1443092367285_16475.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  استاد مطالعات بین فرهنگی دانشگاه استراسبورگ فرانسه گفت: زمینه‌های همکاری میان دانشگاه‌های فرانسه و اصفهان با انتقال اساتید دانشگاه فرانسه به اصفهان و اساتید دانشگاه اصفهان به فرانسه آغاز می‌شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار دانشگاهی دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، پروفسور “کریستین مایار” در کنفرانس بین‌المللی سه جانبه دانشگاه‌های اصفهان، استراسبورگ و فرایبورگ که در اصفهان برگزار شد، در خصوص زمینه‌های تبادل دانش بین دانشگاه‌های اصفهان و استراسبورگ اظهار کرد: این دو دانشگاه در زمینه‌های متنوع علوم طبیعی و انسانی امکان همکاری دارند و گام اول زمینه‌های همکاری از طریق انتقال اساتید دانشگاه فرانسه به اصفهان و برعکس آغاز می‌شود.

وی افزود: همکاری‌های بین دانشگاهی فرانسه و اصفهان به این صورت است که می‌توان از دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی مختلف دعوت به عمل آورد تا دوره تحصیل خود را در فرانسه بگذرانند. علاوه بر این همکاری‌ها می‌تواند در قالب برگزاری برنامه‌های مشترک در زمینه‌های علمی تحقق پیدا کند.

همچنین پروفسور تیم اپکنهانس، شرق‌شناس و متخصص تاریخ اسلام و آسیای مرکزی دانشگاه فرایبورگ با بیان اینکه تفاهم نامه‌های همکاری میان اصفهان و فرایبورگ از سال ۲۰۰۳ آغاز شد، اظهار کرد: خوشحال هستم که در این کنفرانس حضور دارم و سطح نویی از همکاری‌ها را آغاز می‌کنیم. هرچند تمدن اروپا و ایران از نظر معنوی تفاوت‌هایی دارند، اما به طور کلی تفاهم و اشتراکات دوجانبه‌ای نیز وجود دارد و من نسبت به این روابط بسیار خوش بین هستم.

اپکنهانس با اشاره به تاثیرپذیری گوته از حافظ ، توضیح داد: آلمان و ایران از مدت‌ها قبل گفتگوی تمدنی داشته‌اند و اکنون این تعاملات یک تحول نوین نیست. این کنفرانس فرصتی است که به سطحی نو گام برداریم تا بررسی کنیم باید در روابط تمدنی چه اقداماتی انجام دهیم. در این کنفرانس به بحث و گفتگو بین تمدنی بپردازیم تا شاید اروپا و ایران از تمدن یکدیگر چیزی بیاموزند.

دانشمندان را نمی‌توان در پشت دیوارها و مرزهای کشورها محدود کرد

بر اساس این گزارش،رییس دانشگاه اصفهان نیز در این کنفرانس گفت: دنیای کنونی دانش، مرز جغرافیایی و سیاسی نمی‌شناسد و دانشمندان را نمی‌توان پشت دیوارها و مرزهای کشورها محدود کرد.

هوشنگ طالبی با بیان اینکه کنفرانس مذکور در راستای تبادل دانش در ایران برگزار می‌ شود، اظهار کرد: جنگ و خشونت، مناطق اطراف ایران را در بر گرفته و متأسفانه این خشونت‌ها به نام مذهب صورت می‌گیرد، اما هیچ نسبتی با آن ندارد.

وی با بیان اینکه در دنیای کنونی دانش مرز جغرافیایی و سیاسی نمی‌شناسد، ادامه داد: دانشمندان را نمی‌توان در پشت دیوارها و مرزهای کشورها محدود کرد. امروز به لطف پیشرفت‌های نسل فناوری اطلاعات و ارتباطات در هر ثانیه از زمان میلیون‌ها واحد دانش که در سرتاسر دنیا توسط دانشمندان تولید می‌شود به انتشار می‌رسد.

رییس دانشگاه اصفهان اضافه کرد: آنچه مهم‌تر از فناوری است باور دانشمندان و مجریان دانش است. اینکه ذهن‌ها آمادگی تبادل داشته باشد و فرهنگ ما بر این باور باشد. امروز محققان بی‌منت، علم تولید می‌کنند و آن را نه تنها محبوس نمی‌کنند، بلکه با فراخ دستی توزیع می‌کنند.

طالبی با بیان اینکه بحث اصلی در این کنفرانس تبادل دانش است، توضیح داد: در درجه اول معتقدم باید فضای تولید دانش را آماده سازیم، این مهم متحقق نمی‌شود مگر با ایجاد آرامش و تأمین امنیت محیطی، فکری و ذهنی برای دانشمندان و متفکران. معتقدیم علی‌رغم پیشرفت‌ها، قسمت اعظم علم مغفول باقی‌مانده و در آینده تولید و منتشر می‌شود. این پیشرفت در کمال صلح و آرامش آینده خواهد بود. آرزو می‌کنیم این آینده خیلی دیر نباشد.

همچنین کمیل طیبی، مدیر دفتر هماهنگی‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه ماحصل کنفرانس امروز به سابقه تاریخی همکاری‌های علمی ۱۵ ساله دانشگاه اصفهان، فرایبورگ و استراسبورگ برمی‌گردد، اظهار کرد: کمیته علمی و اجرایی طی شش ماه گذشته جلسات متعدد و مشترک بین سه دانشگاه برگزار کرد که زمینه‌ساز این کنفرانس مهم شد.

وی با اشاره به کمیته همکاری پروفسور مایار از دانشگاه استراسبورگ، دکتر تیم اپکنهانس از فرایبورگ آلمان و دکتر محمد صلواتی که هماهنگ‌کننده این کنفرانس بودند، افزود: این همکاری‌ها در قالب تبادل استاد و دانشجو و دیدارهای مختلف این سه دانشگاه از دپارتمان های یکدیگر بود.

مدیر دفتر هماهنگی‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه اصفهان اضافه کرد: طبق هماهنگی‌هایی که صورت خواهد گرفت، در سال ۲۰۱۷ کنفرانس را در استراسبورگ و سال ۲۰۱۸ در دانشگاه فرایبورگ خواهیم داشت.

طیبی با اشاره به روند برگزاری کنفرانس بین‌المللی سه جانبه میان دانشگاه‌های اصفهان، استراسبورگ و فرایبورگ توضیح داد: امروز بعد از افتتاحیه ۴۵ مقاله در چهار بخش در راستای تبادل دانش در زمینه‌های فرهنگ و هنر، زبانشناسی، باستان‌شناسی، کاربردهای علوم و روابط سیاسی ارایه خواهد شد.