آن را از بعد اقتصادی مطالعه کرد که آیا می‌تواند درآمدزایی ایجاد کند یا خیر، به علاوه آن که این مساله را می توان از بعد زیست محیطی هم تجزیه و تحلیل کرد.

مهدی زاده با بیان اولویت روابط دانشگاه ایلام وعراق اظهار کرد: سعی داریم دانشگاه ایلام از سوی وزارت علوم کشورعراق جزو دانشگاه‌های قابل قبول مطرح شود که در صورت موفقیت می‌توانیم دانشجوی خارجی جذب کنیم، چرا که این قابلیت را داریم؛ اما در ارتباط با سایر کشورها هنوز در ابتدای راه هستیم.

وی همچنین یادآور شد: در حال حاضر دانشگاه ایلام دانشجوی خارجی ندارد، اما با رایزنی‌های انجام شده امیدوار هستیم از مهرماه سال ۹۵ امکان تحصیل دانشجوی خارجی محقق شود.