177-9.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  استاندار گلستان با تاکید بر انجام فعالیت‌های پژوهشی و عملیاتی کردن آن در استان اظهار کرد: ما به دنبال اجرای طرح‌های مهم و بزرگ دانش بنیان در این استان هستیم، چراکه معتقدیم ظرفیت‌های فراوانی در این بخش و در گلستان وجود دارد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار علمی ایسنا منطقه گلستان، دکتر حسن صادقلو در دیدار با معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تصریح کرد: هرجایی که نیاز باشد، مجموعه استان از طرح‌های مختلف حمایت خواهد کرد و در زمینه طرح‌های جهاد دانشگاهی نیز تا حد امکان همکاری لازم را خواهیم داشت.

دکتر علی وطنی، معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز گفت: سه طرح کلان ملی در حوزه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جهاد کشاورزی در گلستان داریم که به دنبال انعقاد موافقت‌نامه‌های آن هستیم.

وطنی با اشاره به شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان در بخش‌های مختلف اظهار کرد: در حال حاضر بیش از دو هزار و ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور وجود دارد که ۳۸ مورد آن در گلستان قرار گرفته است.

وی با اشاره به زمینه‌های فعالیت این شرکت‌ها افزود: اغلب این شرکت‌ها در بخش آی تی، کشاورزی و گیاهان دارویی، زیست فناوری، آب و خاک و محیط زیست فعالیت می‌کنند.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه اکثر طرح‌هایی که از گلستان به ستاد توسعه فناوری ارسال شده، مورد موافقت قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: ۲۰ طرح را با این استان به توافق رسیده‌ایم که تعدادی به مرحله تنظیم موافقت‌نامه رسیده و برخی نیز نیاز به بازنگری و اصلاح دارد.

وی گفت: اگر استان‌ها بتوانند ۵۰ درصد اعتبار موردنیاز طرح‌ها را فراهم کنند، ۵۰ درصد باقیمانده نیز توسط معاونت تامین خواهد شد.

وی با اشاره به طرح‌های کلان ملی در استان گلستان خاطرنشان کرد: این طرح‌ها شامل تولید ویتامین ای، توسعه فناوری‌های مربوط به ماهیان خاویار و فناوری توسعه کشت بذر سبزی و صیفی‌جات خواهد بود. از سویی دیگر برای توسعه فناوری چهار بذر مهم در کشور از جمله سویا و پنبه و آفتابگردان نیز با استان گلستان به توافق رسیده‌ایم.

وطنی با تاکید بر ظرفیت‌های اقلیمی و کشاورزی گلستان افزود: این استان دارای توانمندی‌های زیادی است یکی از آنها، کشت زعفران است. گلستان یکی از استان‌های بی نظیر کشور از این حیث است و با اینکه در بخش کوچکی از استان این محصول کشت می‌شود، اما چهاربرابر متوسط جهانی محصول از آن برداشت می‌شود که قابل توسعه خواهد بود.

همچنین در این دیدار مهندس ثقفی، رییس جهاد دانشگاهی گلستان اظهار کرد: در بخش گیاهان دارویی گلستان به عنوات پایلوت انتخاب شده و طرح‌هایی از جمله توسعه کشت و تکثیر سرخدار اجرایی خواهد شد.

عبدالرضا حاجیلری، مدیر کل راهبری پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی نیز در این نشست با اشاره به برخی از طرح‌های تهیه شده، گفت: در بخش گیاهان دارویی با وجود ظرفیت کم نظیر استان بر روی سه گونه رازک، گل ساعتی و سرخدار در حال انجام پژوهش هستیم.

وی افزود: اقدامات لازم برای راه‌اندازی مرکز ژنتیک اسب انجام شده و امیدواریم زودتر به نتیجه برسد.

حاجیلری تصریح کرد: یکی دیگر از طرح‌ها توسعه کشت گردوهای پیوندی است که دانش فنی آن در جهاد دانشگاهی وجود دارد. درخت “پکان” مناسب کشت در مناطقی مانند گنبدکاووس و مینودشت است.

وی گفت: استقرار پنل‌های خورشیدی در محل احداث کانال انتقال آب خزر به خشکی و تولید برق از آن از دیگر طرح‌های ماست.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، مسعود نصرتی از محققان جهاد دانشگاهی نیز در این دیدار گفت: برای بهبود وضعیت درآمد سرانه و تغییر الگوی کشت و همچنین رفع مشکلاتی نظیر بیکاری باید ظرفیت‌های بخش کشاورزی را تغییر دهیم.

به گفته نصرتی، علیرغم اینکه ظرفیت‌های بسیار خوبی در بخش کشاورزی استان وجود دارد، اما پایین بودن درآمد سرانه یکی از چالش‌های عمده در این استان به شمار می‌رود.

وی افزود: در این بخش نتوانستیم از ظرفیت الگوی کشت به خوبی استفاده کنیم و همین مساله موجب شده کشاورزی دیگر توجیه اقتصادی نداشته باشد.

وی تصریح کرد: از حدود یک دهه قبل بر روی گونه “پکان” که شبیه گردو است، کار شده و نتایج خوبی به دست آمده است. این گونه گیاهی نسبت به بادهای گرم مقاوم‌تر است و می‌تواند در منطقه شمالی استان کشت شود.

نصرتی گفت: تمام درختان باغی در کشور به صورت پیوندی بوده، اما هنوز صددرصد گردوی کشور بذری است.

به گفته وی عملکرد این گونه می‌توان در هر هکتار بین ۵ تا ۸ تن متغیر باشد و نسبت به دیگر محصولات به آب کمتری نیاز دارد. برای آبیاری هر یک هکتار باغ گردو حدود ۵ هزارمترمکعب آب مورد استفاده قرار می‌گیرد.